Bolest zad

S bolestí zad má zkušenost většina dospělých. Příčiny jsou velmi různorodé, přesnou diagnózu může stanovit jen lékař. Teprve na jejím základě je možné řešit nápravu.

bolest zad

Bolest zad trápí okolo 32 procent české populace. Foto: Shutterstock

Nejčastějšími příčinami bolestí zad jsou špatné držení či přetěžování určitých částí těla, nedostatek pohybu, sedavý způsob života a nadváha. Obtíže mohou pramenit rovněž z některého základního onemocnění (záněty, nádorová onemocnění či neurologické nemoci), které se projeví právě bolestí v oblasti zad. Bolest beder může souviset například s nemocemi vnitřních orgánů, nejčastěji s ledvinami, u žen i s gynekologickými onemocněními. Svou roli sehrává také dlouhodobý stres, při němž je tělo v nadměrném napětí. Svaly jsou nepřirozeně stažené, což způsobuje bolest i blokády různých kloubů.

Z dlouhodobého hlediska je po vyloučení závažných onemocnění, která by vyžadovala specifickou léčbu, doporučeným postupem pravidelné cvičení a změny nesprávných pohybových návyků a stereotypů. Oboje zádům výrazně prospěje a minimalizuje se tak riziko opakovaných potíží a bolestí.

Druhy bolesti zad

Za akutní se považují bolesti trvající méně než šest týdnů. Ty, jež přetrvávají déle než tři měsíce, se označují jako chronické. Pro hodnocení bolesti a stanovení nejvhodnějšího postupu při jejím řešení je ovšem důležitější, zda se jedná o specifickou, anebo nespecifickou bolest, tedy takovou, u které nebyl zjištěn původ v žádném závažném onemocnění. Prvním krokem při bolesti zad by proto měla být návštěva lékaře.

Cílem léčby akutní bolesti je zejména zmírnění intenzity bolesti, zlepšení hybnosti a prevence zhoršování stavu. Vhodné je dodržovat klidový režim, v případě potřeby užívat léky na bolest a bolavému místu dopřát několik dní suché teplo. Úlevu může přinést v některých případech také masáž, neboť upravuje napětí svalstva a ostatních měkkých tkání. Avšak ani ona, ani léky na bolest neřeší příčinu problému.

Když vás trápí následky jednostranného přetěžování zad, svalů nebo končetin doprovázené otokem a bolestí, ve většině případů to znamená, že v těle probíhá zánět. Nezastupitelné místo při zvládání zánětů patří enzymům štěpícím bílkoviny, které má každý z nás ve svém těle a které usměrňují průběh zánětu. Někdy však enzymy nestačí a musí se doplnit dodáním zvenčí, například prostřednictvím léků systémové enzymoterapie, z nichž nejznámější je Wobenzym.

Neviditelný problém

Záludností funkčních blokád je, že bolestivé místo nevykazuje při vyšetření pomocí rentgenu nebo ultrazvuku žádné viditelné změny. Záda jsou přesto zablokovaná, bolavá a neumožňují obvyklý pohyb. Obecně vzato může být zdrojem bolesti zad jak páteř, tak zádové svalstvo. Oboje slouží jako opora celého těla a jedná se o velmi zatěžovanou část těla. Bolest je nejčastěji lokalizována do oblasti bederní či hrudní páteře, ovšem bolesti okolo krční páteře ve statistikách nijak nezaostávají. V takovém případě může pomoci fyzioterapeut, který vhodně zvolenými rehabilitačními technikami zmírní potíže. Postupy jsou různorodé a jsou závislé na diagnóze, míře obtíží i schopnosti pacienta aktivně spolupracovat.

rehabilitace

Rehabilitace pomohou obtíže zmírnit. Foto: Shutterstock

Na co si dávat pozor

Příčinou bolesti zad v bederní oblasti bývá ponejvíce přetížení svalů a vazů coby důsledek špatného držení těla a špatných pohybových návyků. Zádům obecně neprospívá ani náročná nebo jednostranná práce a fyzická aktivita či nadváha. Bolest beder může souviset také s problémy ve spojení křížové kosti a kyčelních kostí. Závažnější je pak například poškození meziobratlových plotének nebo jiná degenerativní onemocnění páteře. Problémy ale mohou pramenit i z hormonálních změn nebo souviset s psychickými obtížemi.

