Pěstování rostlin v závěsných koších

Při tomto způsobu je nutné se vypořádat s omezeným objemem živin a rychlejším vysycháním substrátu. Bohatý růst a kvetení rostlin proto zajistí vhodné hnojivo a pravidelná zálivka.

rostliny v závěsném koši

Kokosová vložka brání vyplavení zeminy během zálivky či deště. Foto: Shutterstock

Mají-li koše splnit naše očekávání, musíme vybrat vhodné rostliny podle stanoviště a při sesazení více druhů takové, které mají obdobné pěstební nároky. Pokud nepreferujeme záplavu květů, jsou pro slunečná místa ideální rozchodníky a netřesky, které mají i malé nároky na vláhu. Slunce a kratší přísušek nevadí ani šruchám, kosmatcům, paprskovkám, všelichám a pelargoniím. Vydatnou zálivku naopak potřebuje bakopa. Lichořeřišnice větší se spokojí s chudou půdou, nevyžaduje pravidelné hnojení. Mírný stín je ideální pro surfinie, petúnie, million bells i pro liánovitou mandevilu. Stinnější místo ocení fuchsie, macešky, lobelky, begonie. Při pravidelné zálivce lze vysadit do košů také jahodníky, kombinovat můžeme odrůdy s bílými a růžovými květy.

Způsob výsadby

rostliny v závěsném koši

Bohaté nasazení na květ závisí především na pravidelném hnojení a zálivce. Foto: Shutterstock

Prevencí rychlého vysychání substrátu je volba koše o průměru alespoň 35 cm. To souvisí se spotřebou živin a vláhy. Drátěný či proutěný koš vyložíme netkanou textilií, která zabrání vyplavování substrátu během zálivky a deště, nebo kokosovou vložkou přímo určenou pro koše. Ta má navíc schopnost zadržovat v sobě částečně vláhu a mírní tak vysychání zeminy. Podobně poslouží rovněž mech. Pokud chceme osázet koš i z bočních stran, vyřízneme v textilii či kokosu otvory do kříže. Poté vsypeme do koše zvlhčený substrát. Volíme buď speciální s pomalu se uvolňujícím hnojivem, nebo substrát pro balkonové rostliny a do něj hnojivo přimícháme. Pro odlehčení můžeme do vrchní části substrátu přidat perlit. Rostliny vysazujeme od středu ke kraji. Nakonec rostliny zavlažíme. Zálivka musí být dostatečná během celé sezóny v závislosti na počasí, umístění koše i druhu rostlin. V době naší nepřítomnosti nás krátkodoběji zastoupí zavlažovací baňky, při delším trvání pak instalace závlahového systému. Proti vysychání zeminy můžeme kolem rostlin nasypat slaměný mulč nebo položit mech.

výsadba rostlin do závěsného koše

Do koše vyloženého netkanou textilií nebo kokosovou vložkou vsypeme substrát obohacený hnojivem. Foto: Shutterstock

Pro největší efekt

  • Osázení větším počtem rostlin znamená i hustší zeleň a více květů.
  • Rovnoměrný růst zajistí občasné pootočení koše tak, aby se světlo dostalo ke každé rostlině.
  • Hrozí-li bouřky nebo kroupy, je lepší koše s rostlinami schovat pod střechu.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock

Pěstování rostlin v závěsných koších