U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Bojí se slunce

Kategorie: Zahrada | Autor: ing. Ivan Dvořák

Slunce, které nám dává teplo a světlo, je nezbytné i pro život rostlin. Mnohé však nezahlédnou ani paprsek slunce – a přesto mohou existovat.

Naopak, přímé sluneční záření tyto rostliny popálí a při delší expozici hynou. Žijí při zemi v lesích a pralesích.

Velmi oblíbené jsou například maranty s barevnými listy. Plně se rozvinou do krásy jen za vyšší vzdušné vlhkosti v podrostu nebo v místnosti bez přímého oslunění. I když kvetou, nejcennější je na nich právě listová plocha. Vítají časté mlžení, sprchování i soužití s větším množstvím jiných květin. Množí se dělením matečních rostlin na jednotlivé výhony. Zálivku vyžadují pravidelnou, bal nesmí vyschnout.

   Barevnou listovou plochou vyniká i další stínomilná květina, Hypoestes. Velmi dobře doplňuje vyšší dominantní rostliny. I jí vyhovuje vyšší vzdušná vlhkost. Pokud přerůstá, můžeme ji silně seřezat, opět dobře obroste. Množí se řízkováním i výsevem semen. Nejhezčí jsou mladé rostliny, ty každý rok nové.

   Dominantou míst chráněných před přímým sluncem mohou být begonie, rovněž vyžadující vyšší vzdušnou vlhkost. Begonia rex je okrasná listem i květy. Množí se řízkováním (osa, list, listové výseče), moderněji i semeny. Pozor, begonie nesnášejí vápník.

   Ochranu před sluncem nemůžeme brát tak, že rostliny dáme do rohu tmavé místnosti. Je nutné poskytnout jim dostatek světla rozptýleného či okno na východ nebo sever. Těmto rostlinám sice stačí méně světla, substrát však vyžadují kvalitní. A speciální hnojiva, určená pro rostliny okrasné listem.

Popisy k obrázkům

Hypoestes phyllostachya

Hypoestes psyllostachya je výborná jako doplňková zeleň k vyšším rostlinám

Maranta

Begonia rex

Autor fotografií: FOTO ING. ZDENĚK PRCHLÍK

Bojí se slunce