V pevném sevření

Rubrika: Dílna

I když by se mohlo zdát, že svěrák je prostě svěrák, je to s ním ve skutečnosti o něco složitější. Je důležité svěrák dobře vybrat, aby posloužil v domácí dílně co nejlépe.

Svěrák je dílenský nástroj, sloužící k upevnění opracovávaného materiálu. Je tvořen dvojicí čelistí, stahovaných trapézovým šroubem.

Bývá obvykle napevno přidělaný k pracovnímu stolu. Dřevěný truhlářský svěrák je pak přímo součástí truhlářské hoblice.

Přestože kutilové obvykle celá léta pracují s jedním větším či menším svěrákem a využívají ho pro všechny možné práce, existuje na trhu stále větší výběr svěráků pro nejrůznější účely a způsoby použití.

Různé rozměry čelistí

Internetový obchod s nářadím Maister, který nejrůznější typy svěráků prodává, nabízí na svém webu zákazníkům několik dobrých rad, jimiž je dobré se při výběru řídit.

Svěráky dělí na kategorie dílenských, pod vrtačku, strojních a instalatérských. Dílenské svěráky jsou určeny především pro zámečnické, nástrojářské a opravárenské dílny a přidělávají se pomocí šroubů napevno k pracovnímu stolu. V domácí dílně pak slouží tento typ svěráku jako pomocník pro celou škálu nejrůznějších prací. Pro takto univerzální použití lze doporučit například svěrák York. Vyrábí se v rozměrech čelistí 63, 80, 100, 125 a 150 milimetrů. Čelisti jsou kalené a rýhované a je možné přidělat na ně vložky z hliníku, korku, pryže či plsti k uchycení měkkých materiálů.

Svěrák je přišroubovaný na točnici, která je upevněna na pracovním stole. Výhodou tohoto systému je možnost natáčení. Svěráky York se prodávají v cenovém rozpětí 800 až 3600 korun podle velikosti čelistí.

O něco dražší jsou pak dílenské svěráky Kasper. Masivní litinový svěrák je dodávaný v rozměrech čelistí 80, 100, 125, 135 a 150 milimetrů. Oblibu si mezi profesionály získal především díky velmi dobré tuhosti při sevření opracovávaného výrobku.

Jako mlýnek na maso

Zajímavou variantou pro menší domácí dílny jsou svěráky, které se k pracovnímu stolu nepřichycují napevno pomocí šroubů, ale umožňují dočasné připevnění upínací svorkou. Podobně jako například mlýnek na maso. Základní nevýhodou tohoto upínacího systému je snížená stabilita svěráku, proto na tento typ přístroje nelze klást nějaké extrémní nároky. Pro celou řadu drobnějších prací však může posloužit velmi dobře, můžeme ho použít v podstatě kdekoli, kde je k dispozici alespoň trochu stabilní pracovní deska.

Typ Minor má šířku čelisti 45 milimetrů a lze jej upevnit na pracovní desku o maximální tloušťce 45 milimetrů. Umožňuje uchycení předmětů válcovitého tvaru a je vybaven kloubem, který dovolí náklon o 90 stupňů a otáčení svěráku o 360 stupňů. Prodává se za ceny od 500 do 800 korun.

Pod vrtačku

Mezi účinné pomocníky v domácí dílně je rovněž možné zařadit původně profesionální dílenské svěráky pod vrtačku. Jsou určeny k upínání předmětů při práci se stolními nebo stojanovými vrtačkami a jsou k mání s rozměry čelistí 75, 100, 125 a 150 milimetrů. Dodávají se rovněž s takzvanou prizmou, která umožňuje sevření předmětů válcovitého tvaru. Podle prodejce nelze od svěráků tohoto typu očekávat extrémní výkony, protože mají nízké čelisti a poměrně malou tuhost. V domácí dílně však mohou při určitých typech prací posloužit v kombinaci s vrtačkou velmi dobře. Jejich ceny se pohybují mezi 500 až 800 korunami.

Existují rovněž profesionální příruční a křížové svěráky pod vrtačku.

 Text: Richard Guryča, Foto: Shutterstock, archiv firem

 

V pevném sevření