Budiž ticho! Jak proměnit podkroví chalupy v oázu klidu a pohodlí?

Rubrika: Market

Při rekonstrukci střechy a u půdní vestavby byste kromě tepelného komfortu neměli zapomínat na akustickou pohodu. V opačném případě riskujete probdělé noci při každém lijáku a sen o romantickém podkroví získá trhlinky. Přitom jde jen o to, navrhnout střešní skladbu s dostatečným akustickým útlumem.

Špatně provedená střecha může způsobit, že se v noci bude celým domem rozléhat bubnování deště o střechu. A po ránu vám klidný spánek nedopřeje ani sousedova zahradní sekačka. Všechen tento hluk převyšuje 70 dB, což je hraniční hodnota, která způsobuje diskomfort a může mít při dlouhodobém působení na člověka negativní vliv na zdraví a psychickou pohodu.

Ticho v podkroví je o to více důležité, že se zde většinou nacházejí klidové zóny domu – ložnice, dětské pokoje nebo pracovny. Jak se tedy dají tyto prostory zahalit do vytouženého ticha? Těch faktorů je více. Akustický komfort ovlivňuje výběr kvalitních oken s dostatečnou zvukovou neprůzvučností, ale také výběr střešní krytiny. Lepších hodnot zpravidla dosahují těžší skládané krytiny, hůře jsou na tom lehčí krytiny. Jenže ty často bývají jedinou možnou volbou při rekonstrukci staršího domu nebo chalupy, neboť tolik nezatěžují stávající krov. A tak stojí akustický útlum na volbě vhodné tepelné izolace a podhledových sádrokartonových desek.

Ticho s modrou barvou

Knauf Blue Akustik

Akustika a kvalitní zvuková izolace je dlouhodobě předmětem zájmu společnosti KNAUF Praha s.r.o., která je naším předním výrobcem sádrokartonových produktů a systémů. V portfoliu značky naleznete celou řadu konstrukčních prvků a systémů, které zlepšují akustický komfort v moderním interiéru, včetně obytného podkroví. Aktuální novinkou v sortimentu výrobce je modrá akustická sádrokartonová deska Knauf Blue Akustik, jejíž hlukový útlum v některých konstrukcích činí až 73 dB. Příčky, podhledy či předsazené stěny z modrých desek Knauf Blue Akustik tak dokážou účinně pohltit hluk z veškerého domácího provozu a zároveň k nám nepustí hluk, který k nám přichází zvenčí.

Stěna na principu tlumiče u aut

Při rekonstrukci podkrovních prostor hraje roli každý centimetr a prim hrají materiály, které nám takzvaně šetří místo. Modré desky Knauf Blue Akustik mají ideální tloušťku 12,5 mm. Díky tomu se s nimi dobře manipuluje a snadno se s nimi tvoří i všechny záludnosti v zešikmeném podkroví. Modré desky se nejčastěji používají v konstrukci příček, a to ve formě sendviče, kdy se mezi dvě desky vkládá profil a izolace. Skladba střešního pláště je podobná: sendvič tvoří z jedné strany střešní krytina, následuje vrstva minerální izolace a směrem do interiéru pohledová plocha z modrých akustických desek. V obou případech jde o „pružné“ konstrukce, které fungují podobně jako tlumiče u aut – akustickou energii pohltí, resp. vybijí v neznatelných kmitech. Samotná hodnota akustického útlumu pak záleží na tloušťce příčky, resp. celého sendviče. Např. příčka o síle 205 mm má útlum 71 dB.

Variabilní řešení

Modré desky samozřejmě nejsou jediným typem výrobku, který přispívá k akustickému komfortu ve vašem domácím prostředí. V portfoliu společnosti Knauf najdete ještě několik dalších typů akustických desek. Všechny jsou požáru odolné, což je při výstavbě podkroví velmi důležitým kritériem. Špičkovými parametry disponuje z portfolia značky Knauf akustická deska Knauf Silentboard s útlumem až 76 dB. Druhou nejlepší v řadě je Knauf Diamant, která kromě skvělých akustických vlastností (hlukový útlum až 74 dB) nabízí také vysokou pevnost a tuhost, tvrdost povrchu a odolnost vůči požáru. Pro splnění standardních akustických požadavků za nejpříznivější cenu se naopak hodí červená deska Knauf Red Piano. Parametry tzv. modré desky se z pohledu zvukového útlumu pohybují mezi Diamantem a Red Pianem a tento výrobek se tak chlubí nejlepším poměrem cena/výkon.

Mějte při výběru vhodné desky na paměti, že čím lepší akustickou desku zvolíte, tím nedosáhnete jen lepší celkové izolační schopnosti, ale především výrazně lepší tlumící hodnoty právě v oblasti řeči a hudby. A tím zabrnkáte na struny, díky nimž ale nic neuslyšíte.

www.zesilteticho.cz

Komerční prezentace

Budiž ticho! Jak proměnit podkroví chalupy v oázu klidu a pohodlí?