U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Chalupáři a sníh

Kategorie: Hospodaření | Autor: Karel Štech

Zatímco ze zimní nadílky sněhu mívají radost děti a lyžaři, ostatní takové potěšení zpravidla nepociťují. Pravda, zahrádkáři si mohou libovat, že sníh přikryje choulostivou zeleň na zahradě, současně však mnohým znemožní se na chaty a chalupy dopravit. Chalupa zapadaná sněhem vyhlíží sice romanticky, nutné odklízení sněhu je však pracné a nezřídka je chalupáři vzdají – než odházejí lopatou sníh z cest, napadne další.

Někteří majitelé stavení “zazimují” a přijíždějí až na jaře, většina však v chalupě nadále tráví víkendy a velmi často Vánoce; mnozí sice před největšími zimami uprchnou do městských bytů, ale aspoň občas jedou zkontrolovat, zda dům nikdo nevykradl nebo nebyl poškozen třeba příliš silnou vrstvou sněhu na střeše.

Zimní pobyt v chalupě však vyžaduje odstranění sněhu z cest a příjezdu ke garáži či přístřešku na auto. U nejmenších pozemků sice stačí zpravidla březové nebo jiné tvrdé koště a lopata (nejlépe tzv. uhelka), ale na delší cesty a rozlehlejší plochy bývá nutné použít vhodnou mechanizaci.

Jaké stroje do zahrady

Majitelé malých jednoosých traktůrků (např. řady Pony, AGS či Mountfield MS 16 nebo MS 19) si většinou již zakoupili nebo vyrobili jednoduchou radlici, která se namontuje dopředu před kola. Ta musí být vybavena pneumatikami s co nejvýraznějším vzorkem, aby ve sněhu neprokluzovala; někdy bývá vhodné stroj opatřit zatěžkávacími bloky.

U některých strojů (např. Terra I, Vari II) je z převodové skříně vyvedena osa, ke které se dají připojit různé adaptéry. Zametací kartáč (který jinak používáme na podzim pro odmetení napadaného listí) zvládne až 15 cm vysokou vrstvu napadaného čerstvého sněhu, takže je vhodný zejména k pročištění přístupových cest. Pro umrzlý nebo těžký sníh je určena sněhová fréza s pracovní šířkou 55 cm. Protiběžné šnekové válce zvládnou i vrstvu sněhu vysokou kolem 30 cm. Otáčením šneků se sníh posunuje do jakéhosi komínku, kterým je odhazován mimo cestu.

Tyto adaptéry jsou finančně přijatelné (čelní radlice stojí do 3000 Kč, například sněhová fréza SF 55 přijde na 19 900 Kč). Řešení s adaptéry je výhodné i prostorově; jestliže však nemáme problémy s dalšími skladovými prostory, je vhodné používat sněhové frézy jednoúčelové.

Jednoúčelové sněhové frézy

Současné sněhové frézy jsou nejčastěji poháněné spalovacím benzinovým motorem, jen výjimečně elektrickým nebo naftovým. Elektrické frézy patří mezi menší typy – v nabídkách dovozců jsme objevili tři stroje poháněné elektrickým proudem. Nejlevnější z nich byla sněhová fréza Hecht PG 3400 s příkonem 800 W a šířkou záběru 40 cm, kterou nabízejí pouze internetové obchody a inzerují částku kolem 5500 Kč. Druhou – MTD SnowFox s příkonem 1300 W a šířkou záběru 35 cm – nabízí firma Vanja nebo Kobras za 7290 Kč, třetí je v prodejnách Mountfield pod názvem Power Curve 1800 (příkon 1610 W, záběr 45 cm) prodávána za 11 900 Kč.

Naprostá většina sněhových fréz má ale jako pohon benzinový motor. Kromě jednoho (Snow Breeze se záběrem 55 cm za 18 990 Kč) jsou všechny tyto stroje samochodné. Menší z nich mají dvě kola a jsou poháněny pracovním šnekem, jehož šroubovice je opatřena pryžovými hranami. Velké jsou vybaveny pásy, takže je možné je používat i v těžkém svahovitém terénu.

