U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

BEZ UTĚRKY SE NEVAŘÍ!

Kategorie: Inspirace | Autor: IVA TVRZOVÁ

Textil je v kuchyni nepostradatelným pomocníkem. Používá se na praktické doplňky – utěrky, chňapky, zástěry, podložky pod hrnce, prostírání i podložky pod ubrus.

Co může být zajímavého na utěrce? Především její materiál. Na něm záleží, zda bude utěrka kvalitně utírat: musí dobře sát vodu a nezanechávat na nádobí drobná textilní vlákna. Nejvhodnější je len, bavlna nebo jejich směs. Vedle hladkých tkanin se používá i plastická struktura – bavlněné piké (vafle) se vyznačuje příjemnou měkkostí. Vynikající vlastnosti mají utěrky z bambusového vlákna (přesněji bambusového vlákna a bavlny). Mají čtyřikrát vyšší savost než bavlna, vysoký lesk a antiseptické účinky, jsou jemné a příjemné na omak. Vyrábí je slovenský Tatralan, u nás dodává Svitap J. H. J.

   Před spálením horkými hrnci a pekáči si chráníme ruce chňapkami. Buď menšími čtvercovými, kterými nádobí spíše přidržujeme, nebo navlékacími rukavicemi. Ty se nemohou vysmeknout, chrání i zápěstí ruky a delší částečně i předloktí. Rukavice mívají různý střih a velikost, některé jsou poměrně velké a drobnější ženská ruka v nich může být neohrabaná a obtížně v nich bere nádobí do ruky. Radíme před nákupem vyzkoušet! Rozdíl bývá i v síle a kvalitě materiálu. Některé jsou slabší, lépe se přizpůsobí ruce, ale na pekáče z trouby se nehodí. Jiné jsou silnější, 1, 6 Komplet zástěry, prostírání, malé chňapky a rukavice je na výběr ve čtyřech barvách -modré, zelené, žluté a červené (Kůs & syn) 2 Dvouchňapka se hodí na velké hrnce (Alkor) 3 Z tradičního bavlněného kanafasu můžeme mít ve stejném dezénu a barvě nejen chňapky, ale i zástěru, ubrus, prostírky, ubrousky i závěsy na okno. Prodávají se hotové i metráž (Kanafas CZ) 4 Bambusové utěrky mají vynikající savost. Vyrábějí se v řadě barev a klasickém dezénu kára a proužku (Tatralan, Svitap J. H. J.) 5Vtipná zástěra se všitými chňapkami, ušitá z bavlny potištěné neolitickými motivy (Royal VKB, prodává NAOKO) 7 Podložka pod ubrus Patrull chrání stolní desku (IKEA) 8 Bavlněné piké utěrky jsou v jednobarevném provedení zdobené drobnou výšivkou (Mileta) 9 Chňapka-rukavice Inez má dobrou tepelnou izolaci. Doplnit ji může dvojice menších čtvercových chňapek a prostírky ze směsi lnu a bavlny ve sladěném rostlinném dezénu (IKEA) s vnitřní izolací odolnou proti horku. Aby byly stále po ruce, mají chňapky poutko na zavěšení nebo všitý magnet. Malé čtvercové se dají použít i jako podložky pod horké hrnce. Existují i dvouchňapky, spojené pruhem látky, vhodné na velké hrnce.

   Zástěra, dříve při vaření nepostradatelná, není při jednoduché přípravě jídla nezbytná, ale pro náročnější vaření by měla být po ruce. Musí splňovat především praktická hlediska – při vaření i při údržbě. Znamená to prací materiál a jednoduchý střih. Pro zdobení se využívají barevně zajímavé kombinace materiálů, vtipné potisky nebo aplikace. Hezky vypadají komplety zástěry a chňapek, případně i látkových ubrousků nebo malého prostírání.

   Praktickou věcí na stůl je podložka pod ubrus. Má několik funkcí. Zabraňuje posunutí ubrusu, chrání citlivou stolní desku a hrnečky a talíře „dosedají“ na stůl měkčeji a tišeji. Jedna strana je z pěnového latexu (dává se na stůl), druhá z plsti. Značka Alkor je má ve dvou různých tloušťkách, další nabízí např. IKEA. Máme-li v kuchyni na podlaze chladnou dlažbu, pomůže malý kobereček pod nohama, třeba obyčejný „hadrák“, který se dá prát v pračce. * www.kusasyn, www.naoko.cz, www.svitap.cz, www.mileta.cz, www.texlen.cz, www.asrovi.cz www. IKEA.cz, www.ceskykanafas.cz,

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO: MARIE VOTAVOVÁ, MICHAL TVRZ A ARCHIV FIREM

BEZ UTĚRKY SE NEVAŘÍ!