Správné skladování zeleniny

Sklizeň úrody pomalu vrcholí a vyvstává otázka, jak a kde uskladnit zeleninu, abychom ji měli během zimního období co nejdéle k dispozici v nejlepší kvalitě a plnou vitamínů.

Musíme pro to udělat jen čtyři věci: sklidit ji ve správný čas, vytřídit všechnu, která nese známky poškození představující riziko hniloby, jež by se postupně mohla přenést na ostatní skladovanou zeleninu, očistit ji a nakonec připravit optimální podmínky ke skladování.

proutěné koše

Pro uskladnění zeleniny můžeme využít i vzdušné piknikové koše s víky. Foto: Shutterstock

Pravý čas na sklizeň

Zeleninu sklízíme za suchého počasí, mokrá by začala brzy zahnívat. Ulpělou hlínu opatrně sklepneme, odstraníme nať nebo poškozené listy a zeleninu necháme podle druhu buď volně loženou, či zavěšenou ve svazcích oschnout na vzdušném místě bez přímého působení slunečních paprsků. U zelí, pokud je nebudeme ukládat do písku, odřízneme košťál s kořenem a necháme řeznou ránu zaschnout na vzduchu, aby se vytvořila ochranná vrstva bránící hnilobným procesům.

Prostor pro uskladnění

mrkev

Čerstvost si mrkev uchová uložená ve vlhkém písku. Foto: Shutterstock

Nejběžnějším místem bývá sklep nebo venkovní sklípek, podstatné je, aby byl bezmrazý, pravidelně větraný, s vysokou vlhkostí vzduchu, ale bez stop plísní a nezatuchlý, aby zelenina nenasála pach. Teplota musí být konstantní, většině zeleniny vyhovuje okolo 5 °C. Před myším okusem ji ochrání kryt z hustého pletiva nebo uzavíratelné děrované plastové koše.

Brambory potřebují tmu, vlhkost 80 až 90 % a teplotu v rozmezí 5 až 8 °C. Při poklesu pod 4 °C se bramborový škrob promění na cukr a brambory zesládnou. Osvědčené je skladování v dřevěných bednách či koších s dolním odebíracím otvorem. Při odebrání se všechny uložené hlízy přeskupují, přitom nedochází k předčasnému klíčení.

skladování brambor

Brambory je nejvhodnější skladovat v bedně se spodním odebíracím otvorem. Foto: Shutterstock

Zelí uchováváme buď zavěšené kořeny vzhůru, nebo ho stejně jako kedlubny, petržel, celer, mrkev či červenou řepu můžeme vsadit do mírně vlhkého písku, který je ochrání před vysycháním. Košťálů zbavené hlávky skladujeme volně v přepravce, musí se ale pravidelně překládat a třídit.

skladování zelí

Místo po odříznutém košťálu musí zaschnout, aby nebylo cestou pro bakterie. Foto: Shutterstock

Odlišné podmínky potřebuje cibule a česnek, skladujeme je v suché větrané místnosti, například v komoře, cibule vyžaduje navíc tmu. V copech či svazcích je zavěsíme do prostoru, samotné cibule či palice česneku uložíme do lísek nebo prodyšných sáčků, které rovněž zavěsíme.

skladování cibule a česeku

Sklizenou cibuli a česnek sušíme na vzduchu. Foto: Shutterstock

Nezapomeňte

Pro zeleninu používejte samostatný sklep, neboť ovoce (především jablka) vylučuje plyn etylén urychlující dozrávání zeleniny a tím zkracuje dobu jejího uskladnění.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock

Správné skladování zeleniny