U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Chatička za 8 hodin

Kategorie: Stavba | Autor: rb

Montéři museli vyrazit z domovského brněnského závodu ještě za tmy, protože v šest ráno už na tomto krásném pozemku mezi vzrostlými smrky byly připraveny všechny součásti dřevěné stavby typu B 504314 a dvě stěny chatky už stály. Stěnové dílce jsou pospojované na pero a drážku ze smrkových půlkuláčů, připravené jsou i vazné trámky krovu s výřezy pro zasunutí příčných latí. Okna, okenice i dveře čekají jen na nasazení na připravené panty.

Základovou betonovou desku připravil investor podle dispozic firmy Imco. “Může jít buď o základové pasy, betonovou desku nebo desku se základovými pasy. A v dobrých půdních a přírodních podmínkách stačí jen vyštěrkovaná plocha. Konstrukce podlahy je dostatečně tuhá a udrží chatičku i v tomto případě v dostatečné rovině,” vysvětluje pan Pustina, šéf montérů. Tady však byly podmínky tvrdší. “Všude je břidlice, která je náročná na výkopové práce a na přesnost založení,” informuje nás investor, který je sám stavař. Jako základ připravil betonovou desku s obvodovým pasem. “V zimě tu bývá dost silný mráz, takže založení je nutné do nezámrzné hloubky. Nebyl to jednoduchý výkop. A pokud jde o chatu? Vybírali jsme z více možností. Tento typ se nám líbil nejvíc. Díky konstrukci z půlkuláčů má přírodnější vzhled než ty z hraněných prken, lépe zapadá do zdejšího prostředí. Vzhledem k jejímu využití, tedy přes sezónu jako ubytování pro hosty a v zimě jako sklad kempinkových a sportovních potřeb, nám její dispozice a velikost také vyhovovala. A byla zajímavá i cenově.” Hrubá stavba této chaty o rozloze 20,5 m2 včetně montáže, s izolační lepenkou na střeše a jedním nátěrem bezbarvým luxolem přijde na 93 tisíc Kč v základní dispozici. Jde o rekreační stavbu, takže v tom je už započítána i vyšší, tedy 19% DPH. V tomto případě chtěl majitel navíc jedno okno, malý vnitřní sklad s dveřmi přístupný zvenku (bude tam ekologické WC) a čtyři okenice, takže si proti standardu asi 11 tisíc Kč připlatil. V základní ceně nejsou započítány klempířské prvky a instalace elektřiny – každý investor mívá v tomto směru individuální požadavky. V ceně není ani střešní krytina. “My zřejmě použijeme bonské šindele nebo nějakou jinou tvarovanou lepenku, aby stavba co nejlépe splynula s prostředím,” dodává majitel. “Náklady navíc oproti ceně hrubé stavby, tedy základová konstrukce, rozvody elektřiny, klempířské prvky a střešní krytina, přijdou v našem případě dohromady asi na 35 – 40 tisíc korun.”

***

MONTÁŽ KROK ZA KROKEM

1 Na pozemku jsou složeny všechny prefabrikované dílce a vztyčeny první stěny, svázané střešními fošnami. Čeká se na dokončení izolace pravého zadního rohu betonové základové plochy.

2Asfaltová lepenka je na místě. Po odměření a odříznutí příslušného rozměru bude plamenem z připravené bomby nahřívána její spodní lesklá vrstva, která pevně přilehne k podkladu.

3 Montéři přisazují stěnu, v níž jsou dveře navíc. Stěny, jejichž spodní část je ošetřena prostředkem proti plísním a dřevokazným houbám, se vzájemně propojují ocelovými úhelníky.

4 Každý člen party je vybaven kvalitním akušroubovákem, který usnadňuje a urychluje montáž a umožňuje práci bez nároků na připojení ke zdroji elektřiny.

5 Prostor, v němž bude ekologické WC, už má i zadní stěny a bok a do výřezů zapadly další střešní fošny.

6 Předvrtané z dílny jsou i všechny otvory pro okenní a dveřní panty, takže osazování těchto dílců probíhá neuvěřitelně snadno a rychle.

7 Chata se bude užívat i zjara a na podzim, proto majitel uložil mezi polštáře Rockwool. Strop chce izolovat vrstvou polystyrenu.

8 Na pravidelný rastr z fošen se přibíjejí na sraz střešní prkna. Montéři právě dokončují přesah nad budoucí verandou, jež bude podepřena dvěma smrkovými kuláči.

9 Okraje střešních prken “nezařezávají”, proto je nutné je podle naznačené linky z obou stran zarovnat. Akumulátorová kotoučová pila si s tímto úkolem hravě poradila.

10 Pruhy papírové lepenky, impregnované asfaltem, se průběžně přichytávají rastrem z latěk. Až budou všechny na místě, zpevní je ještě laťky napříč; s přečnívajícími okraji si poradí ostrý nůž.

11 Je téměř hotovo, zbývá položit připravený rošt na verandu, upravit podle něj míru podpěr a zasadit okna. Kolem druhé hodiny se přišlo na chatičku podívat i sluníčko.

12 Majitel nám poslal obrázek, jak to sluší jejich chatičce asi týden po montáži, když už z okolí zmizela většina nečistot. Dílo se podařilo.

Chatička za 8 hodin