Nedejte parazitům šanci!

Rubrika: Mazlíčci

Už jste si zvykli, že váš pes vás často nedočkavě rve ze dveří s vidinou dlouhé procházky. Klíče ve spěchu zapomenout můžete, ale nikdy nezapomeňte na jeho správnou ochranu před parazity! Klíšťata v kožichu a blechy v domácnosti nejsou trendem letošní sezóny. Trendem je zdravý pes i kočka, trendem je nedat parazitům šanci.

 

Chránit mazlíčky před parazity je nutné již od útlého věku

 

Před pár lety jsme si možná říkali, že klíšťata a další nepříjemní parazité jsou aktuální hlavně v létě a jinak není třeba se jimi zneklidňovat. Dnes víme, že třeba to rozhodně je a troška pozornosti a zodpovědného přístupu mohou ušetřit spoustu trápení. Vnější parazité (klíšťata, blechy, komáři a další) se o zdraví našich domácích mazlíčků pokoušejí v podstatě celoročně, a zejména pokud jim počasí hraje do karet. Blechy na počasí nehledí už vůbec a celoročně představují skryté nebezpečí. Ruku v ruce se  s nimi o zdraví domácích mazlíčků 365 dní v roce pokoušejí i parazité vnitřní (nejčastěji tasemnice, a škrkavky).
Chce-li majitel svého psa a kočku ochránit a nenechat ani jednoho z nich napospas těmto cizopasníkům, měl by znát základní pravidla v jejich péči. Ochrana musí být pravidelná a nepřetržitá, jen tak svému domácímu mazlíčkovi zajistí chovatel skutečnou ochranu před parazity.

 

Blecha kočičí

Jarní slunce neláká  jen chovatele se psy
Tak jako teplé počasí láká ven nás, láká na slunko i nebezpečná klíšťata, blechy, komáry, všenky a bodavé mouchy. Právě ti si rádi počíhají na naše čtyřnohé kamarády. Výsledkem je potom hojná úroda nacucaných klíšťat na našem psovi nebo kočce. Nejenže jejich odstraňování patrně není naší nejoblíbenější činností, ale jsou i velkým rizikem pro zdraví. Právě klíšťata jsou přenašečem závažných onemocnění, např. lymské boreliózy, babeziózy a klíšťové encefalitidy. S takovými nemocemi skutečně nechcete mít co dočinění.
Blechy jsou potom často podceňovaným nepřítelem, který naši pohodu a zdraví psů i koček ohrožuje celoročně bez výjimky. Blechy, které majitel začne nacházet na zvířeti, představují pouze 5 % populace, která se zabydlela u něj doma. 95 % blech je totiž téměř neviditelných, neboť se nachází ve svých vývojových stádiích. A že vaši kočku blechy netrápí, protože přece žádné nemá, kde by k nim přišla? Stačí návštěva, která podcenila ochranu svého domácího mazlíčka a kromě dárku pro hostitelku k vám domů mohla přinést i blechy.
Další z nepříjemných vlastností blechy je fakt, že je mezihostitelem nebezpečné tasemnice. Od vnějšího parazita je tak jen kousek do světa parazitů vnitřních. Mimo jiné stačí přátelské olíznutí vaším psem, kterému na tlamě ulpěla blecha, a tasemnice může ohrozit i zdraví člověka. Nezapomeňte proto také na pravidelné odčervování alespoň jednou za 3 měsíce pomocí odčervovacích tablet řady (rodiny) Drontal. Nezapomeňte, že úspěšná preventivní ochrana znamená ochranu před vnějšími parazity a současně i před parazity vnitřními.

 

