U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Nakupujeme plotostřih

Kategorie: Tvarujeme dřeviny – speciál | Autor: Jan Tůma

Elektrické plotostřihy se nabízejí s lištami v délkách 40 až 70 cm v cenové relaci od 3 do 5 tisíc Kč. Dražší typy mají nože řezané a zakalené laserem a broušené diamantem a jsou vybaveny rychlobrzdou, která zastaví nůžky ve zlomku vteřiny při uvolnění některého ze spínačů. Hmotnost se pohybuje od 2,3 do 4 kg. Zpod rukojeti je bezpečnou koncovkou vyveden krátký kabel zakončený zástrčkou jako u elektrických travních sekaček. Přípojný kabel bývá proti lámání chráněn smyčkou pojištěnou pružnou sponkou. Nejrozšířenější výrobky Bosch, Black & Decker, Husqvarna, Jonsered, Ikra aj. se od sebe odlišují zejména způsobem dvouručního spínání a tvarem držadel. Držet plotostřih v jakékoliv poloze umožňují zejména plotostřihy Black & Decker s výklopnou prodlužovací rukojetí. Konkurenční plotostřihy Flymo mají držadla spojena do tvaru automobilového volantu. Ergocut od Mountfieldu zase usnadňuje práci při vodorovném nebo svislém stříhání otočnou zadní rukojetí. Akumulátorové plotostřihy jsou těžší, zbaví nás ale nejprotivnější práce, jakou je popotahování kabelu po zahradě a starosti o jeho možné přestřihnutí. S plným nábojem po několikahodinovém nabíjení většinou vystačí nejméně na půlhodinové stříhání, tedy přibližně na deset metrů dlouhý plot standardní výšky. Větší výdrž mají jen plotostřihy BrillAccu napájené elektřinou z akumulátoru 24 V, který si zavěsíme jako kabelku řemínkem na rameno.

Další příslušenství

Aby při stříhání “hřbetu” živého plotu odřezky nepropadávaly do zelené stěny, je nová generace elektrických plotostřihů od Bosche (u typů s lištami v délce 48, 55 a 60 cm) vyzbrojena nástavným sběračem. Aby měl uživatel přípojný kabel pod stálou kontrolou a v zápalu práce jej nepřestřihl, nabízí Bosch automatický naviják přípojného kabelu, který se upevňuje na opasek. Tato novinka se hodí i pro jiné elektrické pomocníky na zahradách, pokud jejich příkon nepřesahuje 1000 W.

***

JAK VYBÍRAT PLOTOSTŘIH

* Lišty mívají délku od 20 do 70 cm. Čím kratší lištu zvolíme, tím snadněji budeme s nůžkami manipulovat. Jenže pak s nimi vystačíme jen na úzké a nevysoké ploty.

* Pro rodinné zahrádky s živým plotem doporučované výšky 150 – 180 cm vyhovují nejlépe plotostřihy s lištou dlouhou 50 – 60 cm, s hmotností do 4 kg.

* Pro vysoké a dřevnaté živé ploty vybíráme plotostřihy s větší roztečí nožů (např. 34 mm), na stříhání menších a mladších listnatých plotů vystačí plotostřih s roztečí nožů 12 – 24 mm. Tato čísla připomínají, jakou největší tloušťku větve ještě plotostřih zvládne.

Popisy k obrázkům

Rozevřením rukojetí plotostřihu B&D typ GT 370 lze přesně zastřihovat hřbet i okraje živého plotu

Praktická plachta ze systémového příslušenství plotostřihů Bosch usnadňuje sběr odstřižků. (250 Kč)

Novinka roku – naviják kabelu Handyroll na opasek. (590 Kč)

Sběrače odstřižků se dostanou v délkách 40, 50, 60 a 70 cm a jednoduše se připojí k liště. (260 Kč)

Délku lišty volíme podle šířky živého plotu, k tvarování keřů vystačí nůžky s lištou v délce kolem 20 cm

Autor fotografií: FOTO ARCHIV AUTORA, BOSCH A BLACK & DECKER

Nakupujeme plotostřih