Akumulátorové vrtačky

Rubrika: Dílna

Výhody práce s akumulátorovými vrtačkami si už v praxi ověřilo množství kutilů a dnes je toto ještě před nedávnem zcela revoluční nářadí běžnou součástí řady domácích dílen.

Různé nástavce rozšiřují možnosti užití akuvrtačky i při truhlařině

Základní výhodou akuvrtačky je její nezávislost na přívodním kabelu k elektrickému proudu. Práce s ní je tedy v mnoha ohledech snažší a svobodnější, umožňuje snadnou manipulaci v situacích, kde je problém s přístupem k elektřině a její funkce elektrického šroubováku šetří síly i čas.

Akuvrtačky mají samozřejmě i své limity. Jsou závislé na výdrži akumulátoru, který navíc zvyšuje jejich hmotnost a ovlivňuje jejich ergonomii. Výkon akumulátorových vrtaček je proměnlivější, na některé typy se nelze spolehnout za všech okolností a při nákupu je proto potřeba vybírat přístroj s ohledem na práci, k níž hodláte akuvrtačku nejčastěji používat. Omezenou kapacitu akumulátorů však lze řešit pořízením náhradních a v příšlušenství bývají na výběr i rychlonabíječky, které akumulátor „oživí“ zhruba za půl hodiny.

Hobby nebo profi?

Výrobci nabízejí nepřebené množství těchto přístrojů v různých kategoriích od hobby typů pro příležitostné použití v domácí dílně až po profesionální akuvrtačky s robustní konstrukcí, vysokým výkonem a zaručenou výdrží v plném nasazení. Výběrem přístroje z profesionální kategorie bezpochyby neprohloupíte, ale kvalita a výkon se samozřejmě platí. Navíc je třeba mít na paměti, že řada uživatelů oceňuje na akuvrtačce především funkci elektrického šroubováku. A v takovém případě je nutné nepřehnat to s hmotností a robustností přístroje na úkor snadné manipulace například při šroubování nad hlavou nebo při práci jednou rukou. Některé slabší a lehčí modely ostatně výrobci přímo označují jako akušroubováky.

K většině akuvrtaček je možné pořídit také rychlonabíječky

Pokud se podíváte na výsledky testů akuvrtaček v odborných časopisech, vyplývá z nich několik základních poznatků, které vám mohou usnadnit orientaci v široké nabídce na trhu. Většina výrobců udává nabíjecí dobu akumulátoru kolem šedesáti minut, ale součástí výbavy či příslušenství, které lze dokoupit, bývá právě také zmíněná rychlonabíječka.
Neplatí ovšem, že by větší kapacitu a výdrž akumulátoru automaticky zaručovala jeho velikost. Trend Li-Ion akumulátorů řeší nejen dříve problematické samovolné ztrácení kapacity baterií, ale umožnil i jejich miniaturizaci. V případě akuvrtaček tím pádem umožnil konstruktérům řešit dřívější problém občasného vypadávání akumulátorů z patice jejich nasunutím do drážek ve spodní části rukojeti.

Při výběru vrtačky můžete rovněž zohlednit, zda je systém jejího nabíjení řešen tak, že se baterie odpojí a vloží do nabíječky, nebo se do ní zasune celá vrtačka bez toho, že by bylo nutné akumulátor odpojovat. To je pohodlné, ale v případě, že chcete pojistit možnost neomezené práce s vrtačkou pořízením více akumulátorů, je vhodné zvolit klasické nabíjení. Výdrž akumulátorů je rovněž závislá na tom, do jaké míry vrtačku namáháte. Vrtačky vybavené příklepem pracují podle zkušeností z testů lépe při vyšších kmitočtech příklepu, některé typy pak nedosahují ve srovnání s klasickými vrtačkami dostatečného výkonu a vyžadují při příklepovém vrtání vyšší přítlak.

Lehčí akušroubováky oceníte zvláště při práci u stropu

V závislosti na práci, kterou po akuvrtačce primárně požadujete, je tedy důležitá kapacita akumulátoru, robustnost konstrukce, ale také ergonomické vlastnosti přístroje. Silný akumulátor obvykle souvisí s velikostí držadla a pokud je rukojeť příliš rozměrná a dodává vrtačce na hmotnosti, může při delší práci unavovat ruku. Na první pohled menší a výkonově slabší vrtačky navíc mívají akumulátor v rukojeti. Konstruktéry k tomuto řešení vede snaha zmenšit rozměr vrtačky, ale paradoxně tak mívají slabší typy příliš rozměrná držadla, což je pro delší práci nevýhodné. Naopak vrtačky, vybavené klasickou „botou“ pro akumulátor na patě rukojeti dovolují výrobcům uzpůsobit ergonomii držadla pro co nejpohodlnější uchopení rukou.

Pistole nebo téčko

Výběr pistolového typu vrtačky nebo takzvaného T typu s „botou“ by měl být při volbě přístroje do vaší dílny jedním ze základních kritérií. Pistolové typy jsou vhodné pro běžnou práci a umožňují snadnou manipulaci jednou rukou. Oceníte je především při šroubování v podmínkách, kdy dává použití akušroubováku smysl, tedy například na žebříku či ve větších výškách. Při obouruční práci, tedy především v situacích, kdy je třeba při šroubování i vrtání vyvinout silnější přítlak, lépe vyhoví T typy. Tato konstrukce rovněž umožňuje zkrácení délky přístroje. Ergonomie vrtaček s „botou“ je pro práci oběma rukama uzpůsobena mnohem vstřícněji, stejně jako rozložení hmotnosti. Některé typy pak navíc umožňují nasunutí akumulátoru do paty držadla zepředu i zezadu, což usnadňuje přístup v obtížnějších místech a umožní změnu těžiště.