Bolesti krční páteře mívají v mnoha případech příčinu v nesprávných návycích při sezení u počítače, práci s tabletem a mobilem či v nevhodné pozici při spánku. Častým nešvarem při práci s počítačem je totiž hlava „vystrčená“ dopředu směrem k monitoru a příliš nízko umístěný monitor. Právě kvůli tomu se dostává krční páteř do nepřirozené polohy. Potíže pak může zhoršovat jednostranná zátěž při nošení kabelek a tašek na jednom rameni. Na všechny tyto záležitosti je potřeba aktivně myslet a mezi každodenní rutinu zařadit dodržování pravidel správného sezení a odbourat zlozvyky, jako je například sezení s nohou přes nohu nebo předklánění hlavy k mobilu.

Pohyb je základem úspěchu

Pokud chcete bolest zad odbourávat sportem či cvičením a nemáte s pohybem žádné předchozí zkušenosti, vyplatí se vyhledat alespoň jednorázově fyzioterapeuta, který vám poradí s výběrem vhodných cviků a upozorní, co při sportu dělat nebo naopak nedělat. Fyzioterapeut také předvede a vysvětlí, jak správně sedět, stát nebo třeba manipulovat s těžkými předměty. Doporučené sadě cviků „na míru“ je potřeba se věnovat pravidelně, aby cvičení přineslo výsledky. Rozhodnete-li se zatočit s bolestmi zad plaváním, dbejte na správnou techniku. Například plavecký styl prsa, při kterém nesprávně zůstává hlava nad hladinou, velmi zatěžuje krční páteř a bolesti může naopak zhoršit. Vhodnější proto bývá plavání naznak. Pro posílení hlubokých svalů, jež hrají důležitou roli ve správném držení těla, je možné využívat kupříkladu cvičení pilates. Pravidelný pohyb je ale nutné podpořit správnými pohybovými návyky ve všech každodenních aktivitách a ve spaní. V neposlední řadě je důležité zatočit s případnou nadváhou.

Jak správně sedět u počítače?

  • Vzdálenost monitoru od očí by neměla být kratší než 45 cm a delší než 70 cm.
  • Horní hrana monitoru by měla být nad úrovní očí.
  • Na pracovním stole je třeba mít dostatek místa pro klávesnici, myš i oporu předloktí.
  • Židle by měla být výškově nastavitelná, ideálně s možností nastavitelných opěrek předloktí, beder, hlavy a úpravy úhlu či tuhosti sedáku.
  • Úhel v koleni (mezi lýtky a stehny) by měl činit 90° a kyčle by měly být lehce výše než kolena.
  • Pod stolem musí být dostatek místa pro nohy. Úlevu při déletrvajícím sezení poskytnou podnožky, ideálně v polohovatelné variantě.

Zdravé spaní

  • Tvrdost matrace musí odpovídat vaší hmotnosti. Zajistí tak přirozenou oporu pro tělo v lehu na boku i na zádech. Na příliš měkkých matracích se páteř prohýbá, příliš tvrdé matrace naopak mohou tlačit na některé části těla a způsobit nepohodlí až bolest.
  • Polštář by měl svou výškou odpovídat anatomii v oblasti krční páteře. Tím, že krční páteř podepře, zůstává ve spánku uvolněná a nedostane se do nepřirozeného úhlu.
  • Při nákupu matrace či polštáře si v obchodě oboje pečlivě ozkoušejte a nebojte se testovat různé typy výrobků. Některé prodejny umožňují zapůjčení matrace nebo polštáře na několik dní k vyzkoušení.

Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock

Bolest zad