U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

DŘIŠŤÁLOVÝ PLOT

Kategorie: Zahrada | Autor: PAVEL LÁSKA

Dřišťálový plot je zvláště na podzim krásnou ozdobou zahrady

Volnější tvar keřů se na venkov k chatě či chalupě hodí. Plot se stříhá na jaře, kdy má proto „přísnější“ tvar. Do podzimu se vyvinou bohaté letorosty, které plot nejvíc zdobí.

   Plot zakládáme buď ze zakoupených sazenic, nebo – pokud nespěcháme – si je vypěstujeme sami. Koncem léta můžeme na keřích v parcích či na vzrostlých plotech sebrat plody dřišťálu, což jsou podlouhlé, červeně zbarvené měkké bobulky, v nichž se skrývají tvrdá semena. Plody rozmačkáme a semena z nich vymyjeme. Nesejeme je rovnou do půdy, ale do květináče si nasypeme vrstvy zvlhčeného písku a vrstvy semen – odborníci tomu říkají stratifikace, a květináč mělce zakopeme do země. Brzy z jara květináč vykopeme a semena vysejeme na záhon. V dalším roce v předjaří pak mladé rostlinky rozsadíme a necháme rozrůst do potřebné velikosti.

   Tam, kde chceme mít plot, zem hluboko zryjeme nebo vykopeme souvislý příkop do hloubky asi 50 cm a naplníme dobrou zeminou – zvláště tam, kde byla původní půda mělká či kamenitá. Koupené nebo vypěstované keře dřišťálu pak v předjaří sázíme asi 30 až 50 cm od sebe (podle toho, jak neprostupný plot chceme mít). Po několik let pak plot sestříháváme, aby byl hustý, až dosáhne výšky 150 – 170 cm. Plot na fotografii je 30 let starý a vysoký asi 170 cm.

   Dřišťálů je více druhů a forem. Vysazujeme hlavně dřišťál Thunbergův, buď zelený nebo červený, nebo oba nepravidelně střídáme.

   Praktická rada: ostny na dřišťálu jsou ostré, při stříhání pracujeme v pevných kožených rukavicích. Na stříhání delšího plotu je výhodné používat motorový plotostřih.

O autorovi| TEXT PAVEL LÁSKA

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO: PAVEL LÁSKA

DŘIŠŤÁLOVÝ PLOT