Imunitní systém posílíte v sauně

Rubrika: Zdraví

Pravidelné návštěvy sauny posilují imunitní systém, trénují krevní oběh a vytvářejí pocit pohody. V boji se stresem, ztuhlými svaly nebo bolestmi kloubů zase výrazně napomáhá vířivá vana, která přepracované tělo vrací zpět do rovnováhy.

 

Současné vířivky umí vedle klasické hydromasáže také doplňkové terapie

 

Vířivka dříve nevypadala tak, jak ji známe dnes. Jejím předchůdcem byl hydromasážní agregát, který v roce 1956 sestrojil Roy Jacuzzi k léčbě jednoho ze svých dětí. Tento přístroj si velmi rychle našel cestu do nemocnic a rehabilitačních center. Jeho účinky se osvědčily natolik, že konstruktéři Jacuzzi začali vymýšlet možnost domácího využití. První vířivka spatřila světlo světa v roce 1968.
Současné vířivky umí vedle klasické hydromasáže také doplňkové terapie. Vířivky jsou proto již od výrobců vybaveny komponenty pro aromaterapii a barevnými podvodními reflektory pro chromoterapii.

 

Aromaterapie – koupel s vůní
Aromaterapie je metoda, která využívá vonnou aktivní látku, jež po vdechnutí putuje do čichového centra mozku, kde působí na nervový systém. Touto metodou si můžeme navodit snížení či zvýšení krevního tlaku, uklidnit se nebo naopak povzbudit. V psychoterapii je preferována pro snižování napětí, vyvolání emocionální pohody, odstraňování stresu, zvýšení životní energie a vitality. Vířivka Jacuzzi Profile s kapacitou 5-6 osob má zásobník vonné esence důmyslně skrytý pod přelivovou mřížkou. Pro ještě intenzivnější zážitek z relaxace je vybavena také dálkově ovládaným HiFi Insound systémem.

 

Barevné koupání
Barvy a světlo k vyvážení energie v lidském těle používá chromoterapie. Jedná se o alternativní léčebnou metodu využívanou k harmonizaci těla a ducha. Celkově posiluje organismus, mírní stres a navozuje pocit klidu. Světlo a barvy na nás rozsáhle působí, „zabarvují“ naši náladu a životní energii.
Červená barva reprezentuje spodní část těla. Je užitečná pro sportovce, protože má silný energetický účinek, je osvěžující a rozproudí v nás krev. Účinky žluté bývají spojovány s mentální vyrovnaností. Žlutá podporuje systematické myšlení a pomáhá v boji s podzimní melancholií a mrzutostí. Oranžová navozuje optimismus a je velmi přínosná na jaterní problémy a zvyšuje ženskou plodnost. Modrou oceníme, když se potřebujeme uklidnit a zkoncentrovat. Modrá utlumuje chuť k jídlu, tiší bolest, uklidňuje a chladí. Přírodu a klid odjakživa evokuje zelená, která snižuje krevní tlak a pomáhá při nespavosti.

 

Vířivka BRILIX Pelelope

 

Maximální relax ve vířivce
Ve výbavě vířivky BRILIX Pelelope nechybí vedle vestavěného LED osvětlení ani výsuvná 19” LCD obrazovka a DVD přehrávač. Můžete tak relaxovat a zároveň sledovat svůj oblíbený film, záznam z koncertu nebo sportovního utkání. Vnitřní uspořádání vířivky je navrženo pro pohodlné užívání šesti osobami. K dispozici jsou 4 sedátka a 2 lehátka.
Vířivka Jacuzzi Unique je navržena tak, aby ji bylo možné používat i v méně prostorných interiérech. 14 hydromasážních trysek se postará o masáž až 3 osob. Nechybí ani systém Clear Ray UV pro desinfekci vody či audio systém s MP3. Překližkové postranní panely jsou přizpůsobitelné – lze vyzdobit dle vlastního vkusu (polepit tapetou, dlažbou, zrcadlem, mozaikou apod.).

 

Do infrasauny 14R 2014 se pohodlně vejdou 3 až 4 osoby

Prohřejte se v infrasauně
Infrasauna je cenově dostupná a oproti klasickým saunám má i levnější provozní náklady. Infrasauny jsou určeny pro umístění v kterémkoli vytápěném interiéru (ložnice, domácí fitness, zimní zahrada). K jejich provozu není třeba žádné speciální odvětrávání, infrasauna totiž nevytváří páru ani vysokou teplotu. Stačí přirozená cirkulace vzduchu v interiéru. Z lékařského hlediska jsou infrasauny mnohem vhodnější než sauny klasické. Jelikož pro zahřátí se v tomto typu saun používá „zářící teplo“, nedochází k přehřívání okolního vzduchu v kabinách. Teplota v infrasauně se pohybuje jen kolem 55 °C, kdežto v saunách klasických to může být až 90 °C.
ALBIXON používá pro výrobu infrasaun kvalitní a výjimečně trvanlivé dřevo kanadského jedlovce. Do infrasauny 14R 2014 se pohodlně vejdou 3 až 4 osoby. Použité karbonové zářiče se nahřívají pomaleji a díky tomu mají delší životnost. Infračervené paprsky se v kabině šíří rovnoměrně a efektivněji. Sauna má dva ovládací panely (venkovní a vnitřní) a je dodávána s prosklenými dveřmi.
Údržba není náročná, v kabině stačí dodržovat základní hygienická pravidla a pro údržbu používat prostředky, které jsou k tomu určeny.

 

Jak správně postupovat při saunování v infrasaunách?

Pokud si chcete pobyt v infrasauně opravdu vychutnat a mít jistotu maximálních účinků, doporučujeme dodržovat několik základních pravidel:

  • Minimálně 2 hodiny před pobytem v sauně bychom neměli konzumovat žádné jídlo. Tučná strava se doporučuje vynechat úplně.
  • Před vlastním saunováním je vhodné se osprchovat vlažnou vodou a důkladně osušit.
  • Ideální doba saunování se pohybuje mezi 25-40 minutami. Delší pobyt se nedoporučuje. Je však možné po zhruba 20 minutách kúru opakovat.
  • Délka pobytu je ale velmi individuální a vždy záleží na tom, jak se momentálně cítíte. Proto vždy přihlédněte k aktuálnímu zdravotnímu stavu.
  • Pokud pobýváte v sauně, snažte se dýchat výhradně nosem.
  • Po dobu saunování je nevhodné požívání alkoholických nápojů a kouření.
  • Naopak dodržování pitného režimu po dobu saunování je velmi důležité. Ideální je neslazená voda pokojové teploty. Dostatek tekutin zvyšuje intenzitu pocení.
  • Sprcha v kombinaci s dostatečným množstvím tekutin zvýší efekt pocení přibližně 3x (ve srovnání s klasickou saunou) a naše tělo „bez práce“ spálí přibližně 800 kalorií.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV

 

 

 

Uvažujete o nákupu infrasauny? Širokou nabídku s dopravou zdarma naleznete na www.give.cz/infrasauny

 

Imunitní systém posílíte v sauně