Šijeme velikonoční dekorace

Pracujete raději s jehlou a nití, než s barvami na vajíčka? Máme pro vás tip na velikonoční výzdobu. Doplňte sváteční stůl a ošatku s vajíčky textilním zajíčkem, slepičkou nebo ptáčkem.

K Velikonocům patří nejen malovaná vajíčka, zelené osení a rozkvetlé kočičky, ale i ovečky, kuřátka, slepičky, zajíčci a ptáčci jako symbol probouzející se přírody a začínajícího nového života. Zvířátkové dekorace nemusí být jen z porcelánu, keramiky, skla či dřeva. Mile působí i šité z textilu. Vedle zvířátek ztvárněných realisticky nebo naopak polidštěných je další možností pojmout zvířátko s určitou nadsázkou a vtipem. Toho dosáhneme zjednodušeným tvarem, který ještě podtrhne vzor na látce: něžné kytičky, puntíky, drobné ornamenty a podobně.

Takové dekorace nemusíte hledat jen v obchodech. Inspirujte se našimi obrázky a ušijte si je. Na zajíčky přinášíme střih, další můžete zpracovat podle vlastní fantazie.


Jak na to

Ušít zajíčky nebude problém ani pro úplné začátečníky. Vyberte si bavlněnou látku s hezkým vzorem a přehněte ji lícem k sobě. Přišpendlete na ni papírový střih, vyrobený podle našeho nákresu. S přidáním 1 cm všude po obvodu zajíčka vystřihněte. Oba díly látky lícem k sobě sestehujte 1 cm od okraje. Pak je sešijte na stroji nebo ručně zadním stehem, vynechte asi 5 cm dlouhý otvor ve spodní části zajíčka. Otočte na líc. Prošijte linku mezi ušima (značeno čárkovaně). Zajíčka vycpěte vatou, vatelínem, molitanovou drtí nebo podobným materiálem. Otvor zašijte ručně drobným stehem. Zajíčkovi můžete vyšít nebo namalovat oči, kolem krku uvázat stuhu.

Na velikonoční dekorace se hodí látky v pastelových barvách s květy nebo drobnějším jednoduchým vzorem

 

Vtipné jarní aranžmá s dvojicí zajíčků. Hezky vypadá stejný vzor v jiných barvách

 

Něžným dekorem květů ladí ušák s barevností vajíček

 

Slepičky jsou na ušití trochu náročnější, mají našitá křídla a všitý hřebínek. Zobák, krční lalok a oči jsou namalované barvou na textil

 

Dokonalý tvar pastelových vajíček napovídá, že jde o vejce z polystyrenu, potažená látkou

 


Ptáček bude vyroben jedna dvě

Připravila: Iva Tvrzová
Foto: Shutterstock
Kresba: Petr Živný

Šijeme velikonoční dekorace