U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Rychle a pohodlně

Kategorie: Hospodaření | Autor: Jiří Svoboda

Každý, kdo někdy vyrazil za naše hranice především směrem na jih, si jistě všiml, že se zde přímo holduje jednostopým dopravním prostředkům. Téměř legendární jsou v tomto směru skútry, které si zahrály i významnou roli v nejednom italském filmu.

V řadě měst, a to i západně od nás, například v Německu, využívají malých motocyklů a skútrů jako rychlého a pohodlného městského dopravního prostředku hlavně mladí lidé. Města s větším soustředěním studentů pak mají parkovací plochy doslova obloženy těmito “přibližovadly”. V již zmiňovaných jižních státech jim přišli na chuť i naši turisté, skútry totiž patří k vyhledávaným dopravním prostředkům v půjčovnách, například ve Španělsku, Řecku apod. K příjemnému teplému počasí takový druh dopravy jednoduše patří. I když u nás nejsou teplotní podmínky tak příznivé, můžeme v poslední době také pozorovat zvýšený zájem o skútry, především o ty maloobjemové. Napomáhají tomu i přijatelné ceny u jednodušších modelů. Skútry mají řadu výhod: jsou obratné, mají nízkou spotřebu paliva, jsou vybavovány variátory – to znamená, že řidič nemusí řadit a plynule se rozjede spolu s přidáváním plynu, a ve městě se s nimi celkem dobře parkuje. Skútry jsou ale výhodným dopravním prostředkem i na chalupě či chatě; tady slouží jako spolehlivý pomocník například při dojíždění na nákup, za zábavou apod. To vše hovoří v jejich prospěch. Pro vaši orientaci jsme z velmi široké nabídky na našem trhu vybrali několik typů a modelů malých skútrů.

Vespa

Značka Vespa je legendou klasických malých skútrů, které se pravidelně objevují v již zmiňovaných starších italských filmech. Nejnovější pokračování legendárního příběhu slavné Vespy – model ET 2 – se připomíná klasickými ladnými tvary, prostornou plochou podlahou a letmo zavěšeným předním kolem. Do pohybu je Vespa ET 2 uváděna osvědčeným, vzduchem chlazeným dvoudobým motorem se samočinnou převodovkou. Po druhé světové válce znamenala Vespa revoluci v pojetí malého jednostopého vozidla pro krátké vzdálenosti. Dnes je kromě svých ryze praktických stránek součástí velké a slavné historie. Od zavedení série

ET v roce 1996 bylo vyrobeno více než 400 000 kusů tohoto modelu. Dokonalá ergonomie skrývá také praktické přednosti, jakými je například dostatečně velký prostor pro přilbu. Cena skútru Vespa ET 2 je přibližně 61 000 Kč.

Aprilia

Nejlevnější skútr Aprilia – model Skarabeo, představuje klasiku mezi skútry na velkých šestnáctipalcových kolech. Je určen zejména pro městský provoz, kde velké ráfky snáze překonávají nerovnosti a záludnosti městských komunikací. Design vyniká elegancí a jednoduchostí, spolu s nízkou hmotností pak tento model zaujme především ženy. Přibližná cena modelu Skarabeo je od 61 700 Kč. Kompaktní městský skútr Aprilia Rally 50 je vybaven desetipalcovými koly a nabízí dobrou průchodnost díky měkkému pérování, větší světlé výšce a použití pneumatik s vyšším profilem a terénním vzorkem. Již svým názvem je předurčen na nepříliš kvalitní cesty a umožňuje průjezd i lehkým terénem. Samozřejmostí je dostatečný výkon, sedlo pro dvě osoby a podsedlový prostor pro přilbu. Cenově se pohybuje Rally přibližně od 68 000 Kč.

CPI

Tchajwanská firma CPI vyrábí malé skútry, nesoucí označení Oliver. Oliver 50 City je poháněn vodou chlazeným dvoudobým jednoválcem o objemu necelých 50 cm3. Do výbavy patří například také elektrický spouštěč. Jako převodné ústrojí je zde použit variátor. Cena je přibližně od 32 900 Kč.

Derbi

Derbi Atlantis 50 City má pohodlně odladěný podvozek na dvanáctipalcových kolech, které dobře překonávají mnohé nerovnosti. Je vybaven vzduchem chlazeným dvoudobým motorem Piaggio. Palivová nádrž na sedm a půl litru benzinu vydrží až na 200 kilometrů jízdy. Cena začíná přibližně na 52 250 Kč.

Piaggio

Další slavná značka s velkou nabídkou malých, ale i velkých skútrů, je Piaggio. Jedním z nabízených modelů je i Piaggio NRG 50 Power. Agresivní moderní design a technika nejmodernějšího dvoudobého motoru Piaggio dosvědčují, že NRG je skútrem se sportovním duchem. Kola s kotoučovými brzdami jsou obuta do třináctipalcových bezdušových pneumatik, přední vidlice je typu upside-down. Cena – přibližně 55 900 Kč.

Gilera

Gilera Runner byla uvedena na trh v roce 1997 a mezi sportovními padesátkami působí stále velmi pěkně. Dobré rozdělení hmotnosti, tuhý rám a dvanáctipalcová kola přispívají k velké jízdní stabilitě. Cena je přibližně 64 000 Kč.

Suzuki

Model Suzuki Katana R 50 nese charizmatické označení a je poměrně populární na západoevropských trzích. Přední teleskopická vidlice typu upside-down, dvanáctipalcová kola, široké sedlo – to vše činí skútr velmi komfortním. Nadčasový agresivní design, výkonný motor a katalyzátor patří mezi další přednosti tohoto stroje. Katana R 50 má kapalinou chlazený motor, kotoučové brzdy na obou kolech. Cena je přibližně 69 900 Kč.

Peugeot

Známý výrobce automobilů vyrábí také velkou řadu malých skútrů. Například Peugeot TKR 50 již na první pohled působí poněkud drsným dojmem. Široké pneumatiky s hrubým vzorkem, robustní kapotáž a silný dvoudobý motor, který spolu s variomatikem pomáhá k dobrým jízdním výkonům – to vše z něj dělá kamaráda do nepohody. Cena se pohybuje přibližně od 54 000 Kč.

Yamaha

Model Yamaha Jog R je vhodný pro každodenní provoz. Kompaktní, sportovně vyhlížející skútr je vybaven dvousedadlem. Pod sedlem je umístěn prostor pro helmu. Podvozek je “na tuho” odpružený a má vynikající schopnosti rozjezdu a dobrou přesnost řízení. Motor je vzduchem chlazený. Cena přibližně 59 939 Kč.

Yuki

Skútr Yuki 50 Rally je předurčený pro pohyb ve městě. Může se pochlubit výkonným čtyřdobým motorem, dvanáctipalcovými koly, přední kotoučovou brzdou, elektronickým palivoměrem, elektrickým spouštěčem a také velkoobjemovou schránkou pod sedadlem. Cena je přibližně od 29 990 Kč. Praktickým dopravním prostředkem pro každý den je také Yuki 100 Smile. Díky sedmnáctipalcovým kolům se dokáže bez problémů pohybovat i na nepříliš kvalitních cestách. Smile je vybaven čtyřdobým motorem se třemi ventily pro válec, čtyřstupňovou poloautomatickou převodovkou, přední kotoučovou brzdou. Nechybí zde ani zadní nosič, kam je možné umístit přídavný box. Takže stačí již jen vyrazit například na nákup, nebo na ryby. Cena od 31 990 Kč.

Kentoya

Značka Kentoya se v loňském roce stala nejprodávanější v kategorii motocyklů a mopedů do 50 cm3. Kromě jiného v nabídce nalezneme také skútry Zoom 50. Ty mohou být vybaveny dvoudobým motorem o výkonu 2,6 kW, nebo ve verzi 50 4T je k pohonu určen čtyřdobý motor s výkonem 2,5 kW. Ceny začínají zhruba již od 19 990 Kč.

Popisy k obrázkům

Gilera Runner

Kentoya Zoom 50

Yamaha Jog R

Peugeot TKR WRC 50

Yuki 50 Rally

Piaggio NRG 50 Power

CPI Oliver 50 City

Autor fotografií: AUTOR A ARCHIV YAMAHA

Rychle a pohodlně