Jak zařídit malou kuchyni na chatě či chalupě

Rubrika: Kuchyně

Chalupářské kuchyně mají své specifické požadavky – musí být praktické pro přípravu pokrmů i pro větší počet hostů, odolné proti vlhkosti a zároveň ladit s celkovým charakterem venkovského bydlení. Dobře navržená malá kuchyně na chatu nebo chalupu může být stejně funkční jako její městský protějšek, jen vyžaduje pečlivější plánování každého centimetru prostoru.

Zdroj: Unplash.com

Kuchyně do staré chalupy má jiné požadavky než moderní městská kuchyň. Stěny často nejsou dokonale rovné, stropy bývají nižší a původní elektroinstalace nemusí odpovídat současným standardům. Navíc je třeba počítat s vyšší vlhkostí a kolísáním teplot v závislosti na sezónním využívání chalupy.

Venkovské kuchyně také často slouží jako sociální centrum chalupy, kde se schází celá rodina i hosté. Proto je důležité navrhnout prostor nejen pro vaření, ale i pro společné stolování a posezení.

Výhody malé kuchyně na chatě zahrnují nižší náklady na zařízení, jednodušší údržbu a úklid, útulnější atmosféru a efektivnější využití prostoru. Na druhou stranu je třeba počítat s omezeným úložným prostorem, menší pracovní plochou a nutností promyšleného rozmístění spotřebičů.
 

Plánování dispozice a základní uspořádání

Při navrhování kuchyně na chalupu je klíčové vytvořit efektivní pracovní trojúhelník mezi lednicí, varnou deskou a dřezem. V malém prostoru by vzdálenosti mezi těmito body neměly překročit 1,2-1,5 metru každá strana trojúhelníku.

Pro komfortní pohyb je třeba zajistit šířku prostoru před linkou minimálně 90 cm, optimálně 120 cm, prostor pro otevření spotřebičů 60-70 cm a výšku pracovní desky 85-90 cm přizpůsobenou vaší výšce.

Nejčastějším řešením pro úzké prostory na chatách je tak jednořadá linka. Umístí se podél jedné stěny a šetří místo pro jídelní kout, přičemž ideální délka je 2,4-3,6 metru. Alternativně lze použít např. uspořádání do L, které využívá dva sousední rohy místnosti a poskytuje více úložného prostoru. Taková linka se hodí zejména pro čtvercové nebo mírně obdélníkové kuchyně. Uspořádání do G s malým ostrůvkem může fungovat i v malém prostoru, pokud má místnost rozměry alespoň 3×3 metry.
 

Výběr kuchyňské linky a materiálů

Dřevěné kuchyňské linky jsou pro chalupy nejpřirozenější volbou. Vhodné jsou zejména borovice jako cenově dostupná varianta, která se snadno opracovává; případně dub, který je velmi odolný; buk jako tvrdé dřevo s krásnou kresbou nebo smrk jako tradiční chalupářský material.

Pracovní deska z masivu je krásná a funkční, ale vyžaduje pravidelnou údržbu. Častěji se proto používá lamino imitující dřevo nebo umělý kámen. Vybírejte však primárně přírodní odstíny a vzory nebo klasické chalupářské barvy, jako jsou krémová, zelená nebo modrá.

Za kuchyňskou linku pak patří tradiční bílé obkladačky. Např. obklady ve formátu metro nebo mozaika se hodí do všech stylů. Podlaha by pak měla být odolná a snadno udržovatelná, vhodná je dlažba, vinyl nebo vodovzdorný laminát.

Barevné řešení a povrchové materiály

Bílá je klasikou chalupářských kuchyní – opticky zvětšuje prostor a snadno se kombinuje s dřevěnými prvky. Krémové a vanilkové odstíny pak mají tu výhodu, že lépe skryjí menší nečistoty. Pastely jako světle modrá, zelená nebo růžová dodají kuchyni šarm a odkazují na venkovské tradice. Využít můžete ale také přírodní dřevo, které lze nechat v původním odstínu nebo jej tónovat mořidlem.