Zatímco staré typy fréz pracovaly podobně jako sekačka na trávu (dvoulistý rotor opatřený lopatkami vyhazoval sníh do strany), je nyní pracovním nástrojem otáčející se válec s protiběžnými šroubovicemi. Ty vhánějí sníh do otočného komínku, který lze libovolně naklápět a usměrňovat jím odhazování sněhu.

Sněhové frézy kategorie hobby jsou poháněny spalovacími motory o výkonu 3,3 až 6 kW (velké mají výkon až 13,2 kW), šířka pracovního záběru bývá kolem 40 cm a jsou schopny odstranit až 800 kg sněhu za hodinu. Motory jsou většinou čtyřtaktní, jen v několika případech jsou frézy poháněny motory dvoutaktními (MTD 140, Vari FS 55, Ariens 522).

Pohon pásy mají jen výkonnější stroje, určené pro odklízení sněhu z parkovišť a komunikací. Největší stroje, rovněž pásové, patří do luxusní kategorie – jsou vybaveny mimořádným komfortem, například elektrickým startérem, reflektory, posilovačem řízení – a tomu odpovídá i jejich cena (i nad 100 000 Kč).

Frézy pro majitele chalup

Sněhové frézy pro chataře a chalupáře by měly být menší (aby se snáze uskladnily, popřípadě kvůli obavě ze zlodějů odvezly v autě), lehčí (někdy šnekový pohon nezvládne větší stoupání a majitel musí stroji pomoci) a snadno ovladatelné.

Pro plochy do několika stovek čtverečných metrů jsou – kromě zmíněných elektrických strojů, které patří k nejmenším i nejlevnějším – určeny sněhové frézy s motory menších kubatur. Například MTD 140 (17 990 Kč), Vari SF 55 (18 990 Kč), Snow Fall (23 590 Kč), MTD ST 380 D (25 990 Kč), MTD 611 D (29 990 Kč).

***

Náš tip

Pro rychlý a jednoduchý úklid menších zasněžených ploch nám poslouží i ruční nářadí – shrnovač, rýč a lopata na sníh i škrabka na led. Různé typy a velikosti tohoto nářadí nabízí například značka FISKARS.

Její lopaty a shrnovače mají nízkou hmotnost – je používán tvrzený hliník na lopaty a speciální pevný plast (se zpevněnou hranou) na rýč a shrnovače, práci usnadňují i ergonomicky tvarovaná držadla.

www.fiskarsbrands.com

iva

***

1 K většině malých jednoosých traktůrků, např. typu Pony nebo Terra (a rovněž k nejrůznějším amatérským konstrukcím), lze namontovat radlici, která umožní protáhnout zasněžené chodníky a cestičky

2 Rotační kartáč, který se dá dokoupit například ke stroji Vari, je sice určen zejména pro zametání spadaného listí, ale s prašanem si rovněž dobře poradí

3 Některé jednoosé traktory (např. Terra I, Vari II) umožňují připojení adaptéru – sněhové frézy se záběrem až 55 cm. Odklizení sněhu i z většího pozemku je pak snadné a rychlé

4 Jednoúčelová sněhová fréza MTD 140 patří k jednodušším typům. Má dvoutaktní motor, váží pouze 18 kg, snadno se proto ovládá. Má záběr 53 cm, zvládne sníh až do výšky 28 cm a odhodí ho až do vzdálenosti 10 m

5 Pásová fréza E753F (MTD Yard-Man) si poradí i s velkým množstvím sněhu. Šířka záběru činí 66 cm, zvládne sníh do výše 51 cm. Má 8 rychlostí, elektrický startér, halogenové reflektory umožňují pracovat i za tmy

6 I nejmenší typ pásové sněhové frézy značky Honda (HS622) je výkonným pomocníkem. Má 3 rychlosti, šíři záběru 50 cm, sníh odhodí do vzdálenosti až 15 m

7 Sněhová fréza 924 PS (Mountfield) si poradí i se sněhovou kalamitou na velkých plochách, šířka záběru je 61 cm. Originální systém umožňuje posunout osu pojezdových kol dozadu a tím zabránit prokluzování kol. Stroj je vybaven světlometem

FOTO HONDA, VARI, MTD, MOUNTFIELD, FISKARS

Chalupáři a sníh