Bezpečné dveře

Nápadné bezpečnostní dveře naruší vzhled venkovských staveb. Jak chataři a chalupáři zvýší bezpečnost svých vchodových dveří?

Decentní a nerušivé zajištění objektu, který je využíván jen o víkendech a v letní sezoně

Pro odolnost vůči vloupání dveřmi je důležitá masivnost materiálu, ze kterého jsou dveře vyrobeny. Standardní vstupní dveře z masivního smrkového dřeva seženete už v ceně kolem 3000 korun. Jsou však dostatečně bezpečné? Specialisté se shodují na tom, že standardní dveře, byť masivní, dokonalou překážkou pro zloděje nejsou. Bezpečnostní dveře jsou ale drahé a chalupě nesluší.

O radu jsme tedy požádali odborníky z firem zabývajících se zabezpečením objektů a výrobou bezpečnostních prvků.

Levnější varianty

Společnost Kavan nás upozornila na možnost levnější varianty zabezpečení tzv. úpravou stávajících dveří. Dveře se srovnají, z vnitřní strany po celé ploše opancéřují, aby se zabránilo jejich prokopnutí nebo proříznutí a umístí se rozvorový zámek. Lze použít i různý typ rozvor. Je možné také namontovat vodorovnou závoru, z níž při otočení klíče o 180° vyjedou do boku ocelové jazyky, které zajistí dveře proti vysazení.

Mříže kryté okenicemi, dvoukřídlové lámané

Další možností je instalace mříže. Tu můžete umístit i zevnitř, aby nerušila vnější vzhled objektu, ale musíte pak počítat s tím, že v případě vloupání zloděj dveře rozláme na kousky, a až pak se zastaví o mříže. Zárubně hrají také důležitou roli, ale závěrečné posouzení jejich bezpečnosti je až na technikovi, který, když si ho objednáte, dorazí přímo na místo. Společnost Kavan nabízí i možnost nových bezpečných dveří levnějších variant, které nemají až tolik moderní a luxusní vzhled.

Mříže, fólie a elektronika

Elektronické zabezpečení budovy může zasílat v případě nežádoucího pohybu v budově zprávu přímo na pult centralizované ochrany

Odborníci z firmy Next nás informovali o svých zkušenostech s požadavky a filozofií klientů. Padesát procent zákazníků vyžaduje, aby zabezpečení bylo „viditelné“ a plnilo funkci výstražnou pro zloděje – pozor zabezpečeno, ani to nezkoušej! Druhých padesát procent zákazníků vyžaduje, aby zabezpečení nebylo vůbec vidět – není zabezpečeno, nic tam nebude.

Jan Zaoral ze společnosti Next připouští, že bezpečnostní dveře nejsou většinou pro tradiční chaty a chalupy vhodné. Doporučuje však bezpečnostní fólie na okna (nijak nenarušují vzhled skla) a přitom zabrání úmyslnému či náhodnému rozbití skleněné výplně oken a následnému poranění osob zvláště dětí. Bezpečnostní fólie můžete doplnit klasickou okenicí nebo vnitřní pantovou či nůžkovou mříží.

Detail zámkové části rozvorového systému CR – 5 čepů na zámkové straně dveří. Zamykání zevnitř na knoflík

Vstupní dveře nejlépe zabezpečíte právě pantovou nebo nůžkovou mříží, která může být opět osazena buď před, nebo za vstupní dveře. Obavy z toho, že ocelové mříže budou hyzdit vaši chalupu nejsou vždy na místě. Vzorník ocelových mříží je natolik rozsáhlý, že si dokáže vybrat každý.

K dokonalému zabezpečení objektu je podle Zaorala třeba bezpečnostní fólie a mříže doplnit o elektronické zabezpečení budovy. Tyto systémy se dodávají jak v drátové, tak i v bezdrátové verzi. V případě nežádoucího pohybu v budově mohou zaslat sms zprávu majiteli chalupy nebo přímo na pult centralizované ochrany. Elektronické systémy mohou dále také hlídat například únik plynu či vznik požáru.

TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: NEXT, KAVAN

Bezpečné dveře

Uložit

Bezpečné dveře