Branky a vrátka hlídají soukromí

Dalo by se říci, že branky a vrátka jsou strážci našeho soukromí. Jsou součástí plotu nebo jiného ohrazení kolem domu či zahrady a uzavírají k nim přístup. Při příchodu jsou tím prvním, co vnímáme, jsou určitou vizitkou domu. Podle nich si vytvoříme první dojem.


Zatímco jazykové příručky nedělají mezi vrátky a brankou v podstatě žádný rozdíl, vrátka vnímáme většinou jako něco subtilnějšího, kdežto branku jako pevnější zábranu. Vrátka bývají spíše nízká, mají výšku plotu nebo jsou i nižší. Jsou typickou součástí dřevěného plaňkového nebo prkenného plotu a mají i stejnou konstrukci. „Plaňková“ vrátka ovšem nemusí být jen u venkovního oplocení, nízký plůtek s vrátky odděloval i zeleninovou zahrádku od zbytku zahrady nebo dvorku, kde volně pobíhala domácí zvířata. Ta se tak nedostala k záhonům.

Vrátka se používala i jako zábrana pro zvířata například u vstupních dveří do stavení nebo u dveří do chléva, které zůstávaly přes den otevřené. Kvůli bezpečnosti dětí se zas vrátka instalovala hlavně u schodiště.

Dřevo v bílém odlehčí i masivní kamenné plotové sloupky

Kde najdeme branku

O brance mluvíme především tehdy, když ji tvoří vyšší dveřní křídlo, zasazené v průchodu ve zdi. Takové branky známe například z jižních Čech, kde statek od ulice oddělovala vyšší zeď, ve které byla zasazena užší vstupní branka a hned vedle široká brána pro vjezd povozů. Zeď nad brankou i bránou byla rovná nebo se obloukovitě klenula.

Ale nemusí to tak být vždycky, branka může dosahovat stejné výšky jako zeď, případně ji i převyšovat. Pak lze nad brankou vytvořit dřevěnou nebo kovovou konstrukci pro popínavé rostliny – zvláště efektní jsou kvetoucí růže a klematis – nebo nad ní postavit stříšku. Místo kamenné či cihlové zdi může být ohrazení i dřevěné, ze silných prken. Jinou variantou je branka, která je součástí vrat. Toto řešení se používalo tam, kde by malý prostor mezi dvěma budovami nedovoloval umístit vrata a branku vedle sebe.

Jednoduchému plotu ze svažovaného pletiva sluší branka v podobném duchu

Podob je mnoho

Samotná branka má nejrůznější podoby. Může být plná v celé ploše nebo v horní části s průhledy, otvor ve zdi vyplňuje úplně celý nebo jen do určité výšky. Její horní část je někdy tvarována do oblouku. Plné křídlo může mít svlakovou nebo rámovou konstrukci, rámovou lze vyplnit nejen prkny (položenými svisle, vodorovně či vyskládanými do vzoru), ale i přírodním výpletem, kovanými prvky nebo jejich kombinací. U plně branky někdy najdeme i otvírací špehýrku. Své nesporné kouzlo má branka celá kovaná, ale ta se nehodí ke každému stavení.

Kontrast zídky z kamene či z cihel s dřevěnou brankou vypadá vždy dobře

Estetické a praktické hledisko

Vrátka, branka a stejně i plot by měly svým pojetím odpovídat stylu stavení a zahrady. Měly by ladit tvarem, použitým materiálem i barevným provedením. Také výběr vhodného kování (závěsy, petlice, klika) je důležitý.

Nezanedbatelné je i pojetí vrátek či branky z praktického hlediska. Měly by být samozřejmě pevné, aby vydržely i pořádné bouchnutí, a dobře opracované, hladké. Povrchová úprava by měla odolávat povětrnostním vlivům. Máme-li malé děti nebo zvířata, neměly by jim poskytnout možnost útěku – měly by se dát zamknout, mezerami by nemělo proklouznout menší zvíře ani pes prostrčit čumák, aby neohrozil kolemjdoucí.

Výška a kompaktnost vrátek či branky (i plotu) záleží také na tom, jak moc chceme chránit své soukromí před cizími zraky nebo jak se potřebujeme izolovat od hlučné ulice. A jedna technická poznámka: branky se vždy otevírají dovnitř.

 

Vybíráme panty

Vratové či brankové závěsy je potřeba vybírat především podle toho, zda ponesou dřevěnou, nebo kovovou konstrukci. Na zahradní branku z kovových profilů, můžete zvolit některé z navařovacích čepových závěsů. Ty se pak odlišují nosností, jejíž hodnota se uvádí pro jeden závěs. Mnohem širší výběr rozměrů a tvarů najdete v sortimentu plochých šroubovacích závěsů. Ty jsou určeny především k uchycení do dřeva, ale samozřejmě to nevylučuje i jejich upevnění na kovový profil. Pokud takové dveře či branky vyrobíte nebo opravujete, budete potřebovat panty, které musí především unést tíhu příslušné dřevěné konstrukce a v některých případech také dobře vypadat.

 

Šroubovací i zatloukací

Existují panty šroubovací, ale také o panty k zavěšení na skoby. Samotný plochý pant je v obou případech stejný, liší se jen způsob ukotvení čepu do zárubně. Zatloukací závěs (skoba) drží dokonale, ale je nutné zamezit tomu, aby sloupek nerozštípl už při zatloukání a aby její postupné rozštípnutí nezpůsobila ani nadměrná zátěž.

Ploché panty se šroubovacími čepy však snesou i velmi silné zatížení, protože se upevňují minimálně čtyřmi šrouby na každý čepový závěs. Existuje samozřejmě i možnost zavěšení dřevěných branek nebo vrátek do ocelových zárubní s navařenými čepy. Ve všech případech je nutné vybrat panty tak, aby vnitřní průměr závěsného oka pantu odpovídal rozměru čepu. Tedy aby šel pohodlně nasunout, ale zároveň neměl nadměrnou vůli.
Pro menší vrátka, dvířka a další konstrukce, které je v případě potřeby možné snadno odšroubovat díky jejich nižší hmotnosti, se hodí i pásové komplety závěsů s panty. Ty jednoduše našroubujete nejprve na otvírací část a pak do příslušného rámu či zárubně. Musíte jen předem správně měřit, aby vše „sedělo“ a nebylo nutné panty převrtávat. Nevýhodou, ale někdy naopak předností tohoto řešení je, že takto ukotvené dveře nejde vysadit pouhým zvednutím z čepů.

 

 

Branky a vrátka hlídají soukromí