7 tipů, jak využít stodolu k bydlení

Využijte k bydlení stodolu. Foto: Shutterstock
Přestavět hospodářské budovy a nevyužívané zázemí ve dvoře usedlosti na bydlení či rekreační užívání domu je dobrý způsob, jak nemovitost zhodnotit, zkrášlit a zvýšit komfort jejího užívání.
Zajímavé možnosti využití může nabídnout stodola, která měla v hospodářských staveních a na statcích specifický účel skladiště velkého zemědělského nářadí a strojů. Skladištěm či provizorní garáží mnohde zůstává dodnes, ale je to škoda. Zvlášť když má potenciál v podobě kamenných či cihlových zdí a zachovalou konstrukci krovů. Stodola může projít přestavbou na regulérní domek k bydlení, zázemí pro hosty nebo v zastřešené posezení s neopakovatelnou atmosférou.
Dřevo a kámen
Stodolu mnohdy tvoří jen dřevěná konstrukce pobitá deskami. V takovém případě je nutné odpovědět si na otázku, zda dává smysl rekonstrukce na něco jiného než na zastřešené posezení, protože cokoli bytelnějšího by vlastně znamenalo vestavět do takové stodoly nový dům. Zcela jiné možnosti dává kombinace dřeva a zdiva, zvlášť když jsou zdi kvalitní, stabilní a často navíc cenné a krásné.

Původně byla stodola zarostlá břečťanem. Ten však prorostl do spár mezi kameny spojované hliněnou maltou. Foto: Shutterstock
Příklad recyklace
Ze stodoly zůstaly z větší části zachovány pouze kamenné zdi. Převažující materiál obvodových zdí tvořil částečně opracovaný kámen spojovaný původně hliněnou maltou. Při rekonstrukci, která probíhala pod dohledem památkářů, se stabilita stěn posílila věncem z hliněných cihel získaných z jiného starého domu. Využívání recyklovatelných stavebních materiálů je ostatně další možnou inspirací a určitě má smysl takový přístup následovat, pokud máte tu možnost. Podobným způsobem byly získány kameny šlapáky pro vybudování podlahy, kterou původně tvořil jen dnes už nevyhovující hliněný mlat. Doplňují je fošny na trámovém roštu.
Popínavý postrach
Největší podíl na pokročilé destrukci obvodových stěn měl rozbujelý břečťan. Zarostlá kamenná stavba sice vypadala romanticky, ale břečťan agresivně vrůstal do spár mezi neomítnutými kameny a začínal stěny trhat. Bylo tedy nutné důkladně ho odstranit, stěny dozdít, přespárovat a doplnit stavebním věncem. Pak přišla na řadu konstrukce střechy, na niž tesaři použili nové dřevo a pálenou tašku.
Opravy zdí z kamene
Je-li část stodoly či celé obvodové zdivo z cihel, čeká vás standardní oprava. V úvahu připadá omítnutí, nebo dokonce zateplení. Nejsou-li zdi v havarijním stavu, půjde o opravu, jejíž součástí může být odvlhčení, přespárování či dozdění některých míst tvárnicemi. Důležité je správně založit a se stávajícími provázat všechny nové stěny. Kameny jsou náročnější, ale jejich krása a jedinečnost stojí za pracnější postup. Jak na opravu takové zdi? Dá se zvládnout svépomocí, ostatně původní majitelé hospodářství to jinak nedělali. Pamatujte na to, že vybourané či vypadlé kameny jsou často k dispozici přímo na místě. Většina nejrozšířenějších českých druhů stavebního kamene (pískovec, žula, opuka, vápenec) je navíc běžně k sehnání. Sjednocení druhů kamene ve zdi je žádoucí. Různé horniny se vyznačují například odlišnou odolností vůči vlhku.

Opravená stodola v Bystřici pod Lopeníkem neslouží k bydlení, ale pro kulturní a společenské akce, proto po rekonstrukci zůstal zachován charakter původní hospodářské stavby. Foto: Shutterstock
Kladivo a sekáč
Je možné, že při opravách zdí budete muset některé kusy rozměrově přizpůsobit a opracovat. Tvrdost různých druhů kamene se přitom hodně liší, stejně jako jejich odolnost vůči opracování. Některé se snadno štípou, jiné lze poměrně rychle osekat na potřebný tvar. Jsou však i kameny, které odolávají téměř jakémukoli nástroji, drolí se nebo se při neopatrném úderu snadno rozpadnou. Obecně se považuje za snadno opracovatelný například pískovec, dobře se štípou některé druhy vápence, poměrně tvrdá je žula, křemenec nebo rula. Poslední zmíněné jsou ovšem spíše kameny používané k dláždění. K jakémukoli způsobu opracování kamene máte k dispozici jednoduché nástroje v podobě kladiv a špičaté a ploché sekáče různých rozměrů, ale i nástavce stejných tvarů na menší sekací kladiva či kotouče na kámen na úhlových bruskách.
Topení klimatizací
Stodola zůstane i po přestavbě velmi specifickým a pravděpodobně i náročným prostorem na vytápění. Věnujte tedy pozornost kromě klasických zdrojů vytápění též klimatizačním jednotkám, které jsou zajímavou variantou vytápění i ochlazování vzduchu v přestavěných objektech tohoto typu. Pro mnohé lidi nezvyklé a dosud neobjevené využití těchto přístrojů má řadu výhod, o něž se můžete podrobně zajímat u dodavatelů. Za pozornost však stojí zejména úspora nákladů na elektrickou energii o více jak 80 % oproti topení elektřinou přímotopy nebo infrapanely. Klimatizace zajistí rychlé vytopení místnosti a řada typů vás zbaví prachu a bakterií. Zásadní je vybrat si takovou, která je optimalizována pro efektivní topení, tedy klimatizaci navrženou pro celoroční provoz. A obecně platí, že levnější klimatizace topí a chladí za více peněz než drahé přístroje, které lze považovat za vyšší investici s dlouhodobou návratností.

Opravy zdiva z kamene jsou pracnější, ale vystačíte si se základním ručním nářadím a případně s úhlovou bruskou. Foto: Shutterstock
Důležité parametry
Při výběru klimatizace a návrhu vhodného řešení je nejdříve dobré určit její topný výkon, který je u většiny klimatizací o něco málo větší než výkon chladicí. Potřebný topný výkon určuje zejména velikost místnosti, orientace ke světovým stranám nebo zateplení objektu i další zdroje tepla v místnosti. Vybírejte klimatizaci speciálně určenou právě na topení. Ne každá klimatizace levně topí a ty, které vhodné na topení nejsou, pracují s až o 60 % vyššími náklady na vytápění. Při výběru klimatizace k topení vás musí zajímat energetická hodnota A+++ pro režim topení (nikoli chlazení). Ta souvisí úzce s ukazatelem SCOP, což je sezónní průměrná účinnost a spotřeba klimatizace při topení. Čím je hodnota SCOP vyšší, tím méně elektřiny klimatizace spotřebuje. Tato hodnota by měla být větší než 5,1 a vyjadřuje, kolik kW tepla v průměrných podmínkách klimatizace vyrobí při spotřebě 1 kW elektrické energie.