Vrtačky nejen k vrtání

Rubrika: Dílna

Vrtačka patří mezi základní vybavení dílny a pro aktivního kutila je takřka nepostradatelná. Kromě vrtání zvládne díky dostupnému příslušenství i další potřebné práce.

Při použití ocelového kartáče k čištění cihlové zdi se vrtačka zanáší cihlovým prachem

Vsoučasné době sice můžete pro domácí dílnu i profesionální řemeslo pořídit víceméně vše, na co si vzpomenete, ale vrtačka stále zůstává skvělým univerzálním nástrojem, který vám ušetří práci i peníze.

Většina domácích kutilů si pořizuje elektrickou či akumulátorovou vrtačku s příklepem. Tento nástroj postačí na běžné vrtání otvorů do různých materiálů, přičemž předpokládá správný výběr odpovídajících vrtáků pro dané materiály a v případě potřeby i vypnutí příklepu. Takovou vrtačku lze doplnit rozmanitým příslušenstvím, které její možnosti výrazně rozšíří.

Do vrtačky můžeme upnout různé brusné kotouče

Prodejci nářadí oprávněně namítají, že vrtačka je určena především k vrtání a zvláště práce, které předpokládají chod za nižších otáček, mohou motor vrtačky neúměrně zatěžovat a poškozovat. Tuto výhradu je nutné vzít v potaz, ale pokud ji používáte k jiné práci spíše příležitostně a s rozumem, mohou vám i levnější přístroje vydržet řadu let.
Ke koupi vrtačky je pak samozřejmě možné přistoupit i tak, že si pořídíte levnější model, dáváte mu „zabrat“ jak to jen jde a po jeho opotřebení ho nahradíte novým.

S mícháním opatrně

Jedním z možných alternativních způsobů využití vrtačky je její kombinace s míchacími metlami. Na trhu jsou dostupné jednoduché nástavce v podobě tyčky s plastovou vrtulkou, nebo kovové metly, vhodné především k míchání barev. Pro rozmíchání nátěrové hmoty v tříkilogramovém balení poslouží skvěle, aniž by vrtačku příliš namáhaly. Je třeba „nepustit“ vrtačku do příliš vysokých otáček, aby barva z nádoby nestříkala, a míchat trpělivě, aby se z barvy dostaly vzduchové bubliny.

S míchacími metlami snadno rozmícháte nátěrové hmoty, stěrky nebo méně hutné malty

Nástavce k míchání pořídíte zhruba od třiceti korun a kromě nátěrových hmot se dají použít například na míchání postřiků na rostliny nebo krmiv pro zvířata.
Pro hutnější materiály typu potěrů nebo štuků se dají upnout do vrtačky i metly, určené pro profesionální míchadla. Při míchání těžších materiálů však vrtačka trpí a řada výrobců stavební chemie navíc nedoporučuje při přípravě směsí vysoké otáčky. Pokud však potřebujete udělat vědro štuku k opravě stěn před malováním nebo menší množství betonového potěru, poslouží vám vrtačka s kovovou metlou více než dobře.

Vybrat si můžete například spirálovou míchací metlu se dvěma rameny, určenou pro stěrky, malty, lepidla či epoxidové materiály, nebo metlu se třemi rameny, vhodnou k míchání betonových potěrů. Existuje rovněž klecová metla, vhodná pro materiály, při jejichž přípravě se chcete vyhnout vmíchání vzduchových bublin.
Ceny těchto nástavců se pohybují kolem sta korun.

Na suchý zip

Vrtačku můžete rovněž velmi efektivně využít pro nejrůznější druhy broušení a čištění. Jednou z možností je nástavec v podobě pryžového kotouče s přilnavým povrchem (suchým zipem) k němuž se prodávají sady kotoučů brusného papíru s nejrůznější zrnitostí. Materiály k broušení je třeba pevně uchytit a intenzitu a hloubku broušení určuje přítlak, který na vrtačku vyvíjíte.

Kotouč se suchým zipem k uchycení brusných papírů poslouží při hrubším broušení a čištění dřeva

Tento způsob použití vrtačky vyžaduje určitou praxi, zručnost a opatrnost a příliš se nehodí pro jemnou finální práci. Dobře však poslouží například pro odstranění zbytků laku, rzi nebo hrubších nerovností. Větší množství čištěné barvy či laku brusný kotouč velmi rychle zanáší a vzhledem k obtížnému ovládání otáček se vám může vrtačka po materiálu snadno smeknout, takže je nutné pracovat opatrně.

Mnoho příznivů vrtačky v domácí dílně má k broušení kotoučem na vrtačce nejrůzněší přípravky, které uchytí vrtačku ke stolu a umožňují ji tak využívat jako statickou kotoučovou brusku.

Rychlé kartáče

Rychlého očištění mnoha materiálů můžete docílit pomocí vrtačky a nástavců v podobě ocelových, měděných či nylonových kartáčů. Šestimilimetrový průměr upínacího trnu umožňuje jejich bezpečné uchycení do sklíčidla vrtačky a výběr nejrůznějších průměrů a tvarů těchto kartáčů nabízí rozmanité možnosti jejich použití. Dobře se uplatní při čištění ocelových konstrukcí, zkorodovaných okapů, cihel, kamenů i dalších materiálů. S pomocí rotujícího kartáče na vrtačce můžete například očistit před lakováním železnou branku, litinový rám okna, ale i cihlovou zeď od zbytků staré omítky. Kartáče se dobře hodí i pro čištění spár v cihlové zdi, ale nejsou vhodné například pro broušení okenních rámů, protože mohou dřevo snadno poškodit a nadělat v něm rýhy.

Kartáčové nástavce jsou dostupné v různých tvarech, průměrech i materiálech

Opět je nutné připomenout, že práce s kartáčem na vrtačce vyžaduje opatrnost a použití ochranných prostředků, především rukavic, brýlí nebo ochranného štítu. Využití vrtačky s kartáčovým nástavcem při čištění povrchů s vysokou prašností, tedy například zmíněných cihlových zdí je pak problematické v tom, že prach vrtačku zanáší a může ji zničit, stejně jako příliš dlouhé nasazení ve vysokých otáčkách. Chcete-li tomu předejít, používejte vrtačku spíše pro doplňkové práce menšího rozsahu.

Některé přístroje vrtačka plnohodnotně nahradit nemůže, ale její alternativní použití má smysl právě při drobnějších příležitostných pracích, pro něž by se nákup speciálního nářadí nevyplatil. Nevyplatí se však ani vrtačku přetěžovat.

www.vpd.cz, www.brufus.cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: AUTOR A ARCHIV

Vrtačky nejen k vrtání