Kompostovací a venkovní záchody

kadibudka

Samostatná budka v zahradě může přinejmenším v sezóně stále dobře sloužit, ale umístěte do ní raději kompostovací záchod. Foto: Shutterstock

Alternativu k běžné toaletě lidé dříve řešili, když nebyla kanalizace. Dnes bývá důvodem i snaha šetřit vodu a životní prostředí. A nemusíte ani moc slevit ze standardního komfortu.

Nejjednodušší, uživatelsky pohodlnou a z hygienického hlediska přijatelnou alternativou ke splachovacímu záchodu je chemická toaleta. Může to být přenosné campingové zařízení s oddělitelnou dvojicí nádob, z nichž v jedné je voda s chemickým prostředkem na splachování a do druhé stéká obsah, který po naplnění snadno vylejete do běžného záchodu nebo speciální výlevky, jež bývá k dispozici v některých kempech. Pak existují i velké chemické toalety s odvětráváním, komfortnějším systémem splachování a s nádrží, jejíž kapacita umožní sezonní používání i většímu množství lidí, případně samostatné budky, které se používají na stavbách, ale i na koncertech a všude tam, kde je nutné řešit dostupnost toalet bez napojení na kanalizaci.

separační wc

Luxusní separační WC jsou od těch běžných splachovacích k nerozeznání (Foto: Separett)

Všechna taková zařízení si můžete koupit, ale i pronajmout. Jako provizorium na stavbě či trvalé řešení na menší chatě mohou sloužit dobře. Problém je, že vzhledem k používání chemických přísad pro omezení zápachu a rychlý rozklad exkrementů nejsou příliš ekologické a nutnost doplňování chemie a speciálního papíru (pro malé campingové toalety) jejich provoz prodražuje. Navíc je nutné obsah z nádrží pravidelně vylévat či odčerpávat a to není zrovna příjemná práce.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Toalety:

Jak na výměnu toalety

Toalety

Opravy vody, odpadu, WC svépomocí

Bidet ke koupelnovému vybavení patří

________________________________________________________________________

Nejdražší varianty suchých záchodů

Chcete-li toaletu, která nepotřebuje připojení ke kanalizaci, nezapáchá, není alespoň na první pohled nijak odlišná od normálního splachovacího záchodu a z hlediska designu i provedení obstojí i v luxusní koupelně, můžete se porozhlédnout v sortimentu těch nejdražších kompostovacích či spalovacích toalet. Určitou nevýhodou a v rozporu s ekologickým přístupem je nutnost připojení takových záchodů k elektřině. Kromě toho stojí dost peněz, náklady se mohou přiblížit investici nutné k vybudování kanalizační přípojky. Ale představa, že takový záchod přivezete, zapojíte a můžete ho začít používat bez dalšího budování čehokoli, je lákavá. Spalovací toalety promění exkrementy v hrstku popela, jiné typy záchodů vytvoří něco jako sypkou rašelinu, která může bez problémů přijít na kompost. Některé záchody tohoto typu vyžadují používání speciálních kompostovatelných pytlů.

Ekologické a levné suché záchody

Běžná kompostovací toaleta je mezi příznivci přírodního bydlení a udržitelného životního stylu v mimořádné oblibě hned z několika důvodů. Především je snadné ji vyrobit svépomocí a často k tomu lze použít různé zbytky dřeva, díly starého nábytku a další recyklované součástky, takže náklady jsou minimální a princip opětovného využití věcí je naplněn. Potřebovat můžete záchodové prkénko, ale neobejdete se bez nádoby (obvykle stavební plastové vědro nebo nádoby na malířské barvy, jejichž součástí je i víko).
Pokud vzhled a princip fungování jednoduché kompostovací toalety neznáte, lze si představit bednu s otvorem či klasickou „kadibudku“, v níž však exkrementy nesměřují do díry v zemi, ale do zmíněné nádoby. K eliminaci zápachu a vytvoření kompostovatelné směsi slouží materiál, kterým obsah nádoby po vykonání potřeby zasypete. Používá se lesní hrabanka, piliny či štěpky, tedy víceméně jakýkoli dostatečně sypký a nasákavý biologický materiál. Zkušení uživatelé doporučují nádobu po naplnění uzavřít, nějakou dobu nechat „dozrát“ a vzniklou hmotu, která je sypká a nezapáchá, pak bez obav přihodit na kompost.

pyliny pro zásyp kompostovací toalety

Pro zásyp kompostovací toalety jsou ideální piliny nebo hobliny. Foto: Shutterstock

Při správném dávkování zásypu je tento typ toalet velmi funkční a s dobře umístěnou nádobou s pilinami s lopatkou na zasypávání ani nezatěžuje nepořádkem, takže lze kompostovací záchod umístit i do interiéru. Kromě případného odvětrávání je ale nejspolehlivější cestou k eliminaci zápachu použití tzv. separační vestavby, což je speciální prkénko, které umožní oddělení moči a její odvádění do uzavřené nádoby. Tak zůstává směs exkrementů a zásypu víceméně suchá, nepáchne a snadněji se rozloží. Vestavba stojí od 3 do 4 tisíc korun, ale zvlášť při umístění kompostovací toalety dovnitř domu a pro pravidelné použití se rozhodně vyplatí.

Kompostovací záchod se separační vestavbou a odvětráváním můžete bez obav používat i uvnitř domu

Dobré rady

  • Tradiční zahradní záchod nad dírou do země bude zapáchat vždy. Pokud se nelibému pachu chcete vyhnout, i do samostatně stojící budky umístěte kompostovací toaletu nebo kempinkové chemické WC.
  • Pro chemické záchody používejte prostředky do splachovací nádržky, které urychlí rozklad, stejně jako „rozpustný“ toaletní papír.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock a se svolením Separett

Kompostovací a venkovní záchody