U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Rafinované POLIČKY

Kategorie: Dílna | Autor: JŠ, KRESBA FX, FOTO ARCHIV

Toužíte-li po originálním úložném nábytku na knihy, časopisy nebo třeba cédečka, vyrobte si několik modulů ve tvaru rovnoramenného “L”. Moduly mají tu výhodu, že z nich můžete vytvářet nejrůznější sestavy – a když se vám jedna okouká, vytvoříte si jinou.

Materiál:

Vhodná je laťovka, silná 19 mm (dřevo-tříska je méně vhodná, je těžká a spoje se dělají obtížněji). Potřebovat budeme přířezy různých délek, ale stejné šířky; tato šířka

= hloubka polic (x) = od 20 do 35 cm (podle účelu, kterému budou police sloužit).

Na spoje použijeme vruty se zapuštěnou hlavou a křížovou drážkou nebo dřevěné kolíky.

Díly na 1 modul:

Označení   Počet   Délka (mm)

A   
   1   230

B   
   3   250

C   
   1   460

D   
   1   480

Pracovní postup:

Při spojování jednotlivých dílů volíme počet kolíků nebo vrutů podle hloubky modulu (x) tak, aby vzdálenosti mezi nimi byly 80 až 100 mm. V obou případech natřeme styčné plochy disperzním lepidlem a do zatvrdnutí stáhneme spoje ztužidly. Pokud chceme u povrchu poliček zachovat viditelnou kresbu dřeva a budeme je proto lakovat průhledným bezbarvým lakem, případně je ještě předtím namoříme na nějaký barevný odstín, musíme na viditelné boční řezné plochy nalepit nebo nažehlit dýhu s odpovídajícím dezénem a barvou dřeva (koupíme v hobby prodejnách). Jestliže budeme moduly natírat krycí barvou, postačí, když boční řezné plochy zatmelíme a zbrousíme.

Tip:

Budeme-li materiál kupovat v některé z velkých hobby prodejen, můžeme si tam jednotlivé díly v potřebném počtu a velikostech nechat nařezat. Usnadní nám to práci, výhodou také je, že všechny díly budou přesně pravoúhlé a s čistě opracovanými hranami.

DOBRÁ RADA:

Pokud chceme mít výsledný kus nábytku dostatečně pevný (zvláště u příliš “vzletně” vytvořených sestav), doporučujeme předvrtat – před konečnou povrchovou úpravou – v některých dílech modulů (záleží to na typu sestavy) otvory, kterými provlékneme speciální spojovací nábytkové šrouby, jimiž jednotlivé moduly spojíme.

Rafinované POLIČKY