U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Pokojové květiny

Kategorie: Volný čas | Autor: HKK

KŘÍŽOVKA O CENY

CAPSICUM ANNUM

(Ozdobná paprika)

Poslední závan babího léta a sluníčka získáme tím, že si byt vyzdobíme malými keříčky ozdobných paprik s krásně zbarvenými plody. Jednotlivé odrůdy rostliny se liší tvarem plodů, které mohou být kulaté, válcovité nebo kuželovité, i jejich barevností, která jde od fialové, červené a oranžové až ke žluté. Nejčastější jsou plody červené nebo oranžové, ale na trhu se objevují i papričky bílé nebo švestkově zbarvené. Keříčky dosahují výšky dvaceti až třiceti centimetrů.

Capsicum se hodí k výzdobě interiérů, ale může být i ozdobou balkonů. V plné parádě nám v bytě vydrží třeba až do Vánoc. Přestože plody vypadají lákavě, nejsou jedlé.

Paprička potřebuje teplé, slunné místo. Sluneční svit udržuje plody krásně zbarvené. Kořeny nesmí vyschnout, protože tím by se papričky předčasně scvrkly. Ale příliš vlhka také škodí, protože se pak objevují plísně. Rostlina snáší suchý vzduch, jestliže se pravidelně rosí.

Tuto lilkovitou rostlinu, pocházející z Jižní Ameriky, většinou pěstujeme jako jednoletou, protože je snazší ji na jaře opět vypěstovat ze semen … (viz tajenka).

Tajenka křížovky z č. 7/2004:

rostlina lesklé, tmavě zelené stonky

Knihy vyhrávají:

Pavel Polák, Nezvěstice

Jiří Neumann, Liberec

Petr Kaisar, Brno

Tajenku křížovky pošlete nejpozději do 30. září buď poštou na adresu: redakce Chatař & chalupář, Zelený pruh 95/97, 140 00 Praha 4, nebo e-mailem: chatar.chalupar@provolnycas.cz.

Tři vylosovaní luštitelé dostanou hezké knihy, které věnovalo knihkupectví Kanzelsberger, Václavské nám. 4, Praha 1.

FOTO HOLANDSKÁ KVĚTINÁŘSKÁ KANCELÁŘ

Pokojové květiny