U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

ČIŠTĚNÍ USMĚRŇOVAČE VODY

Kategorie: Dílna | Autor: fx

Výtoková trubice dřezové baterie bývá umístěna výš, než u umyvadlové baterie. Je to proto, abychom měli dost prostoru při umývání nádobí, oplachování zeleniny apod. Pokud ale pustíme větší proud vody, voda se někdy rozstříkne do stran mimo dřez. Praktickou pomůckou, kterou koupíte v domácích potřebách, je tzv. usměrňovač vody. Průtok vody můžeme páčkou přepnout na plný proud nebo na jemnou sprchu. V tom případě není proud vody tak intenzivní a nedochází k jejímu rozstřikování (obr. 1).

Asi po roce používání se ale otvory v hlavici usměrňovače zanesou vodním kamenem a mechanickými nečistotami z potrubí. Z některých otvorů sprchy pak voda nevytéká nebo se jednotlivé pramínky kříží a stříkají do stran. Otvory musíme vyčistit. Uděláme to tak, že do kousku dřevěné kulatiny zarazíme jehlu na šití o průměru 0,6 mm a její přebytečnou délku ulomíme kleštěmi tak, aby vyčníval pouze zbytek dlouhý 5 – 6 mm. Tímto nástrojem pak budeme propichovat postupně všechny otvory dovnitř. Potom nasadíme usměrňovač na vodovod, přepneme páčku do polohy na plný proud a hlavici propláchneme. Vzhledem k tomu, že zanesené otvory propichujeme dovnitř, nemusí být pročištění dokonalé, protože část z nich zůstane uvnitř.

K důkladnému vyčištění můžeme nožem oddělit sítko od hlavice usměrňovače (obr. 2). Budeme při tom postupovat opatrně po celém obvodu, až se sítko, které je nalisované, oddělí. Potom je můžeme pročistit dokonale a vyloučíme tak nebezpečí, že bychom jehlou ulomili přepínací páčku uvnitř hlavice (obr. 3). Vyčištěné víčko nasadíme zpět na hlavici. Pokud by nesedělo dost pevně, můžeme je zajistit nepatrnou kapkou vtěřinového lepidla do spáry.

ČIŠTĚNÍ USMĚRŇOVAČE VODY