Během procházek venku mohou být zvířata snadno napadena nejrůznějšími parazity

Nejlepší obranou je útok
Nenechte své domácí mazlíčky na pospas a nenechte si tak kazit nadcházející období jara, léta, podzimu,… vlastně celý rok. Vašeho psa i kočku spolehlivě ochrání např. speciální antiparazitární obojky či spot-on přípravky, které lze zakoupit během návštěvy u veterináře, v lékárnách i v obchodech s chovatelskými potřebami.
Spolehlivým společníkem v boji proti klíšťatům a blechám může být inovativní obojek Foresto, který je revolučním spojením nových technologií, účinných látek a šetrné spolehlivé ochrany. Psy i kočky ochrání až po dobu 8 měsíců. Stačí nasadit tak, aby byl v kontaktu s kůží zvířete, a rázem dojde ke spuštění řízeného uvolňování účinných látek, které odpuzují a hubí dospělá klíšťata, jejich larvy a nymfy, dospělé blechy. Psa ochrání i proti všenkám. Velkou přidanou hodnotou je repelentní účinek obojku Foresto, který způsobí tzv. efekt rozpálené plotny. Díky působícím látkám není totiž klíště schopno setrvat na kůži zvířete a ještě před tím, než se stihne zakousnout a tedy přenést některé ze závažných onemocnění, odpadá a hyne. Tento voděodolný a nezapáchající obojek je vhodný pro štěňata již od 7 týdnů věku a koťata od 10 týdnů věku. Díky jeho chytrému bezpečnostnímu systému uvolňování také nehrozí ani té nejdovádivější kočce žádné nebezpečí.

 

 

Hvězdou mezi antiparazitárními obojky je dlouhodobě i tradiční obojek Kiltix. Kiltix určený psům od 3 měsíců věku je ochrání před klíšťaty a blechami. Majitel může zůstat bez obav z těchto vnějších parazitů až po dobu 7 měsíců.
Pokud majitelé preferují spot-on přípravky, tzv. kapky na hřbet zvířete, jasnou volbou jsou potom pipety Advantix. Pipety Advantix určené psům jim dodají až pětinásobnou ochranu, a to před klíšťaty, blechami, komáry, všenkami a bodavými mouchami. I Advantix se pyšní repelentním účinkem, díky kterému jsou klíšťata, komáři i bodavé mouchy odpuzeny dříve, než se stihnou přisát. Advantix je nabízen ve čtyřech baleních dle hmotnosti psa a je vhodný pro štěňata již od 7 týdnů věku, březí i kojící feny. Advantix je možné aplikovat pouze psům, kočky totiž netolerují účinnou látku permethrin.

 

Speciální obojky již patří k tradičním přípravkům v boji proti parazitům

365 bezproblémových dní v roce? Stačí jen důslednost!
365 dní v roce je krásný příděl času, který si můžeme užít se svými domácími mazlíčky. Po 365 dní v roce jsou ale i psi a kočky ohrožováni vnitřními parazity. A prožít 365 dní v roce s tasemnicemi, škrkavkami, měchovci, tenkohlavci a podobnými nepřáteli, už není tak lákavé. Mostem mezi zdravím zvířete a tasemnicí mohou být již zmiňované blechy. Škrkavkami se potom psi mohou nakazit již v děloze feny a sáním mateřského mléka, právě skrze mateřské mléko jsou nakažena i koťata.
Důležité je proto nepřetržitě chránit psy a kočky od jejich nejranějšího věku po celý život. Hned při další procházce totiž může pes pozřít infekční vajíčka, která mohou být kdekoli v prostředí. Právě infekční vajíčka vnějších parazitů jsou totiž do prostředí vylučována skrze trus infikovaných zvířat. Do těla kočky se mohou dostat třeba prostřednictvím zbytků kontaminované hlíny, kterou jsme si domů přinesli na botách.
Nedejte šanci ani vnitřním parazitům. Psa a kočku pravidelně odčervujte, jedině tak jich nebudou plní. Aby byla ochrana účinná, musí odčervování, např. prostřednictvím tablet Drontal, probíhat pravidelně alespoň jednou za tři měsíce. Štěňata vždy snadno odčervíte pomocí chutné odčervovací suspenze Drontal Junior. Dospělého psa parazitů zbaví ochucené tablety Drontal Plus flavour, které mu díky jejich masové příchuti budou i chutnat. Kočkám a koťatům jsou určeny speciální elipsoidní tablety Drontal.

 

Vzhůru do boje a vstříc krásnému jaru
Váš pes a kočka na vás mají vždy náladu, nebručí, neuráží se a každý den vás milují se stejným nadšením, ať máte perfektní make-up nebo ne, děti zlobí jak divé a závodní forma maratonu všedních dnů stále ne a ne dorazit. Odvděčte se jim, věnujte se jim, chraňte je. Již nyní nasaďte antiparazitární obojek a domácí mazlíček bude bez vnějších parazitů. Hned dnes začněte s pravidelným odčervováním alespoň jednou za tři měsíce. Zodpovědná preventivní ochrana je cesta nejen k pohodovému jaru, ale i celému roku.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV

 

Nedejte parazitům šanci!