Aby dlažba nestudila

Předložky a ručníky se často vyrábí ve stejném designu. VINNFAR, 129 Kč (IKEA)

V koupelně si rádi dopřáváme odpočinek a relaxaci. Studená a tvrdá dlažba však bosá chodidla po lázni zrovna nehýčká. Výběrem měkké předložky si pobyt v koupelně zpříjemníme a navíc doladíme její vzhled.

Krásný kobereček by se měl postarat především o příjemný došlap při vylézání z vany nebo sprchového koutu, nezapomínejme ale ani na praktickou stránku. Jelikož je tento kousek textilu často vystaven vlhkosti a zachytávají se v něm roztoči, vlasy, chlupy a další nečistoty, měl by jít snadno čistit nebo prát.

Spojení krásy i čistoty

Vzhled a způsob údržby je dán materiálem, z něhož je kobereček vyrobený. Nejčastěji se koupelnové předložky vyrábí z polyamidu, polyakrylu nebo bavlny. Každý z materiálů má své přednosti, ale také nedostatky. Bavlna je příjemná, saje vlhkost a snadno se udržuje. Na druhou stranu dlouho schne a vlákna se poměrně brzy sešlapou. Oproti tomu syntetické materiály jsou suché během chvilky, jsou krásně hebké a dlouho udrží svou původní zářivou barvu.

Bezpečnost především

V koupelnách, kde obvykle najdeme více ostrých hran a tvrdých ploch než v jiných místnostech, je důležité pamatovat také na bezpečnost. Protiskluzová úprava na rubové straně koberečku by tedy měla být samozřejmostí. Někdy je předložka opatřena silikonovými tečkami, které zabrání nechtěnému pohybu, jiné mají aspoň po obvodu silikonový pásek. Některé koberečky mají také rubovou stranu celou pogumovanou, což ale trochu znesnadňuje jejich údržbu a častější praní rychle zkracuje jejich životnost.

Tlumené odstíny dodají koupelně eleganci. Předložka Node, 659 Kč (Soft Cotton)

Dobrá rada

Materiály jako sisal, juta nebo konopí jsou sice krásné, ale na koupelnovou předložku se příliš nehodí. Nelze je totiž prát a ve vlhkém prostředí se na nich snadno tvoří plíseň.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Archiv firem

Aby dlažba nestudila