Z kovářovy dílny

Rubrika: Interiér

Kromě dřeva se na výrobu nábytku dá použít i kov. Do interiéru můžeme zvolit nábytek kovaný, z plné tyčoviny, z ohýbaných dutých profilů nebo plechový.

Ocelový rám postele Svelvik s tmavou povrchovou úpravou, detaily jsou poniklovány (IKEA)

Pro kovový nábytek používaný v bytových interiérech je typické to, že na rozdíl od dřevěného nábytku kov většinou netvoří plné plochy (s výjimkou plechového nábytku). Vytváří spíše jen kostru, vyplňovanou rastrem z tyček či dekorativně ztvárněnými prvky.

Kovový stojan na deštníky

Do chat a chalup se hodí hlavně nábytek kovaný nebo z plné tyčoviny. Občas se tu setkáme i s nábytkem s dutou ohýbanou chromovanou kostrou, typickým mobiliářem moderních městských interiérů 30. až 50. let minulého století. Sporadicky bychom našli plechový nábytek.

Ruční práce je vidět

Na kovaném nábytku svědčí lehce nerovný povrch o ruční práci a úderech kovářského kladiva. Nábytek je robustní, těžký, aby vynikl, potřebuje mít kolem sebe dostatek prostoru. Typický je pro něj šedočerný matný povrch.

Jiný typ koše na dřevo ke krbu (Chez Monique)

Kované můžeme mít kovové postele, židle, stolky – kov se většinou kombinuje se skleněnou nebo dřevěnou deskou. Ve větší míře než nábytek se ale takto vyrábějí různé doplňky. Mají menší rozměry, a proto se v kovářské výhni a na kovadlině snadněji zpracovávají. Často můžeme na chalupách vidět kované krbové náčiní, koše na polena do krbu, stojany na deštníky, věšáky nebo celou věšákovou stěnu, vinotéku, květinový stolek, rámy zrcadel, svícny či hodiny.

Nábytek rovných linií

Častěji než s kovaným se setkáme s nábytkem vyrobeným z plné tyčoviny. Střídání různé její síly a doplnění mosaznými nebo „zlatými“ prvky dokáže vytvořit zajímavé efekty. Rovná silnější tyčovina se kombinuje se slabší, tvarovanou do oblouků, spirál, různých ornamentů i stylizovaných květů.

Malá pohovka má hezky zdobené nohy i postranice (Anglická sezóna)

Paleta nábytku je tu velmi široká – od nejrůznějších typů stolů – jídelních, konferenčních, konzolových, odkládacích, nočních i květinových, přes postele, pohovky, lavice, křesla, židle, vinotéky a nižší i vyšší otevřené policové regály – vhodné jako knihovny i vitríny. Policové skříňky se hodí i do koupelen, předsíní, na verandy. Z bytových doplňků se tímto způsobem zhotovují hlavně rámy zrcadel nebo věšákové stěny.

Nábytek z plné tyčoviny se někdy doplňuje skleněnými, dřevěnými nebo plechovými perforovanými plochami – tvoří desky stolů, sedáky židlí, křesel a pohovek, police regálů, čela postelí.
U povrchové úpravy převažuje černá, grafitově šedá či tmavě hnědá matná barevnost nebo vzhled „rezavé patiny“, ale výjimkou není ani bílá, zelená či vínová.

Plech nejen do dílny

Nábytek, jehož kostru tvořily kovové profily a všechny plochy plech, většinou ve fádní šedé nebo khaki povrchové úpravě, si mnozí možná pamatují ze školních šaten nebo z dílen a továren. Dnes se tento nábytek – ovšem ve výrazných zářivých odstínech červené, žluté, fialové a dalších barev – uplatňuje i v bytovém interiéru. Nějaká skříňka by se mohla hodit i na chatu či chalupu.

Jídelna Jamaika v kombinaci kov, dřevo a přírodní výplet (Iron-Art)

Stolky a židličky s kostrou z dutých profilů a ploch z plného či perforovaného plechu, v pestrých barvách, se mohou pěkně vyjímat třeba na verandě.

Něco originálního

Lidská fantazie je bohatá, a tak přicházejí na svět originální kovové výrobky, vytvořené méně obvyklými technikami. Například plazmovým paprskem se dají do plechu vyřezávat doslova krajkové vzory. Ze starých vaniček, kbelíků a hrnců tak pod šikovnýma rukama jedné nadané výtvarnice vznikají kouzelné chalupářské doplňky.

www.iron-art.cz, www.ikea.cz, www.lagartija.cz, www.anglickasezona.cz, www.galerienahaji.cz, www.chezmonique.cz, www.umelecka-kovarina.cz, www.kovarstvi-behal.cz, www.kook.cz, www.interierdelart.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ A ARCHIV FIREM

Uložit

Uložit

Z kovářovy dílny