Speciál Sníh: Čím uklidit sníh

Sníh k idylické zimě na chalupě patří, ale z přístupových cest a zápraží se ho obvykle snažíme dostat pryč. Někdy to může být pěkná dřina. Lze si ji však výrazně usnadnit kvalitním nářadím.

Ruční shrnovač sněhu dobře poslouží k úklidu velkého množství čerstvé sněhové nadílky (Gardena)

Pro boj se sněhem se můžete vybavit základními nezbytnými nástroji, ale také špičkovou technikou. Záleží na tom, jak často a v jakém množství sníh uklízíte a samozřejmě i na tom, kolik peněz chcete do každoročního souboje s bílou nadílkou investovat.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Sníh:

Zbavte se sněhu s úsměvem. Postavte si iglú!

Když nasněží a namrzne

Proti sesuvu sněhu

Sníh na střeše řešte včas

Připravme nářadí na sníh

________________________________________________________________________

 

I při minimálním množství sněhu se zpravidla neobejdete bez lopaty a koštěte. Pořiďte si ale speciální lopatu či hrablo na sníh. Lopata na sníh je z plastu (polypropylenu), čepel obvykle chrání plechový břit. Výhodou lopat či hrabel na sníh je především nižší hmotnost oproti lopatám z plechu či hliníku, ale také rozměry, které umožňují nabrat větší množství sněhu. Plastová lopata znamená i méně hlučnou práci, což při ranním nebo večerním odklízení sněhu ocení sousedé. Samozřejmostí by měla být i pohodlná ergonomická rukojeť. Lopaty na sníh pořídíte zhruba od sta korun, značková hrabla stojí kolem pěti set korun.

Dalším nezbytným pomocníkem je koště. Na sníh si pořiďte speciální, které je širší než běžné koště amá kratší tvrdé štětiny. Základní ruční výbavu pak doplňte sekáčem na led, který si skvěle poradí s ledovkou na chodníku a příjezdové cestě. Jde o jednoduchý nástroj, tvořený ocelovou čepelí různé šířky, nasazenou na dřevěnou násadu s rukojetí. Sekáč rozbíjí led údery shora a může posloužit také k nabírání a odhazování ledové tříště.

Shrnovače a sypání

Opakovaný nápor většího množství sněhu vám pomůže zvládnout shrnovač sněhu. Jde sice stále o ruční zařízení, ale oproti hrablu jeho konstrukce umožňuje lepší rozložení potřebných sil.

Rychlým pomocníkem při odklízení sněhu může být například shrnovač sněhu od Gardeny. Díky své pracovní šířce 70 cm se hodí především na větší prostranství. Pro snazší pronikání do velkých hromad sněhu je zadní okraj shrnovače upraven jako nášlapná plocha, stačí jen zatlačit nohou (podobně jako například při rytí). Navíc je okraj zpevněn hliníkovou trubkou, která zajišťuje potřebnou stabilitu. Přední hrana shrnovače je vyrobena z pozinkované oceli.

Fréza Cub Cadet 526 HD SWE je vybavena třístupňovým systémem ocelových šneků a záběrem o šíři 66 centimetrů (Garland)

Na shrnovači si můžete nastavit teleskopickou rukojeť podle velikosti postavy. S pomocí dodatečných úchytů v polovině výšky rukojeti lze sníh z lopaty pohodlně vyklopit. Shrnovač nezabere mnoho místa, lze jej bez použití nářadí úsporně složit. Doporučená cena shrnovače je 2350 korun, v podobných cenových relacích pořídíte i výrobky dalších značek.

Gardena nabízí i praktickou maličkost v podobě ručního sypače. Vejde se do něj přibližně 1,5 kg posypového materiálu, proto je vhodný především k posypu menších ploch, jako jsou příjezdové a přístupové cesty nebo chodníky kolem domu. Použití sypače je velmi snadné, podle výrobce patří k jeho hlavním výhodám —čistá práce” a rychlé rozmetání náplně bez zbytečné námahy. Stačí jen pootočit dávkovací disk na krytu a vybrat otvor na sypání v závislosti na zvoleném materiálu, od hrubého štěrku až po písek nebo jemnou sůl.

Disk se otáčí pomocí velkého nastavovacího knoflíku, ovládat ho můžete snadno i v tlustých zimních rukavicích. Stejně rychlé a pohodlné je i plnění. Posypový materiál do sypače můžete buď nasypat, nebo přímo nabrat – je totiž navržen tak, že funguje i jako nabírací lopatka. Doporučená cena sypače je 240 korun.

Jak vybírat sněhovou frézu

Frézy existují v elektrické či benzinové variantě. Kritériem pro výběr pohonu je tak předpokládané množství odklízeného sněhu. Na méně sněhu, který budete odklízet především čerstvý, postačí fréza elektrická. Na větší množství a pravidelný úklid zmrzlého sněhu doporučují prodejci raději benzínovou. S benzínovým motorem sněžná fréza dokáže udržet vysoký výkon a otáčky i v náročných podmínkách.

Benzínové frézy se prodávají jednostupňové a dvoustupňové. Jednostupňové se hodí na odklízení čerstvě napadaného sněhu například z chodníků. Pro ušlapaný sníh však vhodné nejsou, protože ho jejich gumový šnek nedokáže odkrojit. Výhodou je však jejich malá hmotnost a snadná ovladatelnost. Dvoustupňové frézy jsou vybaveny pilovitým šnekem, který odstraní i uježděný, mokrý či přemrzlý sníh. Navíc jsou schopné pracovat na všech typech povrchů – zpevněných i nezpevněných.

Při výběru frézy je rozhodující velikost pozemku a terénní profil

Na trhu si můžete vybrat z poměrně velkého množství sněhových fréz všech typů. Upřednostněte tedy poměr ceny a výkonu podle vašich potřeb a ověřte si dostupnost záručního a pozáručního servisu i možnost dokoupení dalšího příslušenství.

Se sněhem na menším dvoře a příjezdové cestě kolem chalupy by si měla bez problémů poradit například dvoustupňová fréza MURRAY MH 61900 smotorem Briggs & Stratton 900 Snow Series, který je ideální do nepříznivých zimních podmínek. Velká rukojeť startovací šňůry umožňuje snadné spouštění motoru i bez sundání rukavic, ocelový šnek s drážkami snadno prořezává sníh. Fréza je vybavena šesti rychlostmi vpřed a dvěma vzad a sníh odhazuje až do vzdálenosti téměř 12 metrů. U různých prodejců ji můžete koupit už od necelých osmnáct tisíc korun.

Pokud máte větší pozemek nebo delší příjezdovou cestu k domu, stojí za pozornost například fréza Cub Cadet 526 HD SWE. Je vybavena třístupňovým systémem ocelových šneků, který funguje podobně jako razicí štít a zabírá v šířce 66 centimetrů. Třístupňový systém spočívá v tom, že kromě běžného šneku a turbíny (dvoustupňové sněhové frézy) má i střední část šneku, tzv. akcelerátor. Ten hrne sníh do turbíny a následně do mohutného výhozového komínku. Díky této technologii se podle prodejce uspoří pří úklidu sněhu až třicet procent času a práce je méně namáhavá. Fréza se totiž sama snadněji —prokouše” i velmi těžkým nebo zledovatělým sněhem. U různých prodejců ji seženete za cenu kolem třiceti tisíc
korun.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM, SHUTTERSTOCK

Čím uklidit sníh

Speciál Sníh: Čím uklidit sníh