Bylinky proti nachlazení

Mnohé bylinky jsou současně lékem a kořením

Nachlazení je nejčastějším infekčním onemocněním, na zahradě by nám proto neměly chybět bylinky, které ulehčí od potíží, ale i ty, s nimiž budeme posilovat imunitu a nemoci tím předcházet.

Bylinky pro přímé použití, ale i přípravu kapek, tinktur a pro sušení do čajových směsí můžeme od jara do podzimu pěstovat na záhonech, nepůvodní choulostivé druhy vysazujeme do nádob, které s příchodem chladného počasí přemístíme do světlých méně temperovaných prostor.

Pro prevenci i léčbu

Vůdčí bylinkou v posilování imunity a v boji proti nachlazení je trvalková třapatkovka neboli třapatka nachová (Echinacea Purpurea). Stejnou službu nabídne i méně známá třapatkovka bledá (Echinacea pallida). Obě aktivují bílé krvinky, jež brání tělo při útoku virů a bakterií. Používají se buď čerstvé, nebo ve formě tinktur a kapek, neboť sušením přicházejí o léčebné účinky. Svědčí jim jižní stanoviště a dobře propustná sušší hlinitopísčitá půda.
Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus) rovněž posiluje imunitu, zabraňuje množení virů, čímž při nachlazení zamezí zánětům nosních dutin a zkrátí rýmu. Šťáva z listů pomáhá při bolesti v krku. Letnička s až pětimetrovou lodyhou poroste v každé zahradní půdě na teplém slunném či polostinném místě.

Lichořeřišnice má široké využití, je vhodná také pro přípravu tinktur

Když už nachlazení přijde

S léčbou nachlazení je nejčastěji spojován řepík lékařský (Agrimoinia eupatoria), jemuž se přezdívalo rostlina pěvců. Má silně protizánětlivé účinky, v čajové směsi pomáhá s odhleněním, škrabáním v krku, chrapotem a problémy s hlasivkami. Lze ho pěstovat ve volné půdě i v nádobách. Je teplomilný a suchomilný, vyhovuje mu jižní stanoviště. Zeminu upřednostňuje lehčí hlinitopísčitou, nezaplevelenou.

Třapatkovka nachová posiluje imunitu, ale pomáhá i při nachlazení

Prověřenou léčivkou je i vysoce aromatická máta peprná (Mentha piperita). Může být celoročně venku v květináči, na záhonech má tendenci rozrůstat se a dusit okolní rostliny. Před zimou zatahuje, na jaře vyraší ze země nové výhony. Půdu vyžaduje sušší, živnou a bez plevelů. Ideální je pro ni polostín.
Dalším vynikajícím pomocníkem je květ černého bezu. Ve formě čaje nebo tinktury ulehčuje odhlenění a mírní kašel. Bezinkový ocet vtíraný do chodidel a spánků snižuje teplotu a ulevuje od rýmy.
Na dráždivý kašel velmi pomáhá cibulová šťáva oslazená medem. Razantním vymítačem nachlazení je pak strouhaný křen s medem. Osvědčily se také středomořské bylinky, zejména dobromysl, rozmarýn, šalvěj, yzop, tymián i mateřídouška.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock

Bylinky proti nachlazení