Březen: Čas na přesazování a hnojení pokojových rostlin

Rubrika: Market

Foto: COMPO

V zásadě všechny potřebují jen světlo a vodu … nebo to tak není? Pokojové rostliny nám to úplně neulehčují, pocházejí často ze zcela rozdílných částí planety a mají tak i tomu odpovídající specifické nároky na umístění, půdu i zálivku. K tomu, aby Vaši zelení spolubydlící vydrželi dlouho zdraví a krásně vypadající, je potřeba dodržovat ty nejdůležitější zásady péče o pokojové rostliny včetně správného přesazování a vhodné výživy.

Je jedno, kde jste svojí rostlinu zakoupili, v obchodě znamená větší květináč méně místa na prodejní ploše a vyšší dopravní náklady. Zpravidla si tak Vašeho nového zeleného spolubydlícího přinesete v opravdu stísněném obydlí. Kde jsou jen kořeny, tam je jen málo místa pro zeminu, která je pro rostlinu zásadní pro možnost čerpat životně důležité živiny. Dostatečně velký květináč s kyprým čerstvým substrátem jsou tedy alfou a omegou pro dlouhodobě zdravý vývoj pokojových rostlin.

Foto: COMPO

Jaký květináč je ten pravý?

Tak do toho a rychle s rostlinou do prvního květináče, který je po ruce? Raději ne! Výběr toho správného květináče Vám totiž může ušetřit hodně práce. Aby se přesazování vůbec vyplatilo, měl by být nový květináč minimálně o 20% větší než ten původní. Vyvarujte se také té chyby, aby jste zasadili rostlinu přímo do okrasného obalu na květináč. Na rozdíl od květináčů totiž obaly nemají ve dně otvory na odtékání vody. Tyto otvory jsou ale nezbytné, aby mohla odtékat přebytečná voda a zabránilo se přemokření zeminy v květináči.

Kdy mám přesazovat?

U naprosté většiny pokojových rostlin je nejlepším obdobím pro přesazování jaro. S rostoucími teplotami a intenzitou slunečního svitu nabírají totiž rostliny znovu na síle a chtějí růst a nasazovat květy. Pokud jim k tomu nabídnete nové obydlí s čerstvým substrátem a dostatkem místa, odmění se Vám svojí krásou. Správný čas pro přesazování v zimě kvetoucích rostlin, jako jsou např. bramboříky, je ale už během září, ještě před tím, něž začnou kvést.

Dostali jste od svých přátel jako dárek květináč osázený různými druhy květin a dekorací? Pak byste měli i v tomto případě co nejdříve myslet na jejich přesazení. Takovéto květináče totiž obvykle nemají ve dně otvory pro odtékání vody a rostliny jsou zde vysazeny příliš natěsno.

Pozor! Kvetoucí rostliny přesazujte až po odkvětu, jinak by mohly předčasně shodit čerstvé pupeny.

Foto: COMPO

A jak vybrat správný substrát a hnojivo

Není substrát jako substrát – to platí u pokojových rostlin dvojnásob! Nerostou totiž ve svém přirozeném prostředí, proto výběr substrátu má na jejich další vývoj zásadní vliv. Na rozdíl od svých zahradních příbuzných pokojové rostliny často hynou, protože jsou příliš zalévány, což u nich způsobuje zahnívání kořenů. Vhodný substrát pro Vaše zelené spolubydlící by neměl zálivku nasát jako houba, ale měl by zůstat i po zálivce kyprý a vzdušný. Neméně důležité je pro substrát pro pokojové rostliny i složení obsažených živin, protože hrnkové rostliny by měly mít svěže zelené listy ale přitom netvořit příliš mnoho kořenů ani příliš rychle růst.

Máte doma víc druhů rostlin a chcete všem dopřát tu nejlepší péči? Přitom nechcete skladovat „x“ druhů substrátů a pro každou rostlinu jiné hnojivo. Ideálním řešením pro Vás je nová řada výrobků COMPO COMPLETE. COMPLETE přitom znamená kompletní recepturu obsahující pouze nejkvalitnější suroviny se všemi hlavními i stopovými živinami. COMPLETE také znamená možnost použití kompletně pro všechny rostliny doma, na balkoně i terase vyjma orchideje a kyselomilné rostliny.

Foto: COMPO

Substrát COMPLETE navíc obsahuje aktivátor kořenů pro spolehlivé a rychlé zakořenění, silný růst kořenové soustavy a lepší hospodaření s vodou a živinami. V receptuře nechybí ani jílové minerály fungující jako zásobárna živin, perlit přírodního sopečného původu pro kypřejší strukturu substrátu, hydrogel s vysokou schopností zadržovat vodu a dlouhodobé hnojivo zaručující ideální výživu až na 12 týdnů.

Většina substrátů obsahuje už od výrobce tzv. startovací dávku hnojiva, aby rostlina měla po přesazení dostatečnou zásobu živin. Přesto jednou tyto zásoby dojdou; na rozdíl od zahrady, kde se mikroorganismy v půdě starají o tvorbu humusu, nefunguje v případě pokojových rostlin proces přirozeného koloběhu živin. Aby ale Vaše rostlina i tak dostala vše, co potřebuje k životu, je nutné pravidelné přihnojování.

Foto: COMPO

Nejjednodušší je to pomocí tekutého hnojiva, které se může přidávat přímo do zálivky. Také hnojivé tyčinky jsou snadné na použití, zasunou se do substrátu, kde potom pozvolna a dlouhodobě uvolňují do půdy živiny. Během tmavých zimních měsíců byste si měli dát od hnojení pauzu. Hodně pokojových rostlin totiž v tomto období dodržuje “zimní klid” a Vámi nabízené živiny tak vůbec nemohou využít.

Tekuté hnojivo COMPLETE je univerzální hnojivo, které díky inovativnímu složení živin s přídavkem hořčíku, vápníku a železa zajišťuje rostlinám ty nejlepší podmínky růst. Hnojivo obsahující všechny důležité hlavní i stopové prvky je optimální variantou pro všechny kvetoucí i zelené rostliny

Více informací, rad a inspirací najdete na našich webových https://www.compo.com/cz/

Komerční prezentace

Březen: Čas na přesazování a hnojení pokojových rostlin