Ohřev vody v bazénu

Bazén ocení jak děti, tak i dospělí. S prvními teplými paprsky začíná koupací sezóna, kdy každý rád využije příjemného osvěžení v horkých dnech. Toto sympatické období si můžeme ale jednoduše prodloužit. Pro všechny milovníky vodních radovánek přinášíme rady, jak vodu v bazénu ohřát ….

 

 

Možnosti ohřevu
Nejlevnější možností je solární plachta. Pokládá se přímo na hladinu, která se pak ohřívá. Navíc zabraňuje vnikání nečistot do vody.

Další variantou je zastřešení bazénu, které umožňuje koupání i v nepříznivém počasí a zamezuje i tepelným ztrátám. Na výběr je i posuvné zastřešení, které lze pořídit s elektrickým posuvem.

Solární ohřev vody se těší stále rostoucí popularitě. Obecně se používají dva typy solárních panelů: tlakové a netlakové. Pro prodloužení koupacího období jsou vhodné obzvlášť ty beztlakové. Pro celoroční ohřevy bývá výhodnější použití například vzduchového tepelného čerpadla.  Pořizovací náklady na tepelné čerpadlo jsou sice vyšší  ( cca dvojnásobně  )  než pořízení kvalitních solárních panelů, avšak přináší nám velmi vysoký komfort při ohřevu bazénové vody. Tepelná čerpadla Stiebel Eltron pracují v kombinaci s bazénem velice efektivně a hlavně s velice malými provozními náklady. Kvalitní tepelné čerpadlo je schopno ohřát bazénovou vodu  v podstatě celoročně a to za cenu maximálně třetinovou,  než by daný bazén ohřívali elektro-patrony. Na dotazy odpovídá ing. David Šafránek ze společnosti Stiebel Eltron.

 

Na jakou teplotu lze vodu v bazénu ohřát?
Vše je to o dimenzování a o správném návrhu. Teplota bazénové vody je přímo úměrná výkonu solárních panelů a venkovní teplotě. Obecně však s teplotou bazénové vody není problém. Většinou se teplota bazénové vody udržuje v rozsahu od 25 do 35°C podle požadavků zákazníka.

Funguje dobře, i když je zataženo? Nebo pak klesá jeho výkon?
Výkon beztlakových solárních systémů při zataženém podnebí klesá velmi razantně. U tlakových solárních panelů, zvláště těch vakuových je pokles také znatelný, ale většinou jen ve velmi malém rozpětí. Není nic neobvyklého když ohřejí bazénovou vodu při venkovní teplotě -10°C třeba na 30°C při současném ohřevu teplé užitkové vody pro sprchování.

Kam se solární kolektory obvykle umisťují, aby měly co největší výkon?
Ideální umístění je směrem k jihu , pod úhlem 45° a to tak, aby nebyli pokud možno během celého dne vůbec zastíněny. Oba systémy se dají umístit v podstatě kamkoliv. Na rovnou/šikmou střechu , vedle bazénu na zahradu, na fasádu domu, …

Jak se solární ohřev montuje? Dá se to udělat svépomocí, nebo je potřeba odborníky?
Netlakový systém se dá v podstatě namontovat i svépomocí, zvláště je-li v rodině nějaký šikovný kutil. Tlakový solární systém je však na instalaci už výrazně složitější a domácí kutilové už většinou nestačí. Tady už je potřeba si k instalaci přizvat odborníka.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV FIREM

Ohřev vody v bazénu