Black&Decker EGBL 108KB

Pro snadné uchopení a proti prokluzování bývají rukojeti vrtaček nejčastěji vyrobeny z kombinace plastu a gumy. Neklouzavá, mírně měkká úprava povrchu snižuje námahu ruky při držení vrtačky a rovněž částečně tlumí vibrace, takže je při nákupu vrtačky dobré jednoduše otestovat, zda a jak vám „sedne“ do ruky. Je to velmi důležité, protože zvláště v případě akuvrtačky je komfort práce zcela závislý na uchopení přístroje a různé typy a rozměry držadel nezaručují, že vám náhodně vybraná vrtačka „padne“ na míru.

Užitečné doplňky

Při výběru vrtačky si rovněž ověřte detailní rozpis doplňkového vybavení. Rychloupínací sklíčidlo je už u většiny přístrojů samozřejmostí, jeho ergonomie se však u různých typů liší. Vyzkoušejte tedy, jak vám prstenec sklíčidla padne do ruky. Je rovněž dobré, když má sklíčidlo kovové ukončení. Plastové dorazy, používané u některých typů vrtaček, se při práci často poškodí.

Kufřík obsahuje bohaté příslušenství

Velmi příjemným doplňkem akuvrtačky je světelná dioda, která se sepne při zmáčknutí spouště a posvítí na vrtané místo. Pokud jste nářadí s přisvětlením dosud nepoužívali, budete překvapeni, jak moc tato jednoduchá pomůcka zvýší komfort práce.

K dalším drobnostem, které práci s akuvrtačkou usnadní, je například poutko na zápěstí. Oceníte ho při vrtání a šroubování ve výškách či v jakýchkoli situacích, v nichž byste museli kvůli každému odložení přístroje slézat ze žebříku nebo složitě hledat kapsu.
Dobré je rovněž ověřit, zda má vámi zvolená vrtačka magnetizér, který udrží šroubovací bit či vruty.
Ovládací prvky pak bývají na vrtačkách řešeny velmi podobným způsobem, opět tedy vyzkoušejte, co vám bude intuitivně nejlépe vyhovovat. Přepínače funkcí, příklepu, výkonu či levého a pravého chodu bývá nejčastěji v horní části vrtačky, někteří výrobci pak umísťují přepínače do rukojeti.

 

Akumulátor se zasouvá do patky akušroubováku velmi snadno

Vyzkoušeli jsme

Pro pořízení fotografií k tomuto článku jsme si zapůjčili od prodejců dva už na první pohled rozdílné typy akuvrtaček, z nichž každou je možné dobře využít pro různé typy vrtacích a šroubovacích prací.
Aku vrtačka Black&Decker EGBL108KB je jednorychlostní aku šroubovák, který pohání li-Ion baterie o síle 10,8V bez „paměťového“ efektu. Jeho ceny začínají u internetových prodejců na 2689 korunách.
Podle údajů výrobce vydrží 3 měsíce nabitá na 80 procent své kapacity. Plynulou regulaci otáček využijete při šroubování i vrtání a se změkčenou rukojetí vám Black & Decker EGBL108KB snadno padne do ruky. Na první pohled i osahání je patrné, že výrobce u tohoto přístroje nepředpokládá denní profesionální nasazení. Vrtačka je však příjemně lehká, dobře se drží, potěší u ní světelná dioda a snadná manipulace s rychloupínacím sklíčidlem. Při šroubování vrutu do hmoždinky je nutné vyvinout větší přítlak, při práci nad hlavou naopak oceníte její nízkou hmotnost a nijak přehnaně robustní rukojeť.
Za cenu kolem šesti set korun pak můžete k této vrtačce pořídit kufřík A 7064 s bohatým příslušenstvím v podobě vrtáků, bitů a nástavců různých typů ve výběru, který zahrnuje celou škálu možných prací.

Ryobi je robustní a stabilní nástroj s ergonomickou rukojetí, nabíječka i držák je v příslušenství

Akušroubovák Ryobi CDA 18021B je naopak speciální záležitostí. Je totiž prvním přístrojem této kategorie na světě s automatickou převodovkou AUTO SHIFT. Ta znamená úsporu času bez přepínání rychlostí. Vrtačka si vždy najde sama optimální rychlost a točivý moment pro daný úkol a druh materiálu. Podle technické specifikace výrobce se Ryobi CDA 18021B vyznačuje silným motorem, možností 24 stupňů nastavení točivého momentu, elektronickou brzdou motoru a rychlostí až 1500 otáček za minutu.

Na první „osahání“ upoutá příjemná antivibrační pogumovaná plocha držadla, kterou výrobce označuje patentovaným názvem GripZone™. Součástí příslušenství je druhé držadlo a také nabíječka na 18 V, 1,4 Ah lithium-iontový akumulátor.
Nabíječka má podobu dokovací stanice, do níž je možné postavit celý přístroj a podle údajů výrobce trvá nabití 45 minut. Potěší imožnost vrtačku bez problémů postavit na patu akumulátoru, stejně jako bytelná nylonová taška, v níž je přístroj dodáván. Přístroj se prodává za ceny od 4383 korun.

www.garland.cz/ryobi/, www.blackanddecker.cz, www.vybiramenaradi.cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: RICHARD GURYČA, BOSCH A SHUTTERSTOCK

Akumulátorové vrtačky