Stolní pily pro rovný řez

Rubrika: Dílna, rss-feed

Stolní okružní pila je základním stavebním kamenem truhlářské dílny. Každý, kdo se zabývá prací se dřevem, přijde časem na to, že se bez ní neobejde.

Zatímco vlastnoručně vyrobenou okružní pilu na řezání palivového dříví zvanou cirkulárka měl snad každý druhý chalupář, stolní pila na přesné řezání konstrukčního dřeva byla vzácností. A vlastně ani nemusíme mluvit v minulém čase. Ani dnes není stolní okružní pila běžnou výbavou domácích dílen, a to je škoda. Kutilové se zbytečně ochuzují o spoustu možností, které tento stroj při zpracování dřeva a příbuzných materiálů nabízí.

Charakteristika stroje

Stolní pila stejně jako ostatní pily s kotoučem je určena pro rovné řezy. Dělat můžeme příčné i podélné řezy, pila zastane také práci pily pokosové a kapovací. Díky podélnému a úhlovému vodítku dovoluje přesnou a bezpečnou práci.
Správná obsluha a používání vhodného příslušenství omezuje riziko vzpříčení materiálu a jeho nebezpečné vymrštění proti obsluze, tak zvaný zpětný vrh, anglicky kickback. Na trhu je nepřeberné množství stolních pil. Tak podle čeho vybírat?

Kolik vlastně stojí?

Nejlevnější stolní okružní pily stojí 1 500 Kč, nejdražší i stovky tisíc korun. Je jasné, že ani jeden z těchto extrémů není to pravé ořechové. I když… V zásadě i ta nejlevnější stolní pila je někdy lepší než žádná. Dovoluje totiž některé operace, které se jinak dělají poměrně obtížně.
Náročnějším domácím uživatelům doporučujeme vybírat v cenové hladině 7 000–13 000 korun, což vyplývá z našich zkušeností a požadavků na funkčnost a výbavu.

Provedení

Označení stolní znamená, že pila má „stůl“, po kterém se pohybuje obrobek. Některé stolní pily ale působí spíš tak, že se na stůl pokládají. Jde o přenosné modely, které jsou podle nás pro kutily ideální. Nejsou příliš drahé, nezabírají moc místa a hlavně se dají snadno převážet v kufru auta. Nejpraktičtější je provedení s odnímatelným skládacím podstavcem na kolečkách, často se kupuje zvlášť.

Parametry

Pily se liší především velikostí stolu a průměrem kotouče, v návaznosti na to v hmotnosti a hloubce řezu. U mobilních stolních pil jde o kompromis mezi dostatečnou velikostí a přijatelnou hmotností.
Zatímco stacionární pily mají kvůli stabilitě desku stolu z litiny, přenosné pily v horším případě z ocelového plechu, v lepším z hliníkové slitiny. Odlitek z lehkého kovu je tvarově stálý, přitom není zbytečně těžký. Základní rozměry desky by měly jít zvětšit pomocí výsuvných modulů do délky i do šířky.
Průměr kotouče je rozhodující pro hloubku řezu. V kategorii, která nás zajímá, mají kotouče průměr 250–260 mm a hloubka řezu je kolem 80 mm. Příkon elektromotoru je 1 400–1 800 W.

Volitelné příslušenství

Průběh práce a její výsledek vedle stroje samotného ovlivňuje použité příslušenství. V případě okružních pil jsou to především pilové kotouče. Jejich výběru je dobré věnovat náležitou pozornost, protože se liší nejen rozměry (průměr vnitřní a vnější) a počtem zubů, ale také určením pro konkrétní operaci.
Kotouč pro příčné řezy s velkým počtem zubů a malým úhlem hřbetu zubu není vhodný pro podélné řezání – nevyhazuje správně třísku, vzniká velké tření, pila se namáhá a dřevo pálí. Dá se říci, že pro každý materiál a požadavek kvality řezu existuje speciální kotouč.
Velmi důležitým příslušenstvím jsou také různé podpěry, které dovolují pohodlnou a bezpečnou manipulaci s rozměrnými obrobky. Při řezání dlouhých předmětů je nezbytné podepření části, která výrazně přesahuje stůl pily. K tomu slouží tak zvané truhlářské pachole. Kdo pracuje s většími deskami, může si vyrobit vlastní rozšíření stolu, které musí být ve stejné výšce jako stůl pily.

Užší výběr

Kdo dá přednost praktickým tipům před šedou teorií, možná ocení konkrétní doporučení. Kvalitní mobilní stolní pily se dají pořídit za celkem slušné peníze. Například Bosch PTS 10 stojí v akci méně než 8 500 Kč a podstavec na kolečkách PTA 2000 vyjde na necelé tři tisíce. Pila má robustní litý stůl, posuvné saně s úhlovým vodítkem, hloubku řezu 75 mm a zásluhou vysokých otáček slušnou obvodovou rychlost kotouče – 66 m/s.
Druhým tipem je Makita MLT 100, která nabízí prakticky to samé, je ale rekordmanem své kategorie v hloubce řezu – 93 mm. Stejně jako Bosch je možné ji pořídit samotnou (od 11 300 Kč) nebo s transportním podstavcem (od 12 900 Kč).

Text: Tomáš Krásenský
Foto: archiv firem

Stolní pily

Uložit

Uložit

Stolní pily pro rovný řez