Zahrada na podzim

Ani na podzim nemá zahrádkář na růžích ustláno. Zahradu je totiž potřeba připravit na nové vegetační období. Pro začátek vysekejte nemocné a přestárlé keře a stromy. Pařezy pak ošetřete herbicidním přípravkem Roundup, aby znovu nevyrašily.

 

Pro začátek vysekejte nemocné a přestárlé keře a stromy

 

Odplevelte záhony po sklizni zeleniny a zapravením kompostu připravte půdu na jaro k nové výsadbě. Zlikvidujte šlahouny maliníku a ostružiníku, které jsou přestárlé a přestávají rodit. A vysaďte nové ovocné i okrasné stromky, keře a založte živý plot – právě teď je ta nejvhodnější doba.

 

Na podzim je ideální čas také pro obnovu trávníku

Založte nový trávník
Na podzim je ideální čas také pro případnou totální obnovu trávníku. Starý, silně zaplevelený či poškozený trávník je možné zlikvidovat opět vhodným herbicidním přípravkem. Po jeho aplikaci počkejte jeden týden před zpracováním půdy a přípravou před setím. Až půda slehne, zasejte nový trávník na prokypřenou a plevele zbavenou půdu. Takto se dobře ujme a na jaře pěkně zhoustne. Pokud nebude pravidelně pršet, nezapomeňte jej zalévat!

 

Roundup Express v balení 1,2 l

Zatočte s nálety
Likvidace plevelných keřů může pokračovat až do doby, kdy jim začnou opadávat listy. Od listopadu můžete nežádoucí stromy a keře utnout nízko u země a pečlivě ošetřit povrch pařízků 20 % roztokem přípravku Roundup, a to co nejdříve po skácení. Vhodné je použít přípravek během doby vegetačního klidu od října do března.

 

Proč je důležité sledovat počasí?
Podívejte se na předpověď počasí a přizpůsobte aplikaci herbicidního přípravku vhodným klimatickým podmínkám. Zvolte klidný, suchý den s teplotou mezi 12 a 25 °C. Nepoužívejte přípravek za větrného počasí. Vítr ho může odnést na rostliny, které chcete zachovat. Neaplikujte rovněž za deště. Kdyby do 6 hodin po aplikaci pršelo, bylo by pravděpodobně nutné ošetření opakovat. Vyhněte se také použití přípravku za studeného počasí či za velkého horka. Přípravek stříkejte pečlivě na listy. Je důležité se ujistit, že postříkáte celý list, ale snažte se, aby z listu nestékal.

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV

Zahrada na podzim