Cihlová dlažba

Dlažba z cihel je tradičním prvkem venkovských staveb a její obliba zůstává stále velká. Je vhodná jak do interiéru, tak na venkovní použití, například chodníky, podlahy teras nebo vjezdy do garáží.

Cihly Terca Klinker lze pro vytvoření oblouků a vyskládání také řezat

Zahradní chodník můžeme vydláždit například cihlami ze staré stodoly. Dlažbu interiéru lze zase ozvláštnit třeba starými renovovanými cihlami z půdy, tzv. půdovkami. Při výběru cihlové dlažby však není nejdůležitější originalita ani nízká cena. Podstatné je hlavně splnění praktických požadavků při používání dlažby (účel, životnost, bezpečnost, nehlučnost atd.) a zároveň její estetické a harmonické začlenění do prostředí.

Obyčejné stavební cihly, vhodné jako zdicí materiál, raději na venkovní dlažbu nepoužíváme. Jsou hodně nasákavé, nemají potřebnou odolnost vůči klimatickým podmínkám a neosvědčily by se na více zatěžovaných místech. Pro tyto účely musí být cihelný střep zušlechtěn do takové míry, aby dokázal odolat celoročním klimatickým podmínkám bez poškození. Obecně se tyto zušlechtěné cihly nazývají klinkery. Jsou to cihly s jasně zvonivým poklepem, jimž se proto dříve říkalo zvonivky.

Není to tak dlouho, co se dlažební klinkery u nás vůbec nevyráběly a ani se k nám nedovážely. Kdo si přece jenom chtěl dopřát například cihlovou terasu, musel volit z nějakých dostupných náhražek, například z komínovek (šamotových cihel).
V současnosti najdeme ve všech stavebninách široký výběr cihel podobné kvality.

Oblíbené klinkery

Název těchto cihel pochází z Německa. Základní hmotou, ze které jsou zhotoveny, je přírodní materiál. Cihly ze speciální hlíny se vypalují při velmi vysoké teplotě. Tato poslední fáze pracovního postupu je rozhodující pro kvalitu finálního výrobku. Až když je téměř dosaženo tavného bodu, uzavírají se póry a hotová cihla už nepřijímá vodu. Cihelný střep tak získává maximální pevnost a kompaktnost. Minimum pórů mu zaručuje nízkou nasákavost amrazuvzdornost, která je pro použití v exteriéru nezbytným předpokladem. Cihly pálené za nižších teplot mají otevřené póry, kterými nasávají vlhkost, a ta v zimě při minusových teplotách cihlu roztrhá a na jaře se rozdrobí.

Dlažba se na venkovních plochách ukládá do pískového podkladu

Klinkery se vyrábějí v různých formátech, nejčastěji 200 x 100 x 45 mm nebo 240 x 118 x 52 mm, ale existují i jiné rozměry, podle toho, jak je zvykem v zemi původu, neboť kromě menší domácí produkce se k nám tyto prvky převážně dovážejí. Na trh se dodávají s hladkým nebo se zdrsněným povrchem a mají až na výjimky přírodní barevnost ve škále od žluté přes červenou až po tmavě hnědou. Často jsou melírované. Nabízejí tak možnost zajímavých tvarových i barevných kombinací a pochopitelně i různých cihelných vazeb. Kromě vazeb obvyklých u fasádních cihel, jako je třeba běhounová, tříčtvrteční nebo bloková, je můžeme skládat i do vazby vějířovité, do kruhových vzorů apod. Je to dáno tím, že je lze podle potřeby řezat do libovolných tvarů.

Možnosti použití

Cihlová dlažba se dá v zahradě využít mnoha způsoby. Můžeme z ní vydláždit chodníky, odpočívadla, terasy, nebo vystavět venkovní schodiště. Chodníky vytvořené z pálených cihel svým barevným odstínem vnesou do zahrady doslova starosvětský nádech. Cihly je možné ukládat těsně vedle sebe nebo mezi nimi nechat spáry (přes které se časem může začít prodírat plevel). Na příjezdové komunikace a manipulační plochy lze eventuálně položit i speciální klinkery v podobě vegetační dlažby (zatravňovací cihly).

Pálená keramická dlažba Zeolit

Pro horské oblasti, kde jsou v zimě velmi nízké teploty, je vhodná například cihelná dlažba Terca Klinker.
Její výhodou je velmi vysoká mrazuvzdornost.
Dlažbu i lícové zdivo z těchto cihel lze proto bez obav použít i na severní části domu či u rekreačních objektů ve vyšších horských oblastech bez obav z následků zimy s vysokým mrazem.
A naopak, v horkém létě, kdy se s rodinou osvěžujete ve svém bazénu na zahradě, můžete nechat děti bezpečně pobíhat po dlažbě Terca, která má protiskluzový povrch.

Jakýsi mezistupeň mezi klinkerem a keramickou dlažbou, jak ji chápeme v jejím nejkvalitnějším provedení, představuje cotto, tedy vlastně terakota. Na rozdíl od slinutých keramických dlažeb, které se lisují, je cotto výrobek tažený, to znamená strojně protlačovaný. Není glazovaný a má porézní strukturu, probarvenou v celém svém průřezu. Ve srovnání s klinkery není tak kompaktní, má obvykle i vyšší nasákavost a je náročnější na technologii pokládky. Cotto se hodí především jako podlahová krytina kamkoli do interiéru, na vstupní partie domu, schodiště a případně na terasy.

Vazba cihlové dlažby

Vazba dlažby

Způsob vazby můžete volit podle svého vkusu, ale zejména s ohledem na zatížení budované dlažby. Na běžné komunikace je například vhodná běhounová vazba. Pro cesty se stoupáním a více zatěžovaná místa, například vjezdy do garáží, se hodí třeba vazba rybí kost, která je velmi stabilní díky rovnoměrnému rozdělení délek spár.

TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: WIENERBERGER, ZEOLIT A ALEXANDR JANOVSKÝ

Cihlová dlažba