U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Baculatá komoda

Kategorie: Dílna | Autor: ITA

aneb proměna šesti zásuvek

Toužíte po originální komodě, jakou hned tak někdo nemá? Pokud vlastníte užší zásuvkovou skříňku, jejíž šuplíky mají hladká čela, máte vyhráno! Právě z tohoto kousku nábytku můžete vykouzlit nevšední bytový doplněk.

Vtip proměny spočívá v tom, že čelní strana komody získá nový, malebně oblý tvar. Dosáhneme toho jednoduše: zásuvky dostanou nová čela, která budou proti těm původním po stranách rozšířena a vytvarována podle našeho návrhu. Na kresbě je čárkovaně naznačen původní okraj zásuvek, plnou čarou nový tvar.

Potřebujeme: dřevotřískovou desku, krycí barvy, nové úchytky na zásuvky Postup práce: Na pevný arch papíru si nakreslíme zamýšlený tvar komody ve skutečné velikosti. Jediným omezujícím prvkem je šířka vrchní desky skříňky, kterou čelo horní zásuvky nemůže přesáhnout, jinak by bylo nutné udělat i novou, širší vrchní desku. Zkusíme raději několik návrhů, než se rozhodneme pro ten nejlepší. Ten pak vystřihneme a přeneseme na dřevotřískovou desku. Vyřízneme přímočarou pilou. Pak naznačíme rozdělení podle výšky zásuvek a rozřežeme. Aby zásuvky při vytahování a zasunování nedrhly, musí být mezi jejich čely nepatrné mezery, které vzniknou právě úběrem materiálu při řezání. Úběr ale nesmí být větší, jinak by okraje původních čel byly pod novými vidět.

Nová čela je nejlepší ještě před natřením zkusmo připevnit na původní čela zásuvek (dvěma vruty z vnitřní strany) a zkontrolovat, zda jejich boční křivky na sebe plynule navazují. Pak čela sejmeme, případné nedostatky opravíme, povrch a hrany vyhladíme.

Natřeme zvolenou barvou. Nemusíme se držet původní barevnosti, vybrat můžeme jemné pastelové nebo pestřejší tóny – ty se mohou objevit buď jen na zásuvkách, nebo na celé komodě. Třešinkou na dortu – v tomto případě na komodě – budou nové, barevně nebo tvarově zajímavé úchytky, které na závěr připevníme na zásuvky.

POZNÁMKA: Většina úchytek je opatřena zapuštěným vrutem, jehož délka odpovídá “typizované” tloušťce zásuvkových čel. Protože naše komoda je bude mít dvojnásobně tlustá, vrut by skrz ně neprošel. V tom případě musíme ve starém (vnitřním) čele vyvrtat dostatečně hluboký a široký otvor, abychom tudy mohli na konec vrutu nasadit zajišťovací matku.

FOTO ARCHIV A SLÁDKOVI, KRESBA ITA

Baculatá komoda