Teplé zdi proti plísni

Rubrika: Hospodaření, Krátké články, Stavíme a opravujeme

Vlhké zdi nejsou pro nikoho velkou neznámou. Stačí špatná izolace domu, studené venkovní zdi nebo příliš vysoká relativní vlhkost vzduchu kvůli nedostatečnému větrání. Nebezpečným problémem  začnou být vlhké zdi v momentě, kdy se objeví plíseň. Tomuto riziku se v prostředí, kde hrozí, vyhnout instalací stěnového topení.

 

Fonterra Side 12 Clip optimalizuje pomocí podomítkových potrubních rozvodů klima v místnosti

 

Stěnové topení funguje podobně jako hypokaustní topení v antice. Tehdy byl horký vzduch veden dutými cihlami a při tom zahříval zdi. Dnes jsou k dispozici systémy, které jsou flexibilní a především se dají rychle a čistě namontovat. Jsou vhodné pro jak pro masivní zdi, tak třeba i pro hrázděné zdivo. U novostaveb bývají součástí projektu, dají se ale instalovat i dodatečně v již stojících domech.

 

Sálavé teplo je mnohem příjemnější než konvekční teplo vyzařované topnými tělesy, navíc umožňuje zvolit nižší teplotu místnosti

Úspora energie
Plošné topení, ke kterému patří i topení stěnové, má dvě nesporné výhody. Jednak pracuje s výrazně nižšími vstupními teplotami, čili šetří značně energii. Dále vytváří sálavé teplo, tedy teplo, které je  v porovnání s konvekčním teplem produkovaným topnými tělesy vnímáno jako výrazně příjemnější.
Stěnové topení je kromě toho účinné v boji s problémem, který se objevil teprve nedávno v souvislosti s dokonale těsnícími izolacemi. Vytápění pomáhá zabránit obávané tvorbě plísní v chladných rozích místností nebo kolem ostění oken. Na teplých, suchých zdech se totiž plíseň nechce a ani nemůže usadit.

 

Systém Fonterra Side montovaný zasucha nabízí několik velikostí desek pro jednoduchou montáž na stěnu nebo ostění

Rychlá a čistá montáž
Stěnové topení existuje v různých provedeních. Například Viega nabízí pro renovaci systém Fonterra Side 12 Clip (distribuce převážně prostřednictvím vlastní prodejní sítě). Jde o prefabrikované systémové prvky s již integrovanými topnými trubkami. Tyto prvky se jednoduše nainstalují na nosnou konstrukci. Lze je jednoduše, jen s pomocí maloplošné regulační stanice, napojit na původní rozvod vody k topným tělesům.
Systém se flexibilně přizpůsobí stavebním dispozicím a dá se kombinovat s podlahovým topením. Jednoduchá je i dodatečná izolace zdi. Stačí na spodní konstrukci stěnového topení přilepit difúzně otevřenou vrstvu, například z dřevovláknitých desek. Kombinace stěnového topení a difúzně otevřené izolace způsobuje pozitivní posunutí rosného bodu a může dokonce vysoušet zdi.

TEXT: REDAKCE
FOTO: VIEGA

Teplé zdi proti plísni