Alternativní bydlení

Pod obkladem modřínovým dřevem a s velkým prosklením ani lodní kontejner nepoznáte. Foto: Adam Mráček

Poznali byste, že chatka na obrázcích pochází z lodního kontejneru? Kontejnery se dají sestavovat, domek tak můžete mít například i ze čtyř dvanáctimetrových kontejnerů. Prohlédneme si však tu nejmenší stavbu, která na víkendové bydlení pro jednoho až dva stačí.

Od 1. září 2022 si mohou příznivci kontejnerových staveb a alternativního bydlení prohlédnout soběstačnou chatu Blokki mini. Vyrostla na kraji Havlíčkova Brodu a je přímým důkazem toho, že se v dnešní době dá žít minimalisticky.

„Vlastní Blokki mini jsme postavili ze dvou důvodů, jednak na něm testujeme a zdokonalujeme technologii a zároveň chceme zájemcům o naše stavby ukázat reálné dílo. Většina návštěvníků je při prezentaci překvapená, jak velký prostor na první pohled malé Blokki mini skýtá,“ vysvětluje Zdena Zlatová, zakladatelka celého projektu.

blokki

Přímo z postele se dá velkým oknem hledět do přírody. Foto: Adam Mráček

Soběstačná stavba

Blokki mini funguje „off grid“. To znamená, že je plně soběstačné a nevyžaduje připojení na veřejnou infrastrukturu. Elektřinu získává ze solárních panelů, pro zálohu slouží větrná turbínka, elektrická energie se pak uchovává v akumulátorech. Voda se využívá dešťová, profiltrovaná dešťovka je určena k mytí. Pitná voda se buď dováží, nebo se čerpá ze studny na pozemku. Stav médií, například úroveň nabití baterií elektrickým proudem, obsah dešťové vody v nádrži nebo hladinu naplnění odpadní nádoby, hlídá chytrá aplikace. Obyvatelé mohou vše sledovat na tabletu, který je v chatě k dispozici.

Blokki

Vedle kuchyňské linky se musejí vmáčkout ještě dveře do koupelny. Foto: Adam Mráček

Jeden pokoj a koupelna

Co se týče vybavení, uvnitř najdete jeden pokoj s vestavěnou postelí i kuchyňkou a na celkové rozměry poměrně prostornou koupelnu se sprchovým koutem a s toaletou, která je kazetová. Obsah naplněné kazety se ukládá na pozemku do kompostové jámy nebo se odváží. Pro bezproblémový chod slouží technická skříň, která je přístupná zvenčí.

Bydlení v chatě je vhodné pro toho, kdo si vystačí jen s minimem věcí

Lokace vzorové kontejnerové chatky je krásně zelená a je téměř uprostřed ničeho. Záleží už na majiteli, zda chatku postaví v lese, nebo v zástavbě. Samotná příprava pozemku je nenáročná, stačí stavbu usadit na zemní vruty nebo betonové patky. Už při výrobě nezapomněli ani na vnější terasu, která může být ideální pro letní slunění. V zimě naopak poslouží podlahové topení či krbová kamna, která se dají využít i na ohřev jídla místo plynového hořáku.

blokki

Koupelna sestává z umyvadla, sprchového koutu a toalety. Foto: Adam Mráček

Bez stavebního povolení

Blokki mini je typová stavba vybavená technologií pro provoz bez napojení na veřejnou infrastrukturu. Nosnou konstrukci tvoří lodní kontejner zkrácený na délku 9 m tak, aby zastavěná plocha nepřekračovala hranici 25 m2. Takové stavbě stačí jen územní souhlas, není potřeba žádné stavební povolení.

 

Text: Redakce
Foto: Adam Mráček

Alternativní bydlení