Betonová dlažba

Rubrika: Zahrada

Atraktivní kombinace černé a přírodní tvarovky Parketa

Vysoká pevnost, odolnost, mrazuvzdornost, dlouhá životnost, pěkný vzhled, snadná údržba a přijatelná cena. Nedivme se, že tyto vlastnosti betonové dlažby přitahují pozornost stavebníků. Betonová dlažba se vyrábí lisováním z betonu za vysokého tlaku. Původně vznikla jako levnější náhrada za žulové kostky. V posledních letech však prošla tak velkým vývojem, že se stala zajímavým a vyhledávaným materiálem pro zpevnění cest kolem domu a v zahradě.

Všestranné použití

V současné době se betonové dlažby vyrábějí ve velmi širokém sortimentu. Vedle již klasických šedivých čtvercových či obdélníkových tvarovek se objevují dlaždice rozmanitých pravidelných i nepravidelných tvarů v mnoha barvách a odstínech a také v mnoha povrchových úpravách. Některé typy připomínají štípané či řezané kamenné desky, kostky či dokonce šlapáky z mnoha druhů kamene. Jiné napodobují nové i letité cihly, další říční valouny, ale třeba i prkna nebo špalíky. Mají i naprosto originální tvary, které v přírodě nenajdete – například vlnky nebo kytičky.

Skladebná dlažba Vektorit má rumplovaný povrch, který jí dodává vzhled staré cihly

Velkou výhodou je, že spolu s dlažbou se vyrábí i řada doplňků (obrubníky, palisády, žlábky pro odvod vody, zdicí prvky pro stavbu schodišť i plotů nebo na obklady, bloky pro zpevnění svahů, bazénové lemy apod.). Společně tvoří ucelený systém. Díky této široké nabídce se betonové prvky dají použít na zpevnění příjezdových cest, parkovacích ploch, nájezdů ke garážím, na chodníčky, terasy, dvorky, do okolí bazénů, na stavbu zahradních cest i schodišť, zahradních zídek, podpěrných stěn a odpočinkových ploch.

Zámková dlažba

Jedním z nejoblíbenějších typů je tzv. zámková dlažba. Kostky, obdélníky, vlnky či kosočtverce z betonu se spojují tak, aby do sebe vzájemně zapadaly a po usazení vytvořily celistvou zpevněnou plochu. Předností zámkové dlažby je především vysoká odolnost a mrazuvzdornost, což jsou vlastnosti nezbytné u větších, hodně namáhaných ploch – u přístupových cest, chodníků, dvorů. Zámková dlažba se zpravidla pokládá na sucho na zpevněnou vrstvu štěrku.

Skládaná dlažba

Best – Esmero® je originální sestavou 104 různých nepravidelných kamenů

Vibrolisované tvarovky, často ve tvaru čtvercové dlaždice s hladkými hranami, se na plochu skládají podobně jako například keramická dlažba nebo cihly. Vyrábějí se v mnoha typech a liší se především povrchovou úpravou: mohou být broušené, tryskané, broušeno-tryskané, vymývané, hladké, s reliéfem a řezané. Řezané formáty mívají po okrajích fazetu. Skládaná dlažba se pokládá na sucho na vymezovací terče, do maltose vého lože nebo na kamennou drť. Podle typu zatížení se liší počet podkladních vrstev.

Zatravňovací dlažba

Vlastně jde o zvláštní typ zámkové dlažby, kterou prorůstá tráva. Je vhodná především k dláždění příjezdových cest nebo stání automobilů, u kterých chceme zachovat vzhled trávníku. Využijeme ji i na mírně svažité plochy. Nehodí se na chodníky, protože se po ní špatně chodí, zvláště v botách na vysokém podpatku či s holí. Dobře se po ní nejezdí ani s kočárkem. Pokládka je obdobná jako u zámkové dlažby.

Odborníci jsou jistotou

Plošná dlažba Simona je pokryta směsí drtě z říčních oblázků

Na položení dlažby ve velké ploše výrobci doporučují objednat si odbornou firmu, která se postará o zaměření, urovnání terénu, uložení podkladních vrstev i samotnou pokládku. Do vydláždění malé plochy se můžete pustit i svépomocí. Abyste dosáhli dobrého výsledku, je nutné nezanedbávat přípravu a nejprve si nakreslit přesný plánek. A nezapomeňte: základem úspěchu je dokonale zhutněný podklad a pečlivá práce.

www.presbeton.cz, www.best.info, www.diton.cz

TEXT: MARTINA LŽIČAŘOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Betonová dlažba