U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

BAREVNÁ POHOVKA

Kategorie: Inspirace | Autor: red

Občas přijede nečekaná návštěva a zdrží se do druhého dne. Problém vyřeší zajímavě upravená válenda – přes noc bude pohodlnou postelí a na den se změní v pohlednou pohovku, která nebude dělat ostudu ani obývacímu pokoji.

Potřebujeme: válendu (všechny údaje vycházejí z velikosti lůžka 190×90 cm, pokud bude jiná, udané rozměry zpevňujících desek a opěradel tomu musíme přizpůsobit)

Materiál:

* vícevrstvá překližka (tl. 22 mm) na zpevňující desky a opěradla

* 9 šroubů (5×60 mm) na připevnění zpevňujících desek

* pianový pant o délce 370 cm a šířce 35 mm (při otevření),

* příslušné šrouby

* bílá šňůra nebo lano, délka 1,5 m, o síle 15 mm

* barevný lak, případně tapeta

* látka na přehoz, polštáře a látka na povlaky

Pracovní postup:

1 Z překližky vyřízneme zpevňující desky, které budou krýt zadní a boční strany válendy: jejich výška se bude rovnat vzdálenosti od horní části nožiček až téměř k horní hraně matrace, délka zadní desky bude 190 cm, délka boční desky 80 cm (o něco užší než šířka válendy). Vyvrtáme do nich otvory, kterými je později přišroubujeme (v místech kostry) k válendě. (obr. 1)

2 Z překližky vyřízneme podle nákresu zadní opěradlo a dvě boční opěrky (jsou poměrně vysoké, změříme si výšku válendy, aby šly sklopit). Skelným papírem obrousíme do hladka řezné plochy. Označíme si otvory na provléknutí šňůry a vyvrtáme je (průměr 20 mm). (obr. 2)

3 Všechny nařezané desky natřeme na viditelných stranách

2 – 3 vrstvami laku. V souladu s barvou přehozu a polštářů zvolíme barevnost laku – můžeme kombinovat i dva odstíny. Vnitřní části opěradel je možné ozdobit jednoduchými motivy, malovanými pomocí šablony. Případně tyto plochy polepíme vhodnou tapetou. Pod ni bude stačit jen jedna vrstva laku.

4 Přišroubujeme zpevňující desky: nejprve na zadní stranu válendy a pak na boční strany (budou překrývat hrany zadní desky).

5 Připevníme opěradla: postel postavíme na výšku a přiložíme boční opěrku na boční zpevňující desku (vnější částí na vnější část). Pianové panty přišroubujeme na obě hrany (dodržíme správnou vzdálenost, aby se desky daly dobře zavírat a otvírat, resp. po postavení pohovky zvedat a sklápět). Hrana pantu bude po zvednutí opěrky na vnější straně pohovky. Stejným způsobem připevníme druhou boční opěrku a zadní opěradlo. (obr. 3)

6 Pohovku postavíme a zvedneme zadní opěradlo a boční opěrky tak, aby se v rozích spojily. Vyvrtanými otvory provlékneme šňůru a vzadu pevně uvážeme.

7 Přes matraci napneme přehoz, který bude splývat k zemi, kolem opěradel umístíme plnější polštáře a pohovku ozdobíme ještě jedním velkým polštářem v pestrém povlaku.

BAREVNÁ POHOVKA