U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

CHRAŇTE SVŮJ MAJETEK!

Kategorie: Hospodaření | Autor: PETR PETŘÍČEK

S příchodem podzimu jezdí mnozí z nás na své chaty a chalupy méně často než v období letních dovolených. Riziko vloupání do opuštěných objektů se tím zvyšuje.

Jak nebezpečí vloupání snížit? Dbejte na to, aby keře a stromy nezakrývaly velkou část objektu. To by umožnilo zlodějům pracovat ve skrytu. Keře vhodně prostřihávejte. Nezapomínejte ani na dobré osvětlení před objektem. Díky lepší viditelnosti mohou tak i vaši sousedé snáze kontrolovat, zda je vše v pořádku.

Dobře udržovaný pozemek

Na zahradě nenechávejte volně ležet žebřík, nářadí ani sekačku. Ukládejte a uzamykejte je do kůlny či do garáže. Udržovaná zahrada – posekaný trávník ukazuje na skutečnost, že je objekt obýván. Nejslabší stránkou rekreačních objektů z hlediska vloupání jsou jako u všech objektů okna, prosklené plochy a dveře. V chatových koloniích se vyplatí zesílit vstupní dveře, instalovat kvalitní zámkové systémy, uzamykatelné okenice, mříže na okna apod. Při překonávání těchto zábran dělá zloděj většinou hluk a v kolonii na to může někdo zareagovat a přivolat bezpečnostní agenturu či policii.

   Máte-li objekt na samotě, neváhejte použít nadstandardní mechanické zabezpečovací prostředky. Vhodné je využití skrytých detektorů s přenosem informace (radiovou cestou) k nejbližšímu sousedovi, který vyrozumí policii, aby zakročila.

Další možnosti

Určitě se vyplatí instalace elektronické zabezpečovací signalizace (EZS). Zabezpečovací firmy nabízejí řadu výrobků (čidla, radiové ústředny) k pronájmu či k zakoupení ve všech cenových relacích. Systémy je možné doplnit např. detektorem rozbití skla, úniku kouře, venkovní sirénou, telefonním hlásičem, GSM hlásičem atd. Více na www.sveva.znojemsko, www.alertsystem.wz.cz

***

PŘÍKLADY NÁKLADŮ NA ZŘÍZENÍ EZS

Jednoduchá zabezpečovací ústředna ovládaná klíčkem se záložním zdrojem, (2x detektor pohybu), vnitřní siréna 125 dB, drobný elektromateriál, kabel, montážní práce – 7 000 Kč. Komfortní zabezpečovací ústředna ovládaná klávesnicí (s možností 48 ovládacích kódů) a telefonním hlásičem na dvě telefonní čísla nebo pult centrální ochrany, (4x detektor pohybu), vnitřní siréna 125 dB, drobný elektromateriál, kabel, montážní práce – 16 000 Kč. Bezdrátová zabezpečovací ústředna komunikující mezi veškerými detektory pohybu bezdrátově, ovládaná vestavěnou klávesnicí na ústředně, se záložním zdrojem, (4x bezdrátový detektor pohybu), vnitřní siréna 115 dB, drobný elektromateriál, montážní práce – 18 000 Kč.

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO: ARCHIV

CHRAŇTE SVŮJ MAJETEK!