Zaostřeno na lékárny

Rubrika: Zdraví

V České republice funguje více než 2,5 tisíce kamenných a asi 130 internetových lékáren. Protože neexistuje norma, která by stanovovala, co všechno má a nemá lékárna nabízet, je jejich úroveň velice rozdílná.

Podle statistik většina lidí navštěvuje lékárnu jen tehdy, když si jdou vyzvednout léky na recept, ostatní chtějí volně prodejné léky a léčiva. Ale situace se rok od roka mění, protože lékárny stále častěji nenabízejí pouze léky, ale i další doplňky, které se týkají zdraví. Do sortimentu patří například i čaje nebo kosmetika. Na všechna léčiva a výrobky prodávané v lékárně musí být registrace Státního ústavu pro kontrolu léčiv nebo souhlas hlavního hygienika. V lékárně byste tak neměli dostat výrobek, který by měl pochybného výrobce nebo nejisté složení.

Co vám nabídne dobrá lékárna?

V dobré lékárně se určitě dozvíte podrobné informace o způsobu užívání léků nebo o možných vedlejších účincích. Novinkou, kterou zavádějí některé lékárny, je dokonce možnost individuální konzultace. Při ní můžete s odborným personálem probrat všechny léky, které berete, a zjistit tak například, zda některé neužíváte zbytečně.

Stále častěji se v českých lékárnách setkáte nejen s příjemným prostředím, ale i fundovanými pracovníky, kteří vám dokážou poradit s výběrem i vzhledem k ceně nebo účinnosti přípravku. A pokud náhodou váš lék nemají? Kvalitní lékárna vám doporučí buď jiné zařízení, nebo vám lék objedná.

Pozor, není tableta jako tableta

To je základní pravidlo, kterým bychom se měli řídit a podle kterého se také rozhodovat při nákupu v lékárně. Základní kategorie přípravků prodávaných v lékárnách jsou tři: léčiva vydávaná na lékařský předpis, volně prodejné léčivé přípravky a poslední hojně zastoupenou skupinou jsou doplňky stravy. Víte, co je co a jak fungují?

  1. Léčiva vydávaná na lékařský předpis
    Do této skupiny patří přípravky registrované Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL). Registrace přípravku je podmínkou jeho vstupu na trh a zároveň potvrzením jeho složení, bezpečnosti a účinnosti. K tomu, že jsou tyto přípravky v lékárnách vydávány pouze na lékařský předpis, existuje celá řada důvodů.
  2. Léky prodejné i bez lékařského předpisu
    Volně prodejné léčivé přípravky, ačkoliv nejsou „jen“ na předpis, nejsou méně účinné. Zpravidla jde o léčiva s prokázaným účinkem, která byla pro dostatek zkušeností, nízkou toxicitu a nízké riziko závažných nežádoucích účinků registrována jako volně prodejná. Běžně se používají k samoléčbě některých lehčích onemocnění, jako jsou rýma, kašel, bolest v krku, nachlazení, bolest, alergie, poranění a popáleniny, průjem, zácpa nebo gynekologické obtíže. Jejich výdej by však přesto měl být doplněn odborným poradenstvím. Hlavně proto, aby se předešlo případným interakcím s léčivy, která pacient dlouhodobě užívá. Kvalitu volně dostupných léků rovněž hlídá SÚKL. Na rozdíl od léčiv vázaných na lékařský předpis je však u této kategorie povolena reklama v médiích a internetový prodej.
  3. Doplňky stravy
    Doplňky stravy přehledně definuje vyhláška č. 225/2008 Sb. Podle ní jde o potraviny, které se od běžných potravin odlišují vysokým obsahem vitamínů, minerálních nebo jiných látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem a které byly vyrobeny za účelem doplnění běžné stravy spotřebitele na úroveň příznivě ovlivňující jeho zdravotní stav. Od ostatních přípravků, které jsou k dostání v lékárnách, je jednoznačně odlišíme pomocí nápisu „doplněk stravy“, který musí být uveden na obalu. Použití doplňků stravy i kosmetiky schvaluje Ministerstvo zdravotnictví ČR ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem. Avšak stejně jako u léčiv vydávaných na lékařský předpis i bez něj by měl pacient v lékárně vyžadovat a dostat všechny informace potřebné ke správnému a bezpečnému použití i v případě doplňků stravy!

Internetová nebo kamenná lékárna?

Prostřednictvím internetu se dnes nakupuje téměř vše a různá léčiva a doplňky nejsou výjimkou. Jakou má internet výhodu? Nemusíte nikam chodit, můžete si svůj nákup dobře rozmyslet a také se seznámit se všemi dostupnými preparáty a jejich cenami.

Co se sortimentu týče, nabízejí internetové lékárny obvykle velmi dobrý výběr. Kromě léků si v nich můžeme vybrat také vitamíny, čaje, kosmetiku, knížky, biopotraviny, vonné esence a řadu dalších produktů. Co nás napadne. Hledání nám výrazně usnadní přehlednost. Na některých stránkách najdeme výrobky rozřazené do kategorií podle nemoci, kterou léčí. A nejde jen o léky. Kromě nich si můžeme pomocí internetové lékárny obstarat také nejrůznější podpůrné pomůcky a potřeby.

Nevýhody internetových lékáren

V internetové lékárně se nesmí prodávat léky, které jsou jen na předpis. Pokud je přesto někdo nabízí, mělo by vám to být podezřelé a takové léky nikdy nekupujte. Na internetu se v poslední době stále častěji objevují i nabídky společností, webových serverů a dalších subjektů, v jejichž názvu je uvedeno slovo „lékárna“, ačkoli se nejedná o schválenou lékárnu, pravidelně kontrolovanou Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL). Výrobky jsou často prezentovány jako léčivé přípravky, většinou se však jedná pouze o doplňky stravy, což znamená produkty bez farmakologického účinku.

Ale pozor, na internetu můžete narazit i na různé nebezpečné padělky léků nebo neúčinné náhražky. Ty nikdy nekupujte! Padělané a nelegální přípravky představují závažnou hrozbu pro vaše zdraví.

Rady pro fandy internetu

Pokud jste rozhodnuti nakupovat volně prodejné léky a potravinové doplňky na internetu, hledejte spolehlivé a ověřené lékárny, jejichž provoz schválil Státní ústav pro kontrolu léčiv. K ověření postačí navštívit informační portál pro veřejnost tohoto ústavu www.olecich.cz, kde najdete databázi všech schválených lékáren v ČR.

Další bezpečnostní pojistkou před nelegálním prodejem léčiv je certifikát SÚKL na internetových stránkách skutečných lékáren. Certifikát v podobě banneru SÚKL je zárukou toho, že jde o lékárnu se schváleným a kontrolovaným provozem. Kliknutím na banner se lze dostat přímo k databázi lékáren. V případě pochybností o tom, zda je výrobek registrovaným léčivým přípravkem, zde lze rychle a jednoduše vyhledávat v databázi všech registrovaných léčivých přípravků.

text: GABRIELA ZELINKOVÁ
foto: SHUTTERSTOCK A ARCHIV

Zaostřeno na lékárny

Zaostřeno na lékárny