U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

CO NOVÉHO na zahradu

Kategorie: Inspirace | Autor: Iva Tvrzová

Zahradu si dnes už neumíme představit bez pohodlného sedacího nábytku. Snad u žádné chaty ani chalupy nechybí stůl se židlemi či lavicemi, kde můžeme za hezkého počasí prostřít k snídani, obědu i k večeři. Přímo pod okny nebo na místě se zajímavým výhledem stává lavička a pro opravdové lenošení se někde ve stínu stromů ukrývá lehátko nebo pohodlná křesílka.

Nabídka zahradního nábytku je dnes až neskutečně bohatá: volit můžeme z různých materiálů, tvarů i stylů. Ne vše se však hodí ke dřevěné chatě, roubence nebo vesnickému zděnému domu. Naši volbu určitě ovlivní i trvanlivost materiálu, kvalita zpracování či náročnost údržby nábytku, ale samozřejmě i cena. Například smrkové dřevo je poměrně levné, ale měkké a méně odolné, dražší nábytek z teakového dřeva vydrží i při minimální údržbě celý rok pod širým nebem bez úhony. Kovový nábytek nemusí být jen těžký litinový, vzhled masivního kovu může dostat i lehký hliník. Můžete mít i ratanová nebo bambusová křesla, kterým nevadí déšť: přírodní vlákna ve vyplétaném nábytku jsou nahrazována odolnými a vzhledově velmi podobnými umělými vlákny. Je tedy určitě z čeho vybírat.

***

Zahradní nábytek pro romantické duše. Stolky (s oválnou nebo obdélníkovou deskou), květinové stolky i židle jsou kovové. Rozhodnout se můžete pro barvu bílou, grafitově šedou, zelenou nebo pastelově žlutou (Unopiu’)

Tahle “bambusová” a “ratanová” křesílka i židle mohou zůstat na zahradě přes celé léto a voda jim neublíží – jedná se totiž o zdařilou imitaci přírodního materiálu. Kostra je ze silnostěnných hliníkových trubek s povrchovou úpravou se vzhledem bambusu a ratanu, s výpletem z umělého vlákna. Nábytek se snadno čistí, lze jej stohovat. Řada Royal obsahuje celkem sedm typů křesel a židlí (TON)

Kulatou lavičku vídáme většinou v parcích a zámeckých zahradách, ale pořídit si ji můžeme i na větší zahradu. Zvláště když máme od stromu do všech stran hezký výhled (Teak & Garden)

Skládací židle s područkami v kombinaci dřevo-kov stylově dobře zapadají do venkovské zahrady. Výhodou je jejich snadné skladování ve složeném stavu (Santra)

Zahradní lavička s ozdobně tvarovaným opěradlem ve stylu “staré Anglie”. Je z odolného teakového dřeva (Teak & Garden)

Kovový nábytek mívá jednu nevýhodu – většinou bývá poměrně těžký. Křesílka a židle z řady Excellence mají sice vzhled masivního kovu, ale jsou poměrně lehká. Jedná se totiž o novinku – tepaný hliník s povrchovou úpravou patiny. Na pohled velice přitažlivý nábytek nabízí i velmi pohodlné sezení – zádové opěrky a sedáky jsou anatomicky tvarované (Hartman)

Oblíbená verze zahradního stolování, zvláště pokud je umístěno trvale na jednom místě – “bytelný” dřevěný stůl a podél něj dlouhé lavice s opěrkami. Při početnější návštěvě se na ně dokáže sesednout i více lidí (Unopiu’)

FOTO ARCHIV FIREM

CO NOVÉHO na zahradu