U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

ZROZENÍ LEGENDY

Kategorie: Rubrika | Autor: pz

Historie vozů Jeep se datuje od roku 1941, fakticky však již od roku 1940. Tehdy ministerstvo války USA vyzvalo výrobce automobilů, aby předložili návrhy na výrobu lehkého terénního vozu pro potřeby americké armády. Termíny byly na dnešní dobu neuvěřitelné. Návrhy měly být dodány do 11 dnů a první prototyp vozu měl být předveden do 49 dnů po schválení projektu.

   Prvním termínem proklouzly dvě společnosti: American Bantam Car a Willys Overland Motors Inc. Termín dodání prototypu však již stihnul pouze American Bantam Car. Willys Overland Motors doplatil na pozdní dodání dílů od subdodavatelů. V roce 1941 vyrobil vítěz celkem 2600 automobilů Bantam Pilot (BRC) dodávaných ve dvou verzích. Jenže již v průběhu roku 1941 začala mít společnost American Bantam Car problémy a ty vyvrcholily odebráním kontraktu a jeho převedení na společnost Willys Overland Motors.

   První model od automobilky Willys Overland Motors se jmenoval Quad a nápadně se podobal modelu BRC. Americké ministerstvo války, aby předešlo případným soudním sporům, zadalo společnosti American Bantam Car lukrativní zakázku na výrobu přívěsných vozíků za vozy Willys, a tím zažehnalo případný spor.

   Vůz Quad se však vyráběl jen několik měsíců. Konstruktéři rychle zapracovali na jeho vylepšení a nový model, budoucí legenda, se již představil pod názvem Jeep. Do konce války bylo vyrobeno přes 360 tisíc automobilů v různých modifikacích.

ZROZENÍ LEGENDY