Dům stvořený k odpočinku

Na budoucí krásu této malé zděné chaty v Posázaví by ještě před dvěma lety nikdo nevsadil ani zlámanou grešli. Její majitelé z ní přesto dokázali vytvořit opravdový skvost.

Těmi zachránci jsou manželé Marie a Jan Hrnčiříkovi. Ani o nich nelze říct, že by je dům okouzlil na první pohled. Chata vznikla pravděpodobně v sedmdesátých letech a do jednadvacátého století vstoupila skoro v původním stavu. Byla trochu zanedbaná a zahrada potřebovala péči jako sůl. O současném komfortu bydlení nemohla být ani řeč.
Přestože se chata nacházela v objetí nádherné okolní krajiny, pohodlnému rekreačnímu obydlí byla na míle vzdálená, a tak se není co divit, že dlouho nemohla najít majitele. Marie s Janem, kteří bydlí kousek odsud, naopak s obavami očekávali, kdo se do ní nastěhuje. Nakonec se rozhodli, že chatu sami koupí a vybudují v ní zázemí pro rodinnou dovolenou. Jejich kamarádi se tomu nápadu nejdřív smáli, ale Janovi se rodila v hlavě jasná představa o budoucí podobě domu. Během prvních dní ji narychlo v tabletu naskicoval a rekonstrukce nabrala rychlý spád. Ta nakonec oproti původním plánům na pozvolný postup netrvala ani rok.

Jednoduché tvary a poctivé materiály jsou základními ingrediencemi chaty

Čtyři křivé stěny

Z někdejší stavby toho moc nezůstalo. Kromě obvodových stěn, které byly ještě navíc křivé, a kovové konstrukce schodiště muselo všechno ostatní pryč. Později trochu litovali, že chatu nepostavili od základů znova, protože z toho v pozdější době pramenila nutnost určitých kompromisů. Přesto se stavba stala čistým malířským plátnem, kde mohl Jan realizovat své představy. Ze skromnosti sice prozrazuje, že většinu inspirace hledal na Pinterestu a všechno, co použil, už jednou někdo vymyslel, i tak je ale patrné, že celá stavba je pojatá s mimořádným citem a nezapře jeho zálibu v moderním umění a architektuře.

LED páska měkce osvětluje celou místnost

Zaostřeno na zážitky

Moderní interiér dotažený do posledního detailu zaujme během první vteřiny. Dominuje mu přírodní překližka, která ve tvarově strohém prostoru navozuje příjemný pocit útulnosti. Najdeme ji na podlahách v hlavní obytné části, stěnách, stropě i nábytku. Plochu světlého dřeva narušují jen tmavé akcenty v podobě konstrukce schodiště, kuchyňské desky, krbových kamen, velkoplošné televize či audiosystému a cíleně přitahují pozornost k zajímavým prvkům. Černě jsou orámované i výhledy do krajiny velkoformátovými okny, za nimiž se během roku proměňuje přírodní scenérie Posázaví.
Sériově vyráběného nábytku tu najdeme poskrovnu. Veškeré zařízení včetně pohovky, kuchyňské linky a úložných prostor je vyrobeno na míru s důrazem na každou maličkost. I osvětlení je do místnosti zakomponováno tak nenápadně, že si jej všimneme až při rozsvícení a závěsný lustr je jen stylovou třešničkou na dortu.
Ač je jinak prostor skoupý na jakékoliv dekorace, nelze si nevšimnout, že stěny zdobí originální grafiky. Jde o díla oblíbených autorů majitele a dotváří celkový dojem jedinečného interiéru. Podle svých slov je vybírá pocitově, a tak se v chatě prostřednictvích svých děl setkávají zvučná jména českých autorů druhé poloviny dvacátého století i současnosti.

Jen přírodní dřevo a černá. A přece to není nuda

Postel pro krále

Podkroví je zasvěceno odpočinku a lenošení. Kromě přírodní překližky prostoru vévodí luxusní manželská postel Hästens s typicky kostkovaným vzorem na čalounění. Prostor pod zkosenými stěnami je jako stvořený pro další dvě postele, v nichž většinou spávají děti, a úplně nahoře pod střechou se skrývá ještě malé doupátko. Zábradlí zde nahrazuje černá síťovina, která zajišťuje bezpečí návštěvníků „domečku“, prostoru neubírá vzdušnost a je zároveň originálním doplňkem.

Modrá kostka upoutá pohled na pohodlnou postel

Ani jedna dlaždička

Už první pohled napovídá, že Hrnčiříkovi se neobvyklých řešení nebojí. Stejně je tomu i v případě koupelny, kde bychom marně hledali obklady nebo dlažbu. Její stěny mají vzhled betonu, povrch byl však vytvořen pomocí běžného lepidla na obklady a vrstvy laku. Jasně červená hladká plocha podlahy z epoxidové stěrky dodává koupelně i vstupní chodbě tu správnou dynamiku a spolehlivě se postará o to, aby jednoduchý prostor nenudil.

„Betonové“ zdi jsou tvořené obyčejným lepidlem na obklady

Místo garáže wellness

Chata byla od začátku určena především k odpočinku. O tom svědčí i její suterén, kde místo stání pro auto, obvyklého technického zázemí či úložných prostor najdeme místo k dokonalé relaxaci. Jeho srdce tvoří luxusní cedrová sauna, k dispozici je ale i masážní lehátko. A za dalšími zážitky mohou hosté pokračovat do zahrady, kde je umístěn koupací sud z cedrového dřeva se zabudovanou vířivkou. V létě osvěží, v zimě lze voda ohřát pomocí kamen na dřevo a dopřát si nevšední zážitek z koupele třeba i na sněhu.

Koupací sud má využití v zimě i v létě

Zahrada jako pokoj

Atmosféru „útulného minimalismu“ se podařilo rozšířit i do zahrady, jež obklopuje dům a tvoří další pokoj, který hosté mohou obývat. S interiérem ji pojí velká okna a prostorná terasa. Poskytuje dostatek místa k pohodlnému odpočinku, skotačení dětí i posezení s rodinou, a přestože je dům zasazen do zástavby, je v ní i dostatek soukromí.
Pečlivě zastřižený trávník přímo láká k procházce bosýma nohama a na své si přijdou i děti. K dispozici mají houpačku a malou horolezeckou stěnu. V rohu je pak umístěna pergola krytá mléčným sklem a chrání tak velký jídelní stůl s posezením proti nepřízni počasí. Nechybí ani velký gril, na němž mohou speciality připravovat buď sami hosté, nebo profesionální kuchař.

Do trávníku jsou jako nášlapy usazeny staré trámy

KDO TU BYDLÍ

Marie a Jan Hrnčiříkovi

KDE

Pyskočely nedaleko
Stříbrné Skalice

tenkrát

Nevýrazná stavba na malém půdorysu už k rekreaci mohla sloužit jen těžko. Její přestavbou majitel realizoval své představy.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Jaroslav Hejzlar

Dům stvořený k odpočinku