U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Letničky – rej barev

Kategorie: Zahrada | Autor: ing. Eva Skalská

Letničky září jen jedno léto a snad proto svůj krátký život vynahrazují nevšední nádherou květů. Vytvářejí bohatou paletu barev a tvarů, kterou nás odměňují za poskytovanou péči. Bez nich by byly zahrady i balkony a terasy v létě smutné. Přestože je léto ještě daleko, čas, v němž letničky postupně vyséváme, je za dveřmi.

Letničky mají vyhraněné požadavky na stanoviště – především bezmezně milují slunce. Bez dostatku světla nejen špatně kvetou, ale jejich květy postrádají i charakteristickou svítivou barvu. Jen málokteré z nich se spokojí s polostínem, jako například fiala letní, laločnice přímořská, netýkavka sultánská nebo rezeda vonná.

Volně do půdy

Jak si letničky vypěstujeme? Zcela snadno. Řada druhů se může vysévat přímo volně do půdy nebo do truhlíku. Ovšem půda musí být před výsevem dobře prokypřená, zbavená plevelů, popřípadě obohacená kompostem či plným hnojivem a vždy pečlivě uhrabaná. K těmto druhům patří zajímavá černucha (výsev: březen), popínavý hrachor vonný (březen-duben), chrpa modrá (duben-květen), laločnice přímořská (březen-duben), krásenka (duben-květen), lichořeřišnice se zářivými žlutými, oranžovými a červenými květy (duben-květen), vděčný měsíček zahradní (duben-květen), slunečnice roční (duben) aj. Některé druhy letniček vysloveně nesnášejí přesazování a bezpodmínečně vyžadují přímý výsev. Je to například mák (březen-duben), sluncovka kalifornská (březen-duben), stračka – ostrožka (březen-duben). Při výsevu do volné půdy se semena vysévají mělce a slabě zasypou zemí; velmi drobná se ani nezasypou, nýbrž jen zamáčknou do země. Naopak velká semena hrachoru a lichořeřišnice se vysejí do hloubky 5 až 7 cm. Po výsevu půdu udržujeme ve vlhkém stavu. Pro úspěch pěstování letniček je velmi důležité pokud možno přesně dodržet dobu a hloubku výsevu, uvedené na sáčku se semeny! Vzešlé rostlinky později protrháme, aby měly dostatek místa a mohly se dobře rozvíjet.

Postup předpěstování

Většina druhů letniček však vyžaduje předpěstování pod střechou – ve skleníku, v pařeništi nebo v bytě. Ať už zvolíme výsevní truhlíky, misky, květináče nebo kelímky, vždy je přiklopíme sklem. Ani tento způsob vypěstování sazenic letniček není složitý. Předpěstovávají se tak například afrikán, astra čínská, gazánie, hledík větší, hvozdík čínský, jiřinka zahradní, kokarda, lobelka, ostálka, pantoflíček, slaměnka, sporýš, šalvěj zářivá, vitálka, “vanilka” a další. Pro předpěstování je nejlépe zakoupit hotový speciální zahradnický substrát. Semínka rovnoměrně vysejeme za pomoci přeloženého papíru do předem zvlhčeného substrátu. Jsou-li semínka velmi drobná, smícháme je s pískem. Zatlačí se rukou nebo prkénkem lehce do půdy a zasypou slabou vrstvou prosátého substrátu (nejlépe pomocí síta). Semena některých druhů letniček, například gazánie, lobelky, netýkavky nebo “vanilky” se však nesmějí zakrýt substrátem. Výsevy udržujeme vlhké jemným rozprašováním vody – v žádném případě nesmí být substrát mokrý. Rostlinky vyžadují i v tomto období pro zdárný vývoj dostatek světla, teplotu 18 °C a řádnou péči. Nejlepší je umístit nádoby s výsevy na okenní parapet. Vzešlé rostlinky včas přepícháme do větších nádob, aby se mohly dál dobře rozvíjet. Slabé při tom odstraníme. Komu se zdá domácí předpěstování příliš obtížné a časově náročné, jednoduše si sazenice koupí na trhu nebo v zahradnickém podniku. S výsadbou sazenic nepospícháme, nejlepší je počkat až do druhé poloviny května – po “ledových mužích”. Záhon dobře připravíme a dbáme na to, aby kořenový bal byl zcela usazen v půdě. Vzdálenost mezi sazenicemi se řídí druhem a odrůdou rostlin.

Kam s nimi?

Až do nakvétání je důkladně zaléváme – vždy ráno, aby studená voda nepřišla na vyhřáté listy. Půdu občas kypříme, aby byla kolem kořenů vzdušná, jinak by rostlinky napadaly obávané houbové choroby. Odstraňování plevelů je samozřejmostí. A kde se krása letniček nejlépe uplatní? Možnosti jsou nepřeberné: v kruhovém záhonu v trávníku, v blízkosti odpočinkového koutu, terasy, jezírka, na záhonu trvalek k vyplnění mezer či na samostatném záhonu. Lze je také použít k lemování cest, zdí a plotů; neměli bychom zapomenout ani na výsadbu do truhlíků a velkých květináčů. Květy letniček nás samozřejmě potěší i ve váze. V posledních letech jsou velmi oblíbené pestré kytice uvité z těchto květů léta. Pro řez jsou však vhodné jen některé druhy. Je u nich důležité, stejně jako u jiných druhů řezaných květů, vystihnout sklizňovou zralost a také po sklizni jim věnovat péči.

Kdy sklízet

U nejdůležitějších druhů letniček se květy sklízejí podle těchto ukazatelů. Astra čínská – úbory nejsou ještě zcela rozvité; aksamitník (afrikán vzpřímený) – květy jsou v plném rozkvětu; hledík větší – pět prvních spodních květů je dobře vybarvených; karafiát Chabaudův – květy jsou ve fázi štětce; měsíček zahradní – květy jsou zcela rozvité; nestarec mexický – polovina květů je rozkvetlá; ostálka lepá – květy jsou zcela rozvité; ostrožka znamenaná – jedna třetina květů je rozkvetlá; šáter lepý – polovina květů je rozkvetlá; třepatka srstnatá – květy jsou plně rozvité. Vedle sklizňové zralosti květů je u letniček nesmírně důležité posklizňové ošetření. Především je řežeme brzy ráno a hned dáme do vody, do níž se musí přidat dezinfekční přípravek (např. Septonex zásyp – na špičku nože na litr vody). Z květních stonků, které přijdou do vody, musíme odstranit listy. Je důležité každý den vyměnit roztok a vázu vymýt, neboť letničky rychle kazí vodu. A na závěr – letničky patří neodmyslitelně do našich zahrad i na balkóny. Kvetou sice jen jedno léto, avšak nádherou svých květů nás bohatě odmění za veškerou péči.

NEZAPOMEŇTE

* Letničky milují slunce

* Vyžadují humózní kypré půdy

* Hloubka a doba setí jsou uvedeny na sáčku

* Drobná semínka lze smíchat s pískem

* Rostlinky včas protrháme

* Předpěstované sázíme až po “ledových mužích”

* Nezaléváme na vyhřáté listy

* Řežeme brzy ráno – a hned do vody!

Letničky – rej barev