Broušení nářadí

Rubrika: Dílna

V domácích dílnách někdy nářadí nevhodně skladujeme a ošetřujeme. Občas je použijeme pro jiné účely, než pro jaké je určeno, a tím se rychle ničí.

Brusné kotouče bez ochranných krytů zvyšují nebezpečí úrazu

Příkladem špatného zacházení s nářadím může být tlučení do rukojeti dláta kladivem, nikoli paličkou (gumovou nebo dřevěnou), nesprávné broušení ostří dláta, otevírání plechovek s barvou dlátem nebo šroubovákem apod.

Oprava šroubováku

I laik může zvládnout například opravu otupeného šroubováku znečištěného barvou či lepidlem. Vedle mechanického očištění (nožem, drátěným kartáčem) se osvědčila ředidla. Dřík, z něhož nejde barva odstranit, se obalí hadříkem nebo papírovým kapesníčkem, který se navlhčí toluenem nebo nitroředidlem. Po několika hodinách je barva natolik změklá, že ji lze setřít.

Dřík šroubováku, z něhož nelze odstranit barva, se obalí hadříkem nebo papírovým kapesníčkem, který se navlhčí toluenem

Šroubovák, který není příliš poničen, stačí jemně přebrousit brouskem na kosu, který v každém větším železářství zakoupíme za 30 až 60 Kč. Lepší však je „dvoupatrový“ brusný kvádr, jehož drsnější stranu použijeme pro odstranění větších deformací a na hladké pak broušení dokončíme.

Jinou alternativou je použít brusné plátno, určené pro broušení kovů, upevněné (přilepené) na desku ze dřeva či překližky, po níž bez velkého tlaku přejíždíme jednotlivými plochami šroubováku. Začínáme hrubějším zrněním brusného plátna 150 až 180; pokud vyžadujeme zcela lesklý povrch, končíme zrněním asi 800 (takové se vyrábějí jen jako papíry v provedení pro broušení za mokra a spíš je seženeme v autodílnách, kde se auta lakují).

Jestliže je třeba důrazněji změnit tvar šroubováku nebo jiného nástroje, musíme použít brusku. V žádném případě ale nepoužijeme brusku úhlovou (flexo), a to ani s kotouči s jemným zrněním, ani brusný talíř k vrtačce. Bruska určená pro tyto práce by měla být dvoukotoučová, jeden z kotoučů by měl mít nízké otáčky a pohybovat se ve vodě, která jej chladí. Tyto „brodivé“ brusky lze zakoupit již za částku do 2000 Kč.

Oprava dláta

V případě, že jsme se svojí zručností spokojeni, zkusíme zrestaurovat dláto, případně ztupené želízko hoblíku. Břit obnovíme tak, že dláto co nejpečlivěji nastavíme do polohy, při níž plocha břitu spočívá na brusném kameni a brousíme krátkými (ne krouživými) pohyby, dokud se na ostří nevytvoří tzv. grot (též jehla či sbruska). Teprve pak dláto či želízko obrátíme a rovnou stranu brousíme tak, že dláto spočívá na brusném kamenu celou plochou.

Dláto lze upevnit v pevné podložce brusky

Broušení břitu a plochy 2x až 3x opakujeme (závisí to na stupni zanedbanosti želízka i na naší šikovnosti) a pak je jednou zopakujeme na jemném brousku nebo jemném brusném papíru s rovným podkladem. Po hrubém nabroušení se doporučuje ostří ještě obtáhnout na břidlici (je k dostání pod názvem „belgický kámen“) v loužičce vody (u jiných kamenů je předepsán olej); staří řemeslníci ještě břity dolešťovali kůží.

Požadovaný úhel umožňují dodržet různé pomůcky dostupné i u nás. Například si můžete koupit sadu STANLEY pro ostření všech čepelí hoblíků a dlát o šířce 3 až 60mm. Stojí 273 Kč a při broušení nemusíte hlídat úhly a práce se značně zrychlí. Dobře nabroušené dláto či želízko hoblíku poznáte tak, že se s ním doslova lze oholit (zkouší se to na chloupcích na předloktí).

Jaký brusný kotouč zvolit

Jestliže budete nejčastěji brousit ocelové nástroje vyrobené z kalené rychlořezné oceli (HSS) či ocelí legovaných, musí být brusný kotouč vyroben z umělého korundu, označen číslem 99B; zpravidla má bílou barvu.

Ostření vrtáků vyžaduje zkušenost a značnou obratnost

Pro broušení výrobků, které nebyly zakaleny, by korundový kotouč měl být označen 98A nebo 96A, nerezové oceli, litina a barevné kovy se brousí kotoučem z karbidu křemíku černé barvy; kotouč je značen 48C.

A jestli si troufnete na ostření vrtáků a navařených pilových plátků z tvrdokovu, měli byste si pořídit kotouč z karbidu křemíku zelené barvy značený 49C.

Zrnění (hrubost) brusných kotoučů zahrnuje číslování 20, 22 a 24 pro brusivo hrubé, střední se značí čísly 30, 36, 46 a 60, kotouče s jemnou zrnitostí jsou označeny čísly 80, 100 nebo 120.

TEXT: KAREL ŠTECH
FOTO: AUTOR A ARCHIV

Broušení nářadí

Broušení nářadí