Co se týče označení konkrétních stylů, tak kuchyně, hodící se do venkovského prostředí nesou označení rustikální, farmhouse (americká verze selského stylu), Shabby Chic (ošuntělý romantický styl) či Provence (styl inspirovaný francouzským venkovem).

Optimální rozměry a konfigurace

Pro malou kuchyň na chatu je ideální kuchyňská linka dlouhá 2,0-2,7 metru (s přihlédnutím k dispozicím místnosti). Kratší linka neposkytne dostatek úložného prostoru, delší se nevejde do většiny chalupářských kuchyní. Pro linku doporučujeme např. rozložení: lednice nebo vysoká skříň 60 cm, dřez s odkapávačem 80 cm, pracovní plocha 40 cm a varná deska 60 cm.

V chalupářských kuchyních fungují obecně dobře kombinace uzavřených skříněk s otevřenými policemi. Otevřené police slouží k vystavení nádobí a vytváří útulnou atmosféru, ale vyžadují častější úklid, protože se zde usazuje prach. Doporučená výška horních skříněk by přitom měla být 50-55 cm od pracovní desky pro zajištění pohodlného přístupu.
 

Kuchyňský kredenc jako praktické doplnění

Kuchyňský kredenc na chalupu je nejen dekorativním prvkem, ale i praktickým úložným prostorem. Tradiční kredence měly spodní část s dvířky pro nádobí a horní část s policemi nebo vitrínami pro vystavení porcelánu.

Zdroj: Unplash.com

Moderní interpretace kredence může zahrnovat spodní část s výsuvnými zásuvkami, horní vitrínovou část s LED osvětlením, pracovní desku pro přípravu pokrmů a zabudované zásuvky pro drobné spotřebiče.

Kredenc však umístěte na místo, kde nepřekáží provozu, ideálně naproti kuchyňské lince. Minimální šířka kredence je 80 cm, optimální pak bývá 120-150 cm. Výška by neměla překročit 200 cm kvůli nízkým stropům na chalupách.
 

Výběr spotřebičů pro chalupářskou kuchyň

Před instalací nové kuchyně zkontrolujte stav elektroinstalace a vodovodního potrubí. Starší chalupy často potřebují modernizaci rozvodů, tak ať nejste později nepříjemně překvapeni. Změřte také velmi pečlivě celý prostor – stěny starých chalup bývají nepravidelné, a tak raději připočítejte rezervu 2-3 cm na každou stranu pro případné úpravy.

Obecně pro kuchyni na chalupu není nutné volit nejdražší značky. Zaměřte se na na dobrý poměr cena výkon a odpovídající styl, ať se spotřebiče a nábytek vizuálně zbytečně nebijí.

V malé kuchyni se osvědčuje kombinace varné desky a trouby pod ní. Pro úsporu místa zvolte např. sklokeramickou varnou desku (lze pořídit i minimalistická jen se 2 plotýnkami) se snadnou údržbou a rychlým ohříváním, plynovou varnou desku, pokud máte přívod plynu a chcete úsporný provoz, nebo kompaktní troubu s mikrovlnkou, která šetří místo a nahradí dva spotřebiče.

 

Zdroj: Unplash.com

Při výběru však opět berte v potaz, jak bude finální výsledek vypadat. Do tradiční kuchyně se moderní spotřebiče moc nehodí, a tak dává smysl spíš sáhnout po modelech z některé retro řady. To platí i pro chaty, kde lze využít modernější styl kuchyně, ale je stále dobré sáhnout např. po lince ve variantě, která využívá dřevo a doplnit ji podobně laděnými spotřebiči.

Chalupářské kuchyně často mají také malá okna, což způsobuje, že se při vaření špatně větrá a pachy se mohou šířit do ostatních prostor. Výkonná digestoř nad ostrůvkem potřebuje výkon minimálně 400 m³/h, nástěnná digestoř zvládne výkon 300 m³/h pro malou kuchyň. Šířka digestoře by měla odpovídat šířce varné desky.

V rámci mycí zóny lze pak vybírat mezi více typy a materiály dřezů. Pro chalupu se často volí jednodílný dřez z nerezové oceli. Šířka 50-60 cm je optimální pro malou kuchyň. Doplňte jej výsuvnou baterií, která usnadní mytí větších nádob. Doporučená výška instalace dřezu je 85 cm od podlahy pro pohodlné mytí bez bolesti zad.

Pro lednici je pak důležitá energetická úspornost a spolehlivost. V malé kuchyni volte úzkou lednici šířky 55 cm nebo podpultovou lednici výšky 85 cm. Doporučené parametry zahrnují objem 150-200 litrů pro 4-6 osob, energetickou třídu A++ nebo lepší, mrazicí oddíl minimálně 40 litrů a tichý provoz maximálně 40 dB.
 

Maximalizace úložného prostoru

V malé kuchyni je každý centimetr drahocenný. Výsuvné zásuvky namísto klasických dvířek zvýší dostupnost až o 50 procent. Vysoké skříně až do stropu poskytnou extra úložný prostor pro věci, které nepoužíváte často, a rohové systémy s otočnými policemi nebo výsuvnými koši využijí nedostupné rohy.

Úložný prostor na stěnách efektivně využijete také pomocí magnetických pásků na nože, které šetří místo v zásuvkách a udrží nože ostré. Hodí se také různé kombinace háčků a závěsných systémů na stěně pro naběračky, chňapky a další náčiní. Pod stropem lze pak umístit police, které pojmou dekorativní nádobí nebo věci používané jen občas.

Zvažte také kuchyňský ostrůvek na kolečkách, který poskytne extra pracovní plochu a dá se odsunout, když není potřeba. Využít můžete i skládací pracovní desku pro rozšíření prostoru k přípravě pokrmů, nebo taburety či lavice s úložným prostorem, které slouží jako místo k sezení i jako úložný prostor.

 

Zdroj: Unplash.com

V jídelní části pak využijete spíše rohový jídelní kout s lavicemi. Ve srovnání s klasickým stolem se židlemi, může lavice navíc disponovat úložným prostorem pod sedákem. Pro pohodlné stolování zajistěte šířku místa na osobu 60 cm, hloubku 40 cm, výšku stolu 75 cm a výšku sedáku 45 cm. Pro čtyřčlennou rodinu počítejte se stolem minimálně 120×80 cm.
 

Osvětlení a vytvoření atmosféry

Do chalupářských kuchyní se hodí zejména osvětlení v rustikálním stylu – lucerny, kovová stínítka nebo světla s dřevěnými prvky. Do moderněji pojatých chat je naopak vhodné zvolit LED panel nebo několik bodových světel rovnoměrně rozmístěných po stropě.

V obou případech je však vhodné pořídit žárovky s teplým bílým světlem (2700-3000 K), které vytváří útulnou atmosféru. Použijte však primárně osvětlení s dostatečným krytím proti vlhkosti (minimálně IP44).

 

Zdroj: Unplash.com

 

Doporučení na závěr

Zařízení malé kuchyně na chatě či chalupě vyžaduje pečlivé plánování, ale s promyšleným přístupem vytvoříte prostor, který bude nejen funkční, ale i krásný. Zachovejte venkovský charakter, ale nešetřete na kvalitě základních spotřebičů a materiálů – investice se vám vrátí v podobě dlouhé životnosti a spokojenosti při používání.

Při složitějších úpravách a rekonstrukcích svépomocí, zejména při přestavbě elektroinstalace nebo vodovodních rozvodů, se obraťte na kvalifikované řemeslníky. Bezpečnost by měla být vždy na prvním místě, a kvalitně provedené instalace vám ušetří problémy v budoucnu.

Pokud chalupu nevyužíváte celoročně, vypněte před odjezdem vodu a přivřete ventily spotřebičů. V zimě udržujte minimální teplotu 5-8 °C kvůli kondenzaci vlhkosti a lednici nechte s pootevřenými dvířky, aby se nevytvořila plíseň.

 

 

 

guest post

Jak zařídit malou kuchyni na chatě či chalupě