Chalupa s barevným interiérem

Mnozí chalupáři se drží tradice a malují své venkovské interiéry nabílo. Simona s Tomášem však pracují ve zdravotnictví a bílé mají přes týden plné zuby. Proto jejich chalupa září barvami.

V bleděmodré stěně mezi předsíní a světnicí plavou keramické rybky. V umělém osvětlení jako by i roubení bylo červené

Kdybyste do toho krásného koutu Orlických hor zavítali před devíti lety, našli byste tady roubenku úplně jinou. Ne že by ji dnešní majitelé kupovali s tím, že ji zbourají. Ale tesař, který se měl ujmout rekonstrukce, řekl, že bude moudřejší ponechat jen zděné části a dřevěnou konstrukci vystavět nově.

Med a ohnivá červeň

Na karmínové zdi nad krbem je v rámu, barevně s ní téměř splývajícím, venkovská scenérie

I když rekonstruovaná chalupa ctí tradiční styl, od své předchůdkyně se přece jen liší. Majitelé se rozhodli opatřit roubení medovou lazurou, zděné části sytě šedou barvou a okna, veškerá ostění a také dveře v přízemí natřít Xyladekorem Royal v tónu ohnivý mahagon. Stejná kombinace, tedy zlatavá barva dřeva a červená, vás obklopí i v přízemí roubené chalupy.

Nebojte se barev! Mohou vnést optimizmus do vašeho interiéru i života!

Leckoho by možná napadlo vykompenzovat tyto barvy bílou alespoň ve zděných částech stavení, tedy v kuchyni a chodbách. Paní domu, která má při volbě barev rozhodující hlas, však zvolila pro jednu zeď bleděmodrou, pro kuchyni cihlový keramický obklad a na stěny v přízemí vlastnoručně namíchala okouzlující karmínovou. Její láska k červené se vskutku nedá popřít.

V medovém roubení září červená okna

Dalším překvapením je kombinace zlatočervených stěn s výraznou zelení. Hlásí se o pozornost nejen z filcu kulečníkového stolu a polic vedle krbu u vstupu do veliké světnice. Našli jsme ji i na dvířkách skříněk v kuchyni pro hosty a v sousední koupelně. I když Tomáš původně nevěřil, že bude kombinace červených a zelených kachlíků to pravé, dnes tvrdí, že jde o nejhezčí prostor v chalupě.

Pastelové podkroví

Když jsem přemýšlela, kterému z pokojů a prostorů v téhle barevné chalupě bych dala hlas já, nemohla jsem se rozhodnout. Po tmavomodrých kovových schodech totiž vystoupáte do podkroví, kde je sádrokartonový obklad stěn vyladěn do šmolkově modré. A v ložnicích je nábytek vždy s jinou povrchovou úpravou a jinak vymalované stěny.

Bleděmodré stěny ložnice, kde spí synové, jsou ozdobeny bílými vzory

V jedné obdivujete dva jemné tóny zelené, ve druhé bleděmodrou s ručně malovanými bílými vzory, ve třetí jsou stěny béžové. K tomu jsou vždy laděny i záclony. A koupelna? Ta je pod zlatým stropem zeleno-modro-žlutá.

Chalupáři věnovali barevnému ladění podkroví celé jaro po dokončení stavby. Malíře si na ty netradiční nápady raději nenajali. Ostatně – zpočátku neokouzlily ani mladé pány, Nikolu, Oskara a Tadeáše. Ale prý si už zvykli a bílé stěny ve školách a v bytech kamarádů jim připadají trochu podivné.

Připravila: Marie Rubešová
Foto: František Vaňásek

Radost z barev

Chalupa s barevným interiérem