U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Malované chaloupky architekta Jurkoviče

Kategorie: Volný čas | Autor: Zdeněk Hrabica, FOTO AUTOR

Mezi skvosty české architektury patří ojedinělé vilové stavby slovenského architekta Dušana Samo Jurkoviče (1868 – 1947), v nichž se projevil jeho obdiv k domácímu lidovému stavitelství.

Jeho vlastní vila v Brně-Žabovřeskách a tzv. Chaloupka v Lázních Luhačovice spojují touhu po pohodlném bydlení se všemi moderními vymoženostmi a jistou nostalgii po životě na venkově, kde ještě člověk neztratil kontakt s okolní přírodou. Přestože jsou dnes stavby součástí městské zástavby, vyvolávají atmosféru venkovského prostředí, pohodu a radost. Obě byly v posledních letech citlivě rekonstruovány.

Korková vila

Jednatřicetiletý Jurkovič, považovaný za velkého “moravského architekta”, se v roce 1899 usadil v Brně, kde nalezl svou životní partnerku, a za městem, pod Císařským lesem v Žabovřeskách, postavil pro svou rodinu vilu. Vyrostl tu téměř pohádkový dům – s množstvím arkýřů, stříšek – a z korku! Vnější obvodové plochy jsou totiž korkové a omítnuté sádrou. Jurkovič dbal u svých staveb na barevnost. Pro vilu vybíral měkkou žulu, kámen zbarvený do růžova, červenou krytinu, pro dřevěné prvky modrou a žlutou barvu. Interiérové členění vycházelo z anglického pojetí rodinného domu, v hale je například vyřezávaná pavlač. Za povšimnutí stojí i venkovní dřevěná, nádherně vyřezávaná vrata s pávy. Po návratu z 1. světové války odešel Jurkovič na Slovensko. Od roku 1938 patří vila rodině Františka Švancary.

Lázeňská Chaloupka

Rázovitá stavba v Lázních Luhačovice pochází z roku 1854, svůj název dostala v roce 1902, kdy ji Jurkovič na vlastní náklady přestavěl. Sloužila pro bydlení jeho rodině v době, kdy byl povolán, aby se podílel na výstavbě a přestavbě luhačovických lázeňských objektů. Nedávno byla náročně a citlivě rekonstruována na lázeňský dům. Leží v centru lázní, v parku blízko kolonády a Lázeňského divadla.

FOTO 1 – Vrata korkové vily

FOTO 2 – Korková vila v Brně-Žabovřeskách, zahradní průčelí

FOTO 3 – Chaloupka

Malované chaloupky architekta Jurkoviče