Výhody cirkulárky

Rubrika: Dílna

S cirkulárkou rychle a bezpečně pořežete i velké množství dřeva na topení. Na trhu zažívají cirkulárky renesanci, vybrat si můžete lehčí typy i robustní stroje na velké průměry kulatiny.

Cirkulárka není pro příliš jemnou práci, ale kromě polen na ní můžete řezat i hranoly, trámky nebo fošny

Názvem cirkulárka se označují stolní či kolébkové kotoučové pily, určené především pro pořez palivového dříví. To je možné i ve větším množství efektivně zpracovat například elektrickou či benzínovou řetězovou pilou. Cirkulárky však mají některé výhody, kvůli kterým stojí za pozornost zvláště v případě, kdy pravidelně a na jednom místě zpracováváte větší množství dřeva na otop.

Kryt kotouče chrání řezajícího i okolí před odletujícími třískami a pilinami

Při zvažování rozdílů mezi přednostmi řetězové pily a cirkulárky jde jednoduše o to, že řetězová pila umožňuje větší mobilitu, zatímco k cirkulárce musíte dřevo dopravit. Cirkulárka se vám ovšem odmění rychlejší a pohodlnější prací, zvládne pohotově pořezat na polena i kulatinu úctyhodných průměrů a při dodržení základních pravidel je práce s ní bezpečnější.

Cirkulárky je zpravidla možné i přes jejich značnou hmotnost přesouvat na kolečkách, ale je výhodnější, pokud můžete takovou pilu umístit například do dřevníku pod střechu a zpracovávat dřevo v suchu a na jednom místě.

Bezpečné řezání s kolébkou

Pro zpracování různých průměrů mokrého i proschlého dřeva na polena se prodávají okružní pily s průměry kotoučů mezi 60 a 70 centimetry. Některé stolní pily jsou vybaveny i tzv. kolébkou, která po odklopení stolové pracovní desky umožňuje bezpečně vložit kulatinu většího průměru (zpravidla kolem 22 cm, silnější kuláče je třeba naštípat pomocí klínu nebo motorové štípačky) do kolébky a tu pak pomocí madel bezpečně naklánět k pilovému kotouči, aniž by se k němu při řezání přiblížily vaše ruce.

základní typy kolébkových pil si poradí s větvemi i kulatinou do průměru 14 centimetrů (hecht)

Stabilní cirkulárka s pevným plechovým stolem pak poslouží i k podélnému nařezání kulatiny, trámů, hranolů i fošen. K jemné práci však cirkulárky s velkým průměrem kotoučů určeny nejsou, pro takové případy lépe poslouží méně robustní truhlářské stolní pily s možností přesnějšího nastavení.

Kromě stolních pil s kolébkou či bez ní existují i kolébkové pily bez stolu. Bývají levnější než stolní či kombinované cirkulárky, obvyklé rozmezí průměru jejich kotoučů se pohybuje mezi 40 a 60 centimetry a lze na nich řezat kulatinu průměru 14 až 22 centimetrů.

K standardní bezpečnostní výbavě stolových i kolébkových cirkulárek patří plechový kryt motoru a řemenů, bezpečnostní pojistka (pilu automaticky vypne při přehřátí, k němuž dochází při přílišné námaze stroje) a trny v kolébce, které v ní stabilizují 2 vloženou kulatinu. K dostání jsou pily s různými příkony, některé mají ve výbavě i bezpečnostní spínač, který dokáže pilu v případě potřeby zastavit během několika sekund. Jinak je třeba při vypnutí počítat s poměrně dlouhým „doběhem“ kotouče, jehož pohyb může způsobit zranění i po vypnutí pily.

Co je na trhu

více než stokilogramová váha zajistí pile bezpečnou stabilitu, přepravu usnadní pogumovaná kolečka (güde)

Například Mountfield nabízí pilu Powersaw LCS 700 s kolébkou. Její kotouč o průměru 70 cm si poradí s poleny o průměru do 24 centimetrů a délce od 20 centimetrů do jednoho metru. Pila je vybavena elektromotorem o příkonu 4,0 kW, k bezpečné práci přispívá kryt kotouče a bezpečnostní elektrická brzda. Kolébka se po řezání díky vratné pružině vrací zpět do klidové polohy. Pila váží 96,5 kilogramu, přesouvat ji můžete pomocí koleček.

Hned čtyři typy pil najdete v nabídce firmy Hecht. Základní typ s označením 882 je kolébková pila s motorem s příkonem 2 200 W a průměrem kotouče 40,5 centimetru, který je určen pro zpracování kulatiny do průměru 13,5 centimetru. Hmotnost pily je 38 kilogramů.

Stolní kotoučové pily nařežou i lamino, překližku nebo OSB desky

Pila Hecht 826 s hmotností 80 kilogramů a průměrem kotouče 50 cm má příkon 2600 W a pořeže kulatinu do maximálního průměru 15 centimetrů, která se ke kotouči přibližuje pomocí kolébky. Kromě nejsilnější elektrické pily 845 s příkonem 4 500 W a kotoučem o průměru 70 cm má Hecht v nabídce i kolébkovou cirkulárku s benzínovým motorem. Obě tyto pily zvládnou polena o průměru až 23 centimetrů.

text: Richard Guryča

foto: Thinkstock , archiv firem

Výhody cirkulárky

Uložit

Uložit

Uložit

Výhody cirkulárky