U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

MOŘE na zahradě 1.

Kategorie: Stavba | Autor: Ing. Milan Šmíd

Léto, sluníčko a voda – takový bývá sen o letní dovolené většiny z nás. Někteří za ním vyjíždějí do zahraničí, odpůrci velkého cestování se přesouvají k tuzemským vodním plochám – řekám, rybníkům nebo na koupaliště. Stále přibývá i těch, kteří touží mít něco podobného alespoň v malém na vlastním pozemku u domku nebo chalupy. Ti by právě nyní měli “nastražit uši”, protože následující povídání je určeno právě jim.

1. Rozhodnutí

Rodinná rada se usnesla, že si pořídí venkovní bazén. Nyní by ale měla ještě jednou sednout a pokusit se odpovědět na otázky tohoto dotazníku:

1a. Stavíme bazén u domku, kde pobýváme celoročně, a to i v létě?

ANO    NE

1b. Stavíme bazén na chatě, kde trávíme většinu volného času, a to i při letní

dovolené?

ANO    NE

Pokud je odpověď na první otázku ne, nemá význam bazén stavět, ale doporučujeme pořídit si skládací nebo nafukovací, který se na dobu používání postaví na terén a po sezoně se složí a uskladní. Stavíme-li u celoročně obývaného domku, můžeme uvažovat i o mobilním zastřešení pro chladnější dny.

2. Bazén je určen hlavně pro:

malé děti

odrůstající děti a celou rodinu

seniory

Pro malé děti je vhodný menší mělký bazének, postavený na terén, s malým objemem vody, která se může častěji s menšími náklady vyměňovat (velikost 1,5 – 3 m). Až děti odrostou, můžeme jej nahradit bazénem větším – trvalejším. Rodinný bazén by měl mít dostatečný prostor pro plavání a společný pobyt ve vodě (velikost od 5 x 3 m), seniorské využití opět velkou vodní plochu nepotřebuje, měl by se spíše řešit příjemný vstup do bazénu se schody a případná možnost posezení s podvodními masážemi.

3. Jako rodina jsme:

vodomilové po celý rok ve vodě

milovníci vody, ale zatím moc neplaveme

u vody raději pouze sedíme

Vodomilná rodina, která chodí plavat po celý rok, využije i větší bazén pořízený s vyšší investicí; čím menší je trend plavání rodiny, tím menší stačí bazén. Nebojte se, i ten malý vzbudí u sousedů a známých zaslouženou pozornost!

4. Máme na pozemku k dispozici volnou prosluněnou plochu pro umístění bazénu, aniž by bránil běžnému pohybu osob:

ANO    NE

Bazén ve stínu ke koupání neláká. Neměl by však bránit ani vstupu do domu nebo chaty ani omezovat vjezd do garáže. Potřebujeme mít také prostor pro umístění technologie nutné pro provoz bazénu. Vhodné je, pomůže-li s jeho umístěním na pozemku zahradní architekt a bazénový technolog.

5. Pro pořízení bazénu můžeme uvolnit finanční prostředky zhruba ve výši:

200 – 9 000 Kč

9 000 – 50 000 Kč

50 000 – 100 000 Kč

100 000 – 300 000 Kč

300 000 – 600 000 Kč

600 000 – 1 000 000 Kč

více než 1 000 000 Kč

Ve stovkách až jednotkách tisíc korun pořídíme jednoduché nafukovací nebo skládací sezonní bazény, desítky tisíc utratíme za typové bazény s kovovou kostrou a fóliovou vystýlkou nebo laminátové či polypropylenové bazény, statisíce nás budou stát trvalé bazény z tvárnic, železobetonu či celonerezové konstrukce, ve kterých se budou koupat ještě děti našich vnuků. Zvýšení investice, ale i požitku z koupání, vyvolá instalace vodních doplňků (protiproudu, podvodních masáží, vodopádů, vlnobití apod.) i zakrývání hladiny nebo zastřešení celého bazénu.

6. Pro provoz bazénu máme k dispozici dostatečný zdroj vody:

ANO    NE

Do bazénu dětského se vejde 300 – 500 litrů vody, ale do kruhového o průměru 3 m je to již 8 500 litrů a do “klasického” rodinného bazénu 7 x 4 m až 40 000 litrů vody! U malých dětských budeme vyměňovat vodu denně, u větších s úpravnou vody můžeme podle velikosti bazénu a zátěže počítat se spotřebou zhruba 1000 až 3000 litrů týdně.

7. Máme možnost vypouštění odpadní vody pro praní filtru nebo vypouštění celého bazénu:

ANO    NE

Bazén nám v sezoně může “vyrábět” i 1000 – 1500 litrů špinavě odpadní vody týdně. Proto musíme mít možnost ji vypustit nebo částečně odpustit a nahradit čerstvou.

8. Máme k dispozici elektrickou energii pro pohon úpravny vody a případného dalšího vybavení:

ANO    NE

Motory čerpadel úpraven vody a dalších doplňků mají příkony stovek Wattů až několik kW. Úpravny vody se musí spouštět denně po celou sezonu, aby se voda v bazénu nezkazila.

9. Jsme si vědomi nutnosti denní péče o vodu v bazénu, aby se nám nezkazila a nezpůsobila kromě nepříznivého estetického vzhledu i zdravotní komplikace koupajícím:

ANO    NE

Pokud voda není denně upravována pomocí filtrace a chemických přípravků, může dojít k pomnožení mikroorganizmů, řas a sinic a bazén získá vzhled rybníka – “žabince”. Koupání v takovém prostředí není již požitkem a může být i nebezpečné zdraví. Voda však může být závadná ještě dříve, než se to projeví na jejím vzhledu. Náklady na provoz rodinného bazénu se mohou pohybovat v rozsahu 500 – 5 000 Kč / týden nepočítaje do toho první napuštění a konečné vypuštění bazénu a případnou temperaci vody.

10. Ještě pořád si chceme pořídit bazén ?

ANO    NE

Pokud jste prošli celým desaterem a i na poslední otázku odpověděli kladně, můžete se pustit do dalšího kola – přípravy ke stavbě, o níž si povíme příště.

MOŘE na zahradě